Az irodalomtörténész szerint pusztán ennek a ténynek van jelentősége, nem pedig annak, hogy a most elhunyt Móricz Imre vér szerinti vagy „csak” fogadott fia volt az írónak.
Móricz Imre Litkei Imre néven született, édesanyja a 19 éves Litkei Erzsébet, a Csibe-novellák múzsája volt (a Dollár Papa Gyermekei Árvácska-előadásáról ITT írtunk korábban). A hivatalos életrajz szerint Móricz Zsigmond először őt fogadta örökbe, később pedig a lány apa nélkül született kisfiát, Imrét is. A fiút egy darabig nevelőszülők nevelték Zagyvarékason, akit rendszeresen látogatott az anyja, és 1937-től az író is.
Amikor Imre iskolás korú lett, magukhoz vették a kisfiút és Leányfalura költöztek; Móricz ekkor fogadta hivatalosan örökbe, innentől Móricz Imre lett a hivatalos neve. Az író rengeteget foglalkozott a gyerekkel, az iskola előtti nyáron megtanította írni-olvasni, és gyakran magával vitte a vidéki útjaira is. Móricz 1942-ben bekövetkezett halála után Litkei Erzsébetnek és fiának el kellett hagynia a leányfalui házat; Imre később a debreceni kollégiumban tanult (ahová az író is járt), majd mérnöki pályára lépett. „Ezzel a névvel irodalmi pályára lépni öngyilkosság lett volna, még az árnyékában sem tudnék teljesíteni, így lettem inkább gépészmérnök” - emlékezett később. Móricz Imre Nyugat-Németországban dolgozott vízierőművek tervezésén, majd egyike lett az első magyar mérnököknek, akik számítógépet használtak a munkához, később Finnországban tervezett erőműveket.
Hamar Péter irodalomtörténész korábban írról írt, hogy Móricz Zsigmond és Móricz Imre rendkívüli külső hasonlósága nem a véletlen műve. Elmélete szerint az író nem 1936-ban találkozott először Csibével, hanem egy évvel korábban, és ő volt a lány gyermekének vér szerinti apja. Mások szerint erre nincs meggyőző bizonyíték. Nyáry Krisztán szerint tény, hogy az író minden gesztusával, és jogi eszközökkel is megerősítette, hogy Móricz Imre is a gyermeke: „Így végül a tegnap meghalt bölcs mérnökember vitte tovább egyedül az író családi nevét”.