Nyáry Krisztián a Népszava kérdéseire válaszolva beszélt a kormány frissített fóliatörvényéről és arról, mekkora plusz terhet jelent a kiadóknak az, hogy május 8-ig nyilatkozniuk kellett saját kiadványaikról. A kis kiadók már megtették, a nagyoknak a több könyv miatt nehezebb dolga van.
Miről szól a törvény?
2024. április 23-án jelent meg a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet módosítása, amely előírja, hogy a könyvkiadó köteles tájékoztatni a kereskedőt arról, ha egy könyv
„meghatározó eleme” a szexuális kisebbségek „megjelenítése vagy népszerűsítése vagy a szexualitás közvetlen, naturális vagy öncélú ábrázolása”.
A törvény értelmében a kiadók feladata, hogy jelezzék a kereskedőknek, ha kiadványaikban a gyermekvédelmi törvény által kifogásolt tartalom található, illetve ha a könyv külseje, csomagolása ábrázolja azokat a témákat, melyeket a törvény helytelenít.
Több könyves szervezet és szakember, köztük Nyáry Krisztián is többször hangsúlyozta már, hogy a törvény szövege sokszor pontatlan, tisztázatlan fogalmakat tartalmaz, ezért nehezen betartható, a könyvkereskedők és kiadók (részben az elmúlt két év bírságai miatt) azonban igyekeznek betartani azokat.
Templom és iskola közelében lefóliázva sem árusíthatóak bizonyos kötetek
A Líra Könyv Zrt., melynek Nyáry a kreatívigazgatója, még a kormányrendelet megjelenésekor levelet és benne egy 4 kérdésből álló kérdéssort küldött a vele szerződésben álló kiadóknak, hogy nyilatkozzanak a kiadványaikról. Nyáry elmondta, hogy a kiadók válaszairól még zajlik az adategyeztetés, de eddig 295 olyan könyv van, amit felnőtteknek sem árusíthatnak azokban a boltokban, melynek
200 méteres körzetében oktatási, gyermekvédelmi vagy vallásgyakorlási célú intézmény található.
A 295 könyv közül Nyáry elmondása szerint 15-20 foglalkozik homoszexualitással, a többiben a szexualitás öncélú ábrázolása a kizáró ok. Harminc olyan könyv is van, melyet borítója miatt nem lehet a kirakatba tenni.
Nyáry Krisztián elmondta, hogy a módosítással már jóval kevesebb könyvet érint a törvény, mint eddig. „Bekerült a homoszexualitás, nemváltás stb. megjelenítése mellé a »népszerűsítése« kifejezés is. Mi ezt úgy értelmezzük, hogy innentől csak arra a könyvre vonatkozik, amely
explicit módon arra biztatja az olvasót, hogy legyen meleg.
Mi például értelmezésünk szerint még nem adtunk ki ilyen könyvet”– tette hozzá. A másik szűkítés, hogy a tartalom meghatározó része kell legyen a tiltás alá eső téma – ehhez Nyáry Krisztián azt fűzte hozzá, hogy mivel mindezekről a kiadóknak kell nyilatkozniuk, előfordulhat, hogy másként értelmeznek bizonyos fogalmakat; ha valamit másként lát a kiadó és a könyvkereskedő, akkor szükség van egyeztetésre.
Az ügyben a Népszava megkereste a hazai könyvipar másik fajsúlyos szereplőjét, a Librit, ahonnan ezt a választ kapták: „A Libri Könyvkereskedelmi Kft. folyamatosan egyeztet a vele szerződéses partnerségben álló kiadókkal a jogszabályoknak való megfelelés érdekében. A kölcsönös együttműködés jegyében a most hatályba lépett rendelkezések gyakorlatba való átültetése zajlik.”
(Népszava)