Egy regény mellé leülni és olvasni általában nem tűnik többnek, mint könnyű és élvezetes kikapcsolódásnak. A tudomány szerint azonban az irodalom sokkal többet kínál az agyunknak, mint csupán a figyelemelterelés és a stresszoldás. A kutatások azt sugallják, hogy az elmélyült, koncentrált olvasás fejleszti az olyan kulcsfontosságú mentális készségeket, mint a fókuszálás és az empátia, valamint a bonyolult információk megértése és az egymásnak ellentmondó érvek elemzésének képessége.
Mindezek jó érvek amellett, hogy miért érdemes követni olyan sikeres emberek példáját, mint Bill Gates, Barack Obama és Jeff Bezos, és több időt szánni a szépirodalomra. De ha ez sem elég meggyőző, akkor talán Richard Restak neurológus és húsz neurológiai témájú könyv szerzőjének érvei segítenek. Ő ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy
a regényeknek van még egy figyelmen kívül hagyott előnyük: az életkor előrehaladtával is segítenek megőrizni emlékezetünket.
Restak új könyve, a The Complete Guide to Memory: The Science of Strengthening Your Mind (A memória teljes útmutatója: Az elméd megerősítésének tudománya) arról szól, hogyan küzdjük le azokat a mindennapos memóriaproblémákat, amelyek a legtöbbünket sújtják az életkor előrehaladtával. Javaslatai közül több is ismerős lehet, például közismert, hogy a fejtörők és a rejtvények hasznosak, és az is jó, ha nem hagyatkozunk túlságosan a technológiára, nem bízuk mindent a GPS-re és okoseszközeinkre. Mindezek mellett Restak a szépirodalom olvasásával kapcsolatban is megállapításokat tesz, és írásában talán ez a legfrisebb és legérdekesebb rész.
"Amikor az emberek kezdenek memóriazavarokkal küzdeni, hajlamosak áttérni a szépirodalom olvasására" - jegyzi meg Restak. Miért? Mert bár sok nonfiction könyvet átlapozhatunk és olvashatunk rövidebb szövegeket, a szépirodalom fokozott odafigyelést igényel, például képesnek kell lennünk emlékezni a történet minden szakaszára - éppen ez teszi az irodalom olvasását különösen erőteljes memóriaedzéssé. És valószínűleg azt is megmagyarázza, hogy Restak évtizedes neurológiai gyakorlatában miért vett észre szoros összefüggést a regények olvasása és az emlékezet megőrzése között az idősebb korosztályban. Természetesen nem minden memóriaproblémát lehet megoldani Charles Dickens olvasásával, ezért a neurológus hangsúlyozza, hogy akinek komolyabb panaszai vannak, mindenképpen forduljon szakemberhez. De azok számára, akik mindössze memóriájuk hétköznapi hanyatlásával küzdenek, például elvesztenek kulcsokat vagy neveket felejtenek el, kellemes és egyszerű megoldás várhat egy szépirodalmi szövegekkel megrakott könyvespolcon.
Forrás: inc.com