H. G. Wells a tudományos fantasztikus irodalom egyik ősatyja. Számos műve – például az Időgép, A láthatatlan ember vagy a Világok harca – a mai napig inspirációs forrás sokaknak. Egyik híres története a Dr. Moreau szigete is, amely nemrég új illusztrációkkal jelent meg a Cser Kiadónál.
A könyv Edward Prendick ifjú természettudós történetét meséli el, aki hajótörést szenved egy szigeten, ahol hamarosan rémisztő, különböző állatokból élveboncolással összeszerkesztett, humanoid hibridekkel találkozik. Ezek az őrült tudós, Doctor Moreau teremtményei, akik egy ponton megelégelik az iszonyú kínokat, és bosszút állnak a doktoron.
Őrült tudósok, időutazás, láthatatlan ember - H. G. Wells öröksége máig velünk él. A sci-fi egyik atyjának nevezik, négyszer az irodalmi Nobelre is jelölték. Születésének 155. évfordulója alkalmából a legjelentősebb regényeivel emlékezünk rá.
Számos irodalmi és popkulturális darab utal rá, és készült belőle feldolgozás rádióra, tévére, videójátékként és persze a nagyvászonra is - nem akármilyen szereposztásokkal. Az 1977-es moziverzióban Burt Lancaster és Michael York játszott, a doktor pedig emberi géneket fecskendezett állatokba. Az 1996-os adaptációban Marlon Brando alakította a doktort, a partnerei Val Kilmer, David Thewlis, Fairuza Balk és Ron Perlman voltak.
„Wells nagyon erős, korunkban is relevánsnak tekinthető problematikát vet fel. Mivé válik az ember (vagy állat), ha kirántjuk alóla az őt addig igazgató morális rendszert? Elfogadható-e, ha az ember istent játszva, önkényes módon avatkozik be a biológiai folyamatokba? Elfogadható-e, ha az autoriter és erőszakos módszerekkel alakított szabályok tartanak össze egy társadalmi csoportot? És végső soron, az azóta szinte klisséssé vált, mégis örök kérdés: mi teszi emberré az embert? A meglehetősen komplex kérdéskör lélektani megnyilvánulásai Prendick történetének utolsó oldalain elevenednek meg. A regény végén olyan pesszimista látásmód és társadalomkritika bontakozik ki az olvasó előtt, aminek a végső szava valahol mégiscsak az, hogy az ember nem több, mint értelmes állat.”
Wells klasszikusából most Nemes Z. Márió forgatókönyve alapján, Lichter Péter és Máté Bori rendezésében készült 20 perces kisfilm, amely hamarosan az interneten is hozzáférhető lesz.
Az alkotók: narrátor - Rába Roland, producer - Nedeczky Dóra, operatőr - Vincze Alina, zeneszerző - Horváth Ádám Márton, sound designer - Terner Péter, gyártásvezető - Hegyesi Fanni, felvételvezető - Lakatos Boglárka.