Afroamerikai kolóniában játszódik a Kisasszonyok újragondolt változata

Bethany C. Morrow új regényt írt Louisa May Alcott ikonikus regényéből, a Kisasszonyokból. A több, mint 150 éve megjelent regényből már számos filmes adaptáció készült, de úgy tűnik, hogy a 19. századi történet még aktuális és újdonsággal tud szolgálni - írta az NPR.

Simon Eszter | 2021. szeptember 17. |

Morrow nemrég megjelent So Many Beginnings: A Little Woman Remix című regényében szinte csak vázként használta a eredeti történetet, meglehetősen sokat változtatott rajta: a könyv négy fekete lány életét mutatja be.

-

Az eredeti regény 1868-ban és 1869-ben, két kötetben jelent meg és azonnal hatalmas sikert aratott, noha Alcott kiadójának eleinte győzködnie kellett a szerzőt, hogy a novellákon kívül regényírással is foglalkozzon, erről egy korábbi cikkünkben hosszabban is írtunk. 

A történet a March-nővérek életét mutatja be, akik szűkös anyagi körülmények között próbálnak boldogulni, miközben apjuk az amerikai polgárháborúban harcol távol a családtól. A történet karácsony estéjén kezdődik, amikor a lányok szembe találják magukat a nélkülözéssel, de az egész regényben mindig akad valaki, aki támogatja őket, mint például a szomszédságban élő tehetős idős úr, Laurence vagy March néni. 

Lousia May Alcott
Kisasszonyok
Fordította: Barta Judit, Manó Könyvek, 2019, 353 oldal, 2990 HUF
Louisa May  Alcott: Kisasszonyok

A regény ugyan kicsit lassan indul be, de mégis olyan elemekkel van teletűzdelve, amelyek 150 év múlva is beszippantják az olvasót. Mindenki találhat magának egy-egy szereplőt, akivel azonosulhat, hiszen a négy nővér négy igencsak különböző karakter. A két nagyobb testvér, Meg és Jo anyagilag is támogatják a családot, Meg nevelőnőként, Jo pedig March néni társalkodónőjeként dolgozik, két két kisebb húguk pedig az álmodozó Beth és Amy. A karaktereket a szerző saját családja inspirálta, az irodalomrajongó Jo szerepében pedig párhuzamokat fedezhetünk fel Alcott-tal. A regény egyik fő motívuma tehát a nélkülözés és a hiány, miközben a lányoknak a kamaszkor nehézségeivel is meg kell küzdeniük. A nővérek nem mondanak le az önmegvalósításáról sem, így az olvasó ezáltal is mainak érezheti a lányok problémáit.   

Bethany C. Morrow most teljesen új megvilágításba helyezi a történetet, a szereplők nemcsak más városban élnek, de a történet négy fekete lány életét mutatja be. A cselekmény az Észak-Dél között zajló polgárháború idején játszódik, így a regénynek van egy kis történelmi szála is. A Morrow-val készült interjúból kiderül, hogy a szerző nem olvasta el a Kisasszonyokat a munkához, mert nem egy újragondolt változatot, hanem egy új könyvet szeretett volna írni. Vannak azonban közös pontok, ilyen szál például, hogy a négy nővér apafigura nélkül nő fel.

Morrow regénye 1863-ban játszódik az észak-karolinai Roanoke-szigeten, ahol a felszabadított rabszolgák kolóniákba rendeződve éltek. Az író az NPR-nek mesélt a feketék megkülönböztetéséről és az abolicionizmusról - vagyis a rabszolgaság eltörléséért folyó mozgalomról - is. Morrow szerint az abolicionizmus körüli tévhiteket fontos tisztázni, mivel olyan egyéb szinonimákkal mostuk össze, amelyek nem pontosak. Az abolocionisták valójában nem támogatták a feketék felszabadulását, egyenlőségét, noha a köztudatban így tartják számon őket. 

Morrow regénye abban is eltér az eredetitől, hogy mind a három lány dolgozik, kivéve a legkisebbet, Amyt, akit a lányok édesanyja szerint hagyni kell, hogy gyerek lehessen. A szerző arról is mesélt, hogy nem lenne szabad a feketék problémáit teljes mértékben a fehérek felsőbbrendűségére fogni. Morrow azt is hangsúlyozta, hogy noha alapvetően young adult műfajban ír, a So Many Beginnings: A Little Woman Remixben megjelenő társadalmi problémákat és a feketék helyzetét minél hamarabb meg kell ismertetni a gyerekekkel is. 

„Egyszerre volt csodálatos és szörnyű megírni ezt a könyvet. Az alkotói folyamat nagyon gyors volt, ugyanakkor nehéz is, mert végig az 1863-as történésekre gondoltam. A kötet egyszerre mesél borzalmas dolgokról, mégis ez az egyik legszelídebb történet, amit valaha írtam, de nehéz volt az a felismerés, hogy hiába írunk 2021-et, mégsem érzem, hogy a könyvben megjelenő problémák már a múltté lennének” – mesélte Morrow.  

Hírlevél feliratkozás

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mitől működik 150 év után a Kisasszonyok?

...

Karácsonyra jön az új Kisasszonyok-film, nézzetek bele!

...

Női írók és főhősök, akiknek ott lenne a helyük a kötelezők közt (2. rész)

Olyan könyveket ajánlunk, amelyeknek szerzői és/vagy főszereplői nők, és amelyeknek a kötelezők közt lenne a helye. 

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel