A 2021-es irodalmi Nobel-díjat sokak meglepetésére a zanzibári születésű Abdulrazak Gurnah kapta, aki az Egyesült Királyságban vált íróvá, és akinek egyetemi tanárként az angol és a posztkolonialista irodalom a szakterülete. A Nobel Bizottság azzal indokolta a választását, hogy az író kompromisszumok nélkül és mély együttérzéssel mutatja be a kolonializmus hatásait, illetve a menekültek sorsát a kultúrák és a kontinensek közötti szakadékban.
Abdulrazak Gurnah a konyhában állt, mikor hívták telefonon, és nem hitte el, hogy neki ítélték a Nobel-díjat. Ám volt, aki ennél sokkal emlékezetesebben vagy éppen szórakoztatóbban reagált a hírre.
Tovább olvasokGurnah eddigi pályája során tíz regényt és számos novellát publikált. Ennek ellenére korábban magyarul egyetlen könyve sem volt olvasható. Idén azonban ez a helyzet változik, 2020-as Utóéletek című regényét az Európa Könyvkiadó adja ki, Neset Adrienn fordításában.
A könyv már előrendelhető, a fülszövege szerint egy brutális népirtás történetét meséli el.
„A Német Birodalom XIX. század végi kelet-afrikai gyarmatosítási politikája és gyakorlata nem sokban különbözött a későbbi, egy kontinenssel odébb véghez vitt háborús stratégiájától. Az itt élőknek a nyugodt élet kialakítására vajmi kevés az esélyük - a véráztatta földek útjait emberi koponyák és csontok szegélyezik. A pusztító háború és a gyarmatosítás következményeinek afrikai szemszögből való elmesélése mind ez idáig váratott magára. A regénybeli négy szereplő hol összefonódó, hol egymástól távolodó életútját követhetjük végig az első világháború kitörésétől a második világháború végéig, az egykori Német Kelet-Afrika területén. Gurnah lenyűgöző elbeszélése a kultúrák és civilizációk összecsapásáról, a rasszizmus pszichológiájáról a hétköznapi emberek sorsán keresztül mélyen elgondolkodtató, megrázó és megindító – és az utolsó pillanatig tartogat meglepetéseket.”
A szerző kedden tartotta meg a Nobel-díj elfogadásával járó előadását.
Tovább olvasokGurnah első regénye 1987-ben jelent meg (Memory of Departure). Leghíresebb kötete, az 1994-es Paradise a Booker- és a Whitbread-díj rövidlistáján is szerepelt. A 2001-es By the Sea szintén esélyes volt a Bookerre, valamint a Los Angeles Times Book Awards rövid listájára is felkerült. Wole Soyinka 1986-os díjazása óta ő az első afrikai származású fekete szerző, aki elnyerte a Nobel-díjat. Bővebben ITT írtunk a pályájáról.