Kukorelly Endre - Tavaszi Margó - konyvesmagazin.hu

Kukorelly Endre két új könyvét is bemutatja a Tavaszi Margón

Képzőművészeti esszékkel és egy korábbi műveihez kapcsolódó regénnyel jelentkezett Kukorelly Endre.

ki | 2024. május 13. |

Kukorelly Endre rajongói két új kötetnek is örülhetnek. A Laikus tájékozódás című esszékötet saját kiadójánál, a K.E.R.T.-nél jelent meg, míg a Ház, háború, halott című regény a Kalligramnál. Ráadásul az író egyszerre mutatja be őket a Tavaszi Margón.

kukorelly endre
Ház, háború, halott
Pesti Kalligram, 2024, 240 oldal
-

Mit lehet tudni az új Kukorelly könyvekről?

A Laikus tájékozódás esszéket tartalmaz, melyekben a szerző különböző képzőművészeti alkotásokról ír, egy laikus szemszögéből. Kukorelly egy interjúban így fogalmazott a kötetről: „(...) kiéltem benne a sznobizmusomat. Mely alapvető fontosságú kultúrafenntartó: tessék hevenyen érdeklődni olyasmi iránt is, amihez nem értesz, nem a szakmád. Ezek az írások alapvetően rólam szólnak, nem szándékuk okoskodni.”

Egy rövid részlet:

„Kipakolom anyukám fényképét az íróasztalra, nagyszüleim fotói az ablakpárkányon, jó, de a szomszédban olvasó lányé is! És odapillantok olykor, de miért nem megyek át inkább hozzá?

Átnézek, és később megint a képre pillantok: mit tud, nem többet, nyilván beláthatatlanul kevesebbet, viszont mást, ha a portréját nézem, mintha őt nézném?

Ugyanazt látom, ha egyszerre nézem őt és a róla készült fényképet?

Hasonlít, gondolom.
Nem is hasonlít, gondolom.
Öregedett. Fiatalodik. Ugyanaz laposban.
Átment rajta az úthenger, ezt nem gondolom, csak leírom.”

A Ház, háború, halott – avagy nem arra való a szeme annak, akit Hermész vezet, hogy fura vidékeket lásson című könyv a TündérVölgy és a Cé cé cé pé című regényekkel kiegészítik egymást. Idézet a kötetből: 

„Ásott az apja. Érdekesen elgörbült vasú, régi ásó, azzal szerencsétlenkedett az öreg a kertvégében.

Miért nem vett újat? Nem volt még öreg. Semmi értelme az ásásnak, kiforgatni az eprest, új palántákat dugdosni a régi helyére. Mert kiöregszik, mondta az apja. Mutatja, melyik öreg. Ez öreg, az nem. Az apja öreg?
A bal combja belső részén hosszú forradás, a háborús sebesülése. Azért, kisfiam, mondja, mert már jócskán elöregedett, látod? (K) nem látta. Mit lásson. Teljesen egyformák. Ez öreg? Kis, aranyos, zöld levelek. Öreg szamóca?”

Tavaszi Margó
Kukorelly Endre Laikus tájékozodás és Ház, háború, halott című köteteit a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál Könyves Magazin Színpadán mutatják be május 23-án 17:00 órakor. A szerzővel Mészáros Sándor beszélget. Részletek ITT.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szentesi Éva, Cserna-Szabó András és Háy János új prózakötetét is bemutatják a Tavaszi Margón

Bartók Imre ifjúsági regényt írt, Szentesi Éva a hatodik kötetével jön, de Cserna-Szabó András és Háy János is a Tavaszi Margóra időzítette új könyvének bemutatóját. Prózaprogramok a fesztivál harmadik, szombati napjáról.

...

Zoltán Gábor, Kemény Lili és Láng Zsolt is új regénnyel jön a Tavaszi Margóra

Számos más szerző mellett Zoltán Gábor, Kemény Lili és Láng Zsolt is a Tavaszi Margón mutatják be új regényeiket. Íme a prózaprogramok a fesztivál első két napjáról.

...

Erdős Virág és Krusovszky Dénes versesköteteit is bemutatják a Tavaszi Margón

Többek között Erdős Virág, Krusovszky Dénes és Láng Orsolya is a Tavaszi Margón mutatják be új líraköteteiket. Ha szereted a verseket, akkor ez az ajánló neked szól.  

Hírek
...

Színdarab készült Babarczy Eszter apjáról szóló kötetéből

...

„Ezt nem értem. Döbbenetes” – Hajnóczy Soma túljárt Krasznahorkai eszén

...

Máris kitört a botrány Diána hercegné memoárja miatt, a szerző bocsánatot kért

...

Új tagokat nevezett ki Tarr Zoltán az NKA állandó kollégiumaiba

...

„Egy nő bőrében élhettem több mint egy évig” – érkezik Nyáry Krisztián könyve Udvaros Dorottyáról

...

Megvan a 2026-os Booker-díj rövidlistája: erős lett a mezőny!

Kiemeltek
...

Mohácsi Balázs: Ezt a történetet az élet írta, én csak kivágtam és keretbe foglaltam egy szeletét

Mit jelent regényt írni egy értelmét vesztett verseskötetből? Interjú Mohácsi Balázzsal.

...

Vajna Ádám: Egy kicsit innentől örökké középkori hóhér is leszek

Milyen egy középkori falu hóhérjának lenni? Interjú a Margó shortlistes Vajna Ádámmal.

...

Krasznahorkai László: Néha kifejezetten rettegtem attól, hogy megírjak valamit

Krasznahorkai László kilenc év hallgatás után adott életútinterjút a Partizánnak.