Nick Cave agya zsúfolt, és tele van könyvekkel

Nick Cave agya zsúfolt, és tele van könyvekkel

Valuska László | 2020. július 03. |

Belelátni egy-egy ismert alkotó agyába sajnos lehetetlen - mármint szó szerint lehetetlen, hiszen a könyvei, levelei, naplói, Instagram-posztjai hasonlóakban segítenek. Az ausztrál dalszerző, énekes és író, Nick Cave összeállt a koppenhágai királyi könyvtárral, hogy létrehozzák a Stranger Than Kindness című kiállítást. A kiállítás azt ígéri, hogy Cave egyedi bepillantást enged az életművébe és kreatív folyamataiba. Ahogy a fenti nyitó képen is látszik, ez az ígéret nem túlzás!

Nyolc installáció, 300 tárgy a Black Diamondban, a csodás dán könyvtárban. Az egyik szoba Nick the Stripper videoklip világát idézi meg, egy másikban bemutatják azt a nyugat-berlini szobát, ahol Cave 1985-ben hesszelt, és ahova a bolhapiacról hordta fel a képeket, a hajakat, Elvis-képet. Az énekes 1982-89 között sok hasonlóan kicsi szobában élt Berlin különböző pontjain.

Aki látta a 20.000 nap a Földön című félfikciós dokumentumfilmjét (most a Cinegón például), az tudhatja, hogy Nick Cave nem viccel, amikor saját szobrának megfaragásáról van szó. A magánember és a sztár között annyi a különbség, hogy utóbbi elég pontosan ki lett találva: mit hord, mit mond, hogyan beszél. A két én között nem valószínű, hogy nagy különbség van.

A 2008-ban megjelent második regényének, a Bunny Munro halálának jegyzetei és kéziratai is ki lettek állítva. Külön installációban mutatják meg az asztalt és szobát, ahol az első regényét, az Ass Saw Angelt írta, főleg kézzel, mert nem volt írógépe, azt a barátaitól kellett néha kölcsönkérnie. A legviccesebb, hogy bevásárlószatyorban hordta magával a regény kéziratát, amit egyszer Berlinben, egyszer Londonban hagyott el, majd mindig újrakezdte.

A kiállítás Cave gyerekkorától az őrült fiatalkori éveken át Berlinig, majd Londonig követi az énekes útját. Egyfelől érezhető az életrajzi építkezés, de közben a művésszé válás mérföldköveit is megkapják a látogatók. Régi zenésztársával, Warren Ellisszel különleges zenei hátteret is készítettek ehhez. The Black Diamond - Royal Danish Libraryben látható kiállítás főszponzora a Gucci.

Nyitó kép: Nick Cave irodája, amit Iain Forsyth és Jane Pollard együttműködésében valósítottak meg úgy, hogy egy csomó mindent hoztak Nick Cave irodájából, például fotókat és a könyvtárát is. Photo: Anders Sune Berg / Royal Danish Library

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Hányós zacskókra írta legújabb regényét Nick Cave

...
Kritika

Nick Cave beteg szextripben végez egy álommal

...
Általános cikkek

Itt van az új Nick Cave-regény, olvass bele! (18+)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Hírek
...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmesélni a holokausztot a gyerekek nyelvén? – Olvass bele!

...
Hírek

3 új könyv áprilisban, amit szupersztárok írtak, és érdemes beszerezned

...
Hírek

Jane Austen bátyjának memoárját senki nem tudja elolvasni, pedig ritka kincseket rejthet

...
Zöld

10 dolog, amit jó, ha tudsz a pszichológusodról

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

...
Szórakozás

Nézd meg, milyen sztárok alakítják Richard Osman nyugdíjas nyomozóit!

...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Minden út a költészethez vezette

...
Alkotótárs

Kiderült, ki lett a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 10 döntőse

...
Szórakozás

Erdős Virág, Háy János, Krusovszky Dénes, Puzsér Róbert, Szentesi Éva és Vecsei H. Miklós májusban a Tavaszi Margón

...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Szerzőink

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.