L. Simon Lászlót elbocsátották a Nemzeti Múzeum éléről

L. Simon Lászlót elbocsátották a Nemzeti Múzeum éléről

sa | 2023. november 06. |

Csák János kulturális és innovációs miniszter azonnali hatállyal megszüntette L. Simon László munkaviszonyát a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatójaként. Az indoklást a Magyar Nemzet közölte, eszerint: „a főigazgató, mivel az intézménytől elvárható jogkövetést elmulasztotta, azt érdemben felhívásra sem teljesítette, olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonya fenntartását ellehetetlenítette”.

Mint arról mi is beszámoltunk, a két fideszes kultúrpolitikus a Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás miatt került szembe egymással. A miniszter (a korábban a Meseország mindenkié kötetet ledaráló) Dúró Dóra, illetve a Mi Hazánk kezdeményezésére döntött úgy, hogy a kiállítást 18 év alattiak nem látogathatják, mert az "sérti a gyermekvédelmi törvényt".

Tompa Andrea: A Meseország Mindenkié egy ügy, egy szimbólum lett

Idén novemberben Malin Björk svéd baloldali politikus Brüsszelbe hívta a Meseország mindenkié készítőit. Gwendoline Delbos-Corfield francia zöld-baloldali képviselővel, a magyar országjelentések szerzőjével együtt az Európai Parlamentben szerveztek eseményt, amelyen a könyv mind a 11 nyelvű kiadását bemutatták. 

Tovább olvasok

Csakhogy mivel a Nemzeti Múzeum elvileg nem kérheti el a látogatók személyi igazolványát, az intézmény jogi ellentmondásba keveredett, így közleményük szerint nem tudják végrehajtani Csák János felszólítását. L. Simon László egy Facebook-posztban oda is szúrt Dúró Dórának, és egy fotóval azt is megmutatta, mennyien állnak sorba, hogy megnézhessék a kiállítást. 

L. Simon a Facebookon reagált az elbocsátására, és azt írta: "A minisztériumi közleményben foglaltakkal ellentétben a fenntartó utasítását késlekedés nélkül és maradéktalanul betartottuk, a 18 év alatti korlátozást bevezettük és erről a fenntartót azonnal értesítettük. Négy gyermekes apaként, nagyszülőként határozottan visszautasítom, hogy gyermekeinket tőlem vagy az általam vezetett intézménytől kellene megvédeni."

Nyáry Krisztián még csütörtökön szintén a Facebookon írt a történtekről, többek között kiemelve, hogy míg az állami múzeum szabadon fittyet hányhat a kártékony jogszabályra, egy könyvesboltot azonnal megbírságolnának ezért – sőt, van, ahol már méricskélik a kormányhivatal emberei, hogy milyen messze van a bolt a templomtól:

Nyáry: Az állami múzeum szabadon fittyet hányhat a kártékony jogszabályra

“Él és virul a nemzet múzeuma. Köszönjük, kedves Dúró képviselő asszony” – írta L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója szerdán a Facebookon. Nyáry Krisztián szintén Facebook-posztban mutatott rá az eset visszásságaira. 

Tovább olvasok

(MTI, 24.hu)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nyáry: Az állami múzeum szabadon fittyet hányhat a kártékony jogszabályra

“Él és virul a nemzet múzeuma. Köszönjük, kedves Dúró képviselő asszony” – írta L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója szerdán a Facebookon. Nyáry Krisztián szintén Facebook-posztban mutatott rá az eset visszásságaira. 

...

Az ifjúsági polcról az úgynevezett gyermekvédelmi törvény miatt kerültek le könyvek

Az ifjúsági könyvek helyett mostantól a szórakoztató részlegen találhatják meg az olvasók Papp Dóra könyveit, mert a 2021-ben hozott, gyermekvédelminek mondott jogszabály szerint 18 éven aluliak nem vásárolhatják meg azokat.

...

Kupihár Rebeka: versek a “gyermekvédelmi” népszavazás idejéről [Panodyssey]

Első alkalommal rendezték meg idén a Panodyssey és a Könyves Magazin közös írói pályázatát, amelyre 151 pályamunka érkezett. Líra kategóriában Kupihár Rebeka lett a győztes.

A hét könyve
Kritika
Az egészségdiktatúra jobb, mint a vallás vagy a nacionalizmus? – Juli Zeh: Corpus delicti
Az egészségdiktatúra jobb, mint a vallás vagy a nacionalizmus? – Juli Zeh: Corpus delicti

Az egészségdiktatúra jobb, mint a vallás vagy a nacionalizmus? – Juli Zeh: Corpus delicti

„Minél több a szabály, az emberek annál jobban alkalmazkodnak hozzájuk és csúsznak bele a seriffhelyettes szerepébe” – nyilatkozta Juli Zeh.

Olvass!
...

Botrány a színpadon, családi titok a szigeten: Olvass bele az Augusztusi kék című regénybe!

A híres zongoraművésznő a saját művét kezdi el játszani az előírt darab helyett.

...

Emberi kapzsiság, káosz és háború – Olvass bele Éric Vuillard regényébe!

Hogyan veszítheti el a háborút egy modern hadsereg egy szegény fölművesekből toborzott sereggel szemben?

...

A morális sérülés egy seb az ember lelkén – Olvass bele Al Ghaoui Hesna új könyvébe!

Miért érez bűntudatot, aki túlélt valami olyat, ami másnak az életébe került?

Kiemeltek
...

Akinek nem kellett marketing, hogy befusson – Kicsoda Taylor Jenkins Reid sztárszerző?

Hollywoodi csillogás, összetett női hősök és a BookTok ereje: ez lenne a titok?

...

Mi köze Bob Marley halálának az orvostudomány vakfoltjaihoz?

 Elolvastuk az egészségügyi tévhitekről szóló Vakfoltok című könyvet.

...

Illendő-e előnyt keresni a tragédiában? Singer Magdolnával a poszttraumás növekedésről 

„Az ember megküzdő képessége csodálatra méltó, bárhogyan is éri el a megbékélést” – interjú Singer Magdolna íróval, gyásztanácsadóval.