Vasárnap este mutatta be a CNN Daniel Roher Navalnij című dokumentumfilmjét, amely januárban két díjat is bezsebelt a Sundance Filmfesztiválon. A film az orosz ellenzéki vezető életét követi nyomon, és a novicsok-mérgezés utáni időszakra fókuszál, amikor Navalnij rosszul lett egy repülőúton, kórházba került, később egy berlini klinikára szállították. A Kreml mindvégig tagadta, hogy köze lenne a mérgezési kísérlethez, a film ugyanakkor bemutatja azt is, amikor Navalnij telefonon felhívja a likvidálásával megbízott orosz titkosszolgálati különítmény egyik tagját.
Márciusban mutatták be Magyarországon Navalnij sajtótitkárának, Kira Jarmisnak a regényét: a saját élményeken alapuló Zárka egy orosz női cella mindennapjaiba nyújt betekintést. Jarmis regénye - ahogy kritikánkban is íruk - egy tisztességesen megírt debütáló kötet, amelyben "a szürreális szálak csak annyira meglepőek, amennyire az lehet, ha egy amúgy törvénytisztelő polgár egyszer csak a rácsok mögött találja magát".
Jarmissal - aki ellen budapesti tartózkodása alatt körözést adott ki Oroszország - interjúztunk is: beszélt Navalnij fogvatartásának jelenlegi körülményeiről, valamint az ellene folyó bírósági eljárásról, és arról a meggyőződéséről is, hogy az ellenzéki politikus egyszer majd szabad lesz - és ő lesz Oroszország jövőbeli elnöke.
A teljes interjút itt tudjátok elolvasni:

Kira Jarmist a legismertebb orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij sajtótitkáraként ismeri a világ, aki vele volt akkor is, amikor Navalnij mérgezés miatt rosszul lett egy repülőjáraton. Az ellenzéki politikust azóta bebörtönözték, Kira Jarmis pedig tavaly hagyta el hazáját, miután a bíróság 18 hónapos büntetést szabott ki rá: 2021-ben ugyanis azért vették őrizetbe, mert egy szimpátiatüntetés körüli szervezkedéssel „megszegte a koronavírus-járvány védelmi szabályait”. Kira Jarmis a héten azért érkezett Budapestre, hogy bemutassa a Zárka című regényét (olvass bele ITT). Utóbbi saját börtöntapasztalatain alapszik, de nem tényirodalom, hanem egy feszes, a szürreális elemeket sem mellőző regény. Mi csütörtökön interjúztunk vele, majd pénteken jött a hír, hogy az orosz hatóságok feltették a nemzetközi körözési listára és a letartóztatását kérik. A szerzővel készült interjúnkban természetesen kihagyhatatlan volt a háború, de Kira Jarmis mesélt „a hűtő és a tévé csatájáról”, elárulta, kinek a biztatására kezdett írni, ahogy azt is, milyen esélyeket lát a Navalnijra váró legújabb ítélethirdetésen.
Fotó: Valuska Gábor
Tovább olvasok