Bár a Herscht 07769 2021-ben látott napvilágot, a mai óriási népszerűségnek örvend mind itthon, mind nemzetközi szinten (itt beleolvashatsz). Ahogy kritikánkban írtuk anno, „a Krasznahorkai-elbeszélés azt leplezi le, hogy az apokalipszis nem tőlünk független, hanem mi hozzuk létre, mert a közösség hozza létre a félelmet, a neonácikat, a felrobbanó Aral-kutat, a migránsokat”. Talán ezért tud újra és újra aktuális lenni.
Krasznahorkai világsikere
A regényt az osztrákok és a svédek is elismerték, nemrég pedig egy rangos angol irodalmi díj rövidlistájára is felkerült, 2024 decemberében a legendás Patti Smith énekes, képzőművész és író közreműködésével bemutatták New Yorkban.
Ha valakinek még nem lenne ismerős a történet: főhősünk, Florian Herscht buzgón leveleket ír Angela Merkel kancellárasszonynak, hogy figyelmeztesse egy kvantumfizikai problémára, amelyből arra következtet, hogy közeledik a világvége. Mindeközben bizarr szimbólumok jelennek meg a Bach-kultusz kegyhelyein, és sok év után ismét feltűnnek a farkasok erdőkben – csak hogy néhány furcsaságot említsünk.
Neked tetszik a borító?
A sötét, baljós hangulatot szerintünk jól átadja az angol borító, a fordítás pedig Ottilie Mulzet munkája. A szerző által frissen posztolt kiadás már a New York Times és a Telegraph kritikusainak véleményét is feltünteti: utóbbi szerint Herscht 07769 „zseniális alkotás”.
A London Review of Books újságírója Krasznahorkai világában olyan kultuszra talált rá, „amelyet homályosan észlelt már múzeumokon és könyvtárakon keresztül, de most már látja, hogy misztikusan rendszerezett”.
Fotó: Valuska Gábor