A szövegalkotási részben a diákoknak Lázár Ervin A kovács című novelláját kell elemezniük vagy Petőfi Sándor Csokonai című versét és Tóth Árpád Invokáció Csokonai Vitéz Mihályhoz című versét kell összehasonlítaniuk, tájékoztat a Telex. Erre a részre két és fél órájuk van, 13 óráig dolgozhatnak a szövegekkel.
Az egri bikavérről szóló ismeretterjesztő szöveget kapták a középszinten érettségizők az első, szövegértési részben, a második feladatban pedig 120-200 szó terjedelemben a Bringázz a suliba! kampánnyal kapcsolatban kellett érvelést írniuk az érettségizőknek. Akiknek ez a feladat nem tetszett, ugyanebben a terjedelemben ajánlólevelet is írhatott. Ezen a részen már túlestek, be is szedték tőlük a lapokat.
Ma reggel 9 órától a magyar nyelv és irodalom írásbeli írását kezdték meg a diákok országszerte. Ebből a tárgyból középszinten 72 569, emelt szinten pedig 1771 tanuló adott számot tudásáról. Mindkét vizsgaszinten 4 óra áll a diákok rendelkezésére. Ma írják az utolsó, megszokott felépítésű vizsgát a tavaszi érettségizők, jövőre már nagyobb változások lesznek a vizsga tartalmában.
Most középszinten egy szövegértési feladattal kezdenek, és egy rövid gyakorlati vagy érvelő szöveget alkotnak az első másfél órában, majd a fennmaradó 150 percben esszét írnak, ahol azt kell bizonyítaniuk, hogy képesek koherens értelmezést rendelni egy ismeretlen szöveghez.
Emelt szinten az első feladat egy nyelvi-műveltségi feladatsor, mely a tárgyi tudást méri, majd következik egy műelemző esszé, végül pedig egy reflektálás, melyben rövid fogalmazást kell írni valamilyen kulturális, irodalmi jelenségről, problémáról.
Mindkét szinten pontok járnak a helyesírásért és a külalakért is. Az összpontszám 100 pont, a szóbelin ehhez még maximálisan 50 pontot lehet szerezni.