Murakami a gázai helyzetről is elmondta véleményét a spanyol Nobel átvételekor

Murakami a gázai helyzetről is elmondta véleményét a spanyol Nobel átvételekor

A japán író a spanyol Nobelként is emlegetett Asztúria hercegnője-díj átvétele előtt beszélt a gázai helyzetről, az álhírekről, a szépirodalom hasznáról, és arról, milyen tervei vannak a jövőre nézve.

ko | 2023. október 25. |

Az író elmondta, hogy számára a Gázai övezet véres konfliktusa borzasztó példája annak, hogy világunkat valódi és metaforikus falak osztják ketté. Bár jelenleg csak a békéért tud imádkozni, abban is bízik, hogy a fikció ahelyett, hogy egyszerűen menekülést kínálna, segíthet megértenünk és túlélni az egyre veszedelmesebb időket. „Vannak zsidó barátaim Izraelben. És azzal is tisztában vagyok, hogy a palesztin helyzet nyomorúságos” – mondta Murakami az Associated Pressnek. „Tehát nem tudok mást tenni, mint imádkozni, hogy a béke mielőbb elérkezzen. Nem tudom megmondani, melyik oldalnak van igaza.”

Izrael és a Hamász fegyveres csoport összecsapása rezonál Murakami legújabb regényének (The City and Its Uncertain Walls) címére, amely idén jelent meg japánul„Az én regényeimben a falak valódi falak. De persze metaforikus falak is egyben” – mondta a 74 éves író. „Számomra a falak nagyon jelentőségteljes dolgok. Kicsit klausztrofóbiás vagyok, így ha be vagyok zárva egy szűk helyre, enyhe pánik támad bennem, épp ezért gyakran gondolok a falakra. Amikor Berlinben jártam, a fal még ott volt. Amikor meglátogattam Izraelt, és megláttam a 6 méter magas falat, kissé megrémültem” – tette hozzá. Murakami a héten beszélt az AP-nak, mielőtt az észak-spanyolországi Oviedo városában megkapta az Asztúria hercegnője spanyol irodalmi díjat. 

Murakami Haruki kapta idén a spanyol Nobelt

Az Asztúria hercegnője-díj zsűrije méltatásában a 74 éves japán szerzőt a kortárs irodalom hosszútávfutójának nevezte, akinek hangja nagyon különböző generációkhoz jutott el.

Tovább olvasok

A díj zsűrije kiemelte, Murakami képes arra, hogy egy ambiciózus és innovatív narratívában egyeztesse össze a japán hagyományokat és a nyugati kultúra örökségét. A szerző úgy gondolja, az írók és az olvasók a fikción keresztül sokat tanulhatnak, méghozzá azt, hogy elkerüljék az elhamarkodott ítéleteket és elfogadják, hogy az élet valódi kérdéseire ritkán találnak meggyőző választ. A fikció által továbbadható bölcsességre reflektálva Murakami azt mondta, hogy bár szükség van az újságírásra és a világ eseményeinek elemzésére,

„metaforikus és lassú információra is szükségünk van”, hogy megértsük a valóságot,

amelyet az új technológiák gyorsan átalakítanak, miközben továbbra is időtlen vallási és nemzeti konfliktusok szegélyezik utunkat. „Vannak például álhírek, melyek ellen fel lehet lépni a fikcióval. Szerintem ez a regények egyik legfőbb ereje” – mondta. „Az álhíreknek csekély esélyük van arra, hogy megnyerjék az igazság elleni harcot, mert azok az emberek, akik sok történetet ismernek, minden bizonnyal átlátnak a hazugságokon.”

Murakamit évek óta az irodalmi Nobel-díj legnagyobb várományosának tekintik, de az elismerés egyelőre még várat magára. A díj gyakran olyan, kisebb olvasóközönséggel rendelkező írókhoz kerül, mint az idei győztes, a norvég Jon Fosse. Arra a kérdésre, hogy nem bánja-e ezt, Murakami azt mondta, sztoikus ezzel kapcsolatban, csak amiatt aggódik, ami az irányítása alatt áll: a saját írásai miatt.

Jon Fosse kapta 2023-ban az irodalmi Nobel-díjat!
Jon Fosse kapta 2023-ban az irodalmi Nobel-díjat!

2023-ban a norvég Jon Fosse kapta az irodalmi Nobel-díjat. Fosse a kortárs norvég irodalom legelismertebb alakja, gyakran hívják a mai Ibsennek is.

Tovább olvasok

„Alapvetően az az elvem, hogy nem tulajdonítok túl nagy jelentőséget a díjaknak, melyeket mindig valaki más ítélete alapján osztanak. Inkább olyan dolgok érdekelnek, amelyekben saját magam dönthetek” – mondta. „Természetesen megtiszteltetés számomra, hogy megkaptam ezt a spanyol díjat, de a legcsodálatosabb mégis az, ha el tudom mesélni a saját történetem.” Murakami, aki lelkes hosszútávfutó, azt nyilatkozta, hogy életkora ellenére még mindig erős. Jelenleg épp szünetet tart a könyvek között, hogy feltöltődjön kreativitással, mielőtt belevágna egy új projektbe. „Már 74 éves vagyok, és nem tudom, hány regényt tudok még írni. Ezért bármit is írok, azt nagy körültekintéssel teszem” – mondta.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Murakami Haruki azt kéri, ne rombolják le íróvá válásának helyszínét

A japán író azt kéri, ne tegyék tönkre a Jingu stadiont, ahol elhatározta, hogy író lesz.

...
Hírek

Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

Október 5-én kiderül, ki kapja a 2023-as irodalmi Nobel-díjat, és mint minden évben, most is találgatások övezik a leendő díjazott személyét. Megnéztük, mi látható a bejelentés előtt egy héttel a fogadóirodák listáin. 

...
Hírek

Murakami Haruki kapta idén a spanyol Nobelt

Az Asztúria hercegnője-díj zsűrije méltatásában a 74 éves japán szerzőt a kortárs irodalom hosszútávfutójának nevezte, akinek hangja nagyon különböző generációkhoz jutott el.

Hírek
...
Hírek

50 év után került vissza a könyvtárba George Orwell egyik könyve

...
Hírek

Trump embert küldene a Marsra: 3 sci-fi könyv arról, hogy mi várhat a bolygón

...
Hírek

Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

...
Hírek

Virgina Woolf, ahogy még sosem láttuk: vicces és laza nagynéni lehetett

...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás