A Reuters híre alapján a Guardian is beszámolt arról, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal 250 ezer forintra büntette a Micsoda család! című mesekönyv egyik forgalmazóját. Később kiderült, hogy a hivatal a Líra Csoporthoz tartozó Líra Kiskereskedelmi Kft-re rótta ki a büntetést, amiért szentendrei üzletében a gyermekkönyvek között árusította a könyvet; a Líra Csoport bejelentette, hogy jogi válaszlépéseket fontolgat.
A Guardian idézte a kötet szerzőjét, az amerikai Lawrence Schimelt, aki a Twitteren azt írta, hogy a magyar kormány a gyűlöletet és az előítéletet akarja normalizálni az övéhez hasonló könyvek elleni össztűzzel. Schimel szerint ezek olyan könyvek, amelyek azt a változatos és sokszínű világot reprezentálják a gyerekek számára, amelyben élnek. A lapnak azt mondta, hogy az a tény, hogy a történetekben a gyerekeknek két anyjuk vagy két apjuk van, mellékes a sztori szempontjából, ahogy a szivárványcsaládokban élő gyerekek mindennapi életében is az. Kritikánkban mi is azt írtuk, hogy a fókusz mindkét történetben a kisfiún, illetve a kislányon, valamint a kis házi kedvenceiken van, a szülők pedig szinte végig a háttérben maradnak:
"A Micsoda család! hőseivel alapvetően nem történnek nagy kalandok, csak sok-sok apró közös pillanat, ahogy nagyjából rengeteg másik otthonban – ezekben a családokban éppúgy, mint sok másikban. És pont ez lenne a dolog lényege."
A magyar fejlemények dacára Schimel azt mondta, még eltökéltebb, hogy a Micsoda család!-hoz hasonló könyveket írjon - olyan könyveket, amelyek tiszteletben tartják a gyerekek intelligenciáját, és vicces, számukra érthető módon mutatják be a világ komplexitását. A Guardian megjegyzi, hogy Schimel könyvei ősszel jelennek meg az Egyesült Királyságban, angol és walesi nyelven.