Murakami a gázai helyzetről is elmondta véleményét a spanyol Nobel átvételekor

Murakami a gázai helyzetről is elmondta véleményét a spanyol Nobel átvételekor

A japán író a spanyol Nobelként is emlegetett Asztúria hercegnője-díj átvétele előtt beszélt a gázai helyzetről, az álhírekről, a szépirodalom hasznáról, és arról, milyen tervei vannak a jövőre nézve.

ko | 2023. október 25. |

Az író elmondta, hogy számára a Gázai övezet véres konfliktusa borzasztó példája annak, hogy világunkat valódi és metaforikus falak osztják ketté. Bár jelenleg csak a békéért tud imádkozni, abban is bízik, hogy a fikció ahelyett, hogy egyszerűen menekülést kínálna, segíthet megértenünk és túlélni az egyre veszedelmesebb időket. „Vannak zsidó barátaim Izraelben. És azzal is tisztában vagyok, hogy a palesztin helyzet nyomorúságos” – mondta Murakami az Associated Pressnek. „Tehát nem tudok mást tenni, mint imádkozni, hogy a béke mielőbb elérkezzen. Nem tudom megmondani, melyik oldalnak van igaza.”

Izrael és a Hamász fegyveres csoport összecsapása rezonál Murakami legújabb regényének (The City and Its Uncertain Walls) címére, amely idén jelent meg japánul„Az én regényeimben a falak valódi falak. De persze metaforikus falak is egyben” – mondta a 74 éves író. „Számomra a falak nagyon jelentőségteljes dolgok. Kicsit klausztrofóbiás vagyok, így ha be vagyok zárva egy szűk helyre, enyhe pánik támad bennem, épp ezért gyakran gondolok a falakra. Amikor Berlinben jártam, a fal még ott volt. Amikor meglátogattam Izraelt, és megláttam a 6 méter magas falat, kissé megrémültem” – tette hozzá. Murakami a héten beszélt az AP-nak, mielőtt az észak-spanyolországi Oviedo városában megkapta az Asztúria hercegnője spanyol irodalmi díjat. 

Murakami Haruki kapta idén a spanyol Nobelt

Az Asztúria hercegnője-díj zsűrije méltatásában a 74 éves japán szerzőt a kortárs irodalom hosszútávfutójának nevezte, akinek hangja nagyon különböző generációkhoz jutott el.

Tovább olvasok

A díj zsűrije kiemelte, Murakami képes arra, hogy egy ambiciózus és innovatív narratívában egyeztesse össze a japán hagyományokat és a nyugati kultúra örökségét. A szerző úgy gondolja, az írók és az olvasók a fikción keresztül sokat tanulhatnak, méghozzá azt, hogy elkerüljék az elhamarkodott ítéleteket és elfogadják, hogy az élet valódi kérdéseire ritkán találnak meggyőző választ. A fikció által továbbadható bölcsességre reflektálva Murakami azt mondta, hogy bár szükség van az újságírásra és a világ eseményeinek elemzésére,

„metaforikus és lassú információra is szükségünk van”, hogy megértsük a valóságot,

amelyet az új technológiák gyorsan átalakítanak, miközben továbbra is időtlen vallási és nemzeti konfliktusok szegélyezik utunkat. „Vannak például álhírek, melyek ellen fel lehet lépni a fikcióval. Szerintem ez a regények egyik legfőbb ereje” – mondta. „Az álhíreknek csekély esélyük van arra, hogy megnyerjék az igazság elleni harcot, mert azok az emberek, akik sok történetet ismernek, minden bizonnyal átlátnak a hazugságokon.”

Murakamit évek óta az irodalmi Nobel-díj legnagyobb várományosának tekintik, de az elismerés egyelőre még várat magára. A díj gyakran olyan, kisebb olvasóközönséggel rendelkező írókhoz kerül, mint az idei győztes, a norvég Jon Fosse. Arra a kérdésre, hogy nem bánja-e ezt, Murakami azt mondta, sztoikus ezzel kapcsolatban, csak amiatt aggódik, ami az irányítása alatt áll: a saját írásai miatt.

Jon Fosse kapta 2023-ban az irodalmi Nobel-díjat!
Jon Fosse kapta 2023-ban az irodalmi Nobel-díjat!

2023-ban a norvég Jon Fosse kapta az irodalmi Nobel-díjat. Fosse a kortárs norvég irodalom legelismertebb alakja, gyakran hívják a mai Ibsennek is.

Tovább olvasok

„Alapvetően az az elvem, hogy nem tulajdonítok túl nagy jelentőséget a díjaknak, melyeket mindig valaki más ítélete alapján osztanak. Inkább olyan dolgok érdekelnek, amelyekben saját magam dönthetek” – mondta. „Természetesen megtiszteltetés számomra, hogy megkaptam ezt a spanyol díjat, de a legcsodálatosabb mégis az, ha el tudom mesélni a saját történetem.” Murakami, aki lelkes hosszútávfutó, azt nyilatkozta, hogy életkora ellenére még mindig erős. Jelenleg épp szünetet tart a könyvek között, hogy feltöltődjön kreativitással, mielőtt belevágna egy új projektbe. „Már 74 éves vagyok, és nem tudom, hány regényt tudok még írni. Ezért bármit is írok, azt nagy körültekintéssel teszem” – mondta.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Murakami Haruki azt kéri, ne rombolják le íróvá válásának helyszínét

A japán író azt kéri, ne tegyék tönkre a Jingu stadiont, ahol elhatározta, hogy író lesz.

...
Hírek

Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

Október 5-én kiderül, ki kapja a 2023-as irodalmi Nobel-díjat, és mint minden évben, most is találgatások övezik a leendő díjazott személyét. Megnéztük, mi látható a bejelentés előtt egy héttel a fogadóirodák listáin. 

...
Hírek

Murakami Haruki kapta idén a spanyol Nobelt

Az Asztúria hercegnője-díj zsűrije méltatásában a 74 éves japán szerzőt a kortárs irodalom hosszútávfutójának nevezte, akinek hangja nagyon különböző generációkhoz jutott el.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Beleolvasó

Amikor már kihaltnak hitték az őslakos sárkányokat, egy lány különös tojást talált – Olvass bele!

...
Hírek

Az algériai polgárháborúról szóló regény nyerte a Goncourt-díjat

...
Szórakozás

A Piszkos Fred, a kapitány előzetesében nincs hiány verekedésből

...
Hírek

Még idén megjelenik a Nobel-díjas Han Kang harmadik regénye

...
Beleolvasó

Adameșteanu főhőse egyfolytában telefonál, hogy ne legyen magányos

...
Promóció

4 könyv, ami segít a sport melletti ideális étrend összeállításában

Kiemeltek
...
Szórakozás

8 izgalmas könyvadaptáció, amit novemberben mutat be a Disney+, a Max és a Netflix

Remek feldolgozásokkal kecsegtet novemberben a Netflix és a többi streamingplatform. Mi ezeket a filmeket és sorozatokat ajánljuk a hónapban.

...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!

...
Nagy

Életrajz, versek, esszék – 10 könyv az amerikai elnökválasztáshoz

Jobban megértenéd az izraeli-palesztin konfliktust? Kamala Harris életéről olvasnál? Könyvajánló a 2024-es amerikai elnökválasztáshoz.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Réz Anna: Ha sokkal többet töprengtem volna, valószínűleg kitöprengem magam a gyerekvállalásból [Podcast]

...
Tasi Annabella

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...
Kiss Imola

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni