Az In the Land of the Cyclops című esszékötetben KOK nagyon sokféle, izgalmas témát jár körbe, és írásaiban visszaköszön kíméletlen megfigyelőképessége, amelyet a Harcom-sorozatból már ismerhetünk.
Az egyik esszéjében a híres amerikai fotográfusról, Sally Mannról ír, de előkerülnek olyan írók nevei is, mint Proust, Pascal, vagy Cindy Sherman, valamint szó esik Kierkegaard-ról és Ingmar Bergmanról is. Közben felmerül számos aktuális téma is a kötetben, például a cancel culture, a liberális identitás problémái, és annak hatása a genderről vagy a nemzetről szóló közgondolkodásra.
Knausgard új kötetének szépsége abban rejlik, hogy nem akar meggyőzni a saját igazáról, ugyanakkor sokféle nézőpontot felvet, akár jövőbeni konfliktusokat vagy kritikákat is felvállalva. Igyekszik a jelen problémáit reálisan megközelíteni, és nem kínál konkrét válaszokat.
A kötet egyik esszéje a napokban a Paris Review-ban jelent meg Martin Aitken fordításában. A What Writers and Editors Do című szövegben KOK a szerkesztők szerepét tárgyalja, akik sokszor háttérszereplők maradnak a könyvkiadásban a szerzők mögött, holott rengeteg munkát tesznek bele egy-egy könyvbe. Az írást ITT lehet elolvasni.
A Harcom-sorozat hatodik, záró kötete a tervek szerint májusban jelenik meg magyarul a Magvető Kiadónál, Patat Bence fordításában. Az ötödik részről, az Álmokról kritikánkban ezt írtuk: "Az Álmok tényleg Knausgard álmairól szól: hogy sikeres író akar lenni, mindenkinél jobbnak tartja magát, miközben szerelmet és barátnőt akar. A kötet eleje azt ígéri, hogy egy nagyszerű pálya kezdeti lépéseit ismerhetjük meg, ami részben igaz is, viszont sokkal nagyobb hangsúlyt kap az, ahogy mindkét nagy célját saját szorongásai, félelmei rombolják le."
A Knausgard-ral készült interjúnkat ITT, a portrécikkünket pedig ITT olvashatjátok.
Forrás: Far Out