Jorge Luis Borges elképzelt egy könyvtárat, amely a világon létező összes szöveget tartalmazza. Minden könyv azonos terjedelmű, nagyságú és kötésű. A könyvek – valószínűleg végtelen számú – hatszögletű könyvtárszobákban találhatók, minden hatszög minden falának öt polc felel meg.
Minden polcon harminckét azonos nagyságú könyv, minden könyv négyszáztíz oldalas, minden oldalon negyven sor, minden sorban mintegy nyolcvan fekete betű.”
A betűkészlet 22 betűből áll, ezen kívül van még két írásjel: a vessző és a pont, na meg a szóköz. Ez az 1941-ben megjelent Bábeli könyvtár.
Áldás és átok egyszerre
A lakók úgy gondolják, hogy a köteteknek a betűk és írásjelek minden lehetséges változatát tartalmazniuk kell, így elsőre megörülnek, hiszen ez azt is jelenti, hogy a könyvtárban ott vannak a világ legfontosabb könyvei is, amelyek az emberiség jövőjéről és az élet értelméről szólnak.
De hamar rájönnek, hogy lehetetlen feladattal szembesülnek, ha valami értékeset szeretnének kibányászni egy ekkora szöveghalmazból. Rengeteg olyan könyvet találnak ugyanis, ami tele van értelmetlen betűkombinációkkal.
Hogyan lehet ilyen körülmények között megtalálni a hasznost, az értékeset, az igazat?
Ez az internet jövője?
Ez a kétségbeejtő dilemma ma talán aktuálisabb, mint valaha – a memphisi egyetem dékánhelyettese és pszichológia professzora, Roger J. Kreuz párhuzamot vont az argentin szerző által elképzelt világ és az internet jövője között. A The Conversation oldalán megjelent cikkében levezeti, hogy az internetet gyakran az emberiség legnagyobb vívmányaként emlegetik, de ugyanekkora fegyver is lehet.
Már most látjuk annak a tendenciának a jeleit, hogy a megbízható, leellenőrzött, minőségi információkért fizetnünk kell, idővel kiváltságot jelenthet ezekhet hozzáférni, mindenki másnak pedig ottvannak a mindenféle blogok meg a közösségi média, és az ezeken megfékezhetetlenül terjedő álhírek és félinformációk.
A szerző arra is felhívta a figyelmet, hogy a chatbotok betanítása az interneten fellelhető tartalmakból történik, amelyek mégis csak végesek:
előrejelzések szerint 2026-ra eljuthatunk oda, hogy az információra kiéhezett chatbotokat már nincs milyen megbízható adattal táplálni.
Ekkor fennállhat az a forgatókönyv, hogy nem ellenőrzött, az internet úgynevezett „második generációs” szövegeiből építkeznek tovább. „Ha egy chatbot rossz emberekkel lóg együtt az interneten, akkor átveheti annak nézeteit. A Mirosoft 2016-ban ezt a saját bőrében tapasztalta meg, amikor le kellett állítani a Tay nevű chatbotot, mert rasszista és szexista tartalmakat ismételgetett” – írja a szerző.
Hogy az internetes tartalmak minősége hová és meddig silányul, az a jövő zenéje, mi csak őszintén remélni tudjuk, hogy Borges a 83 évvel ezelőtti novellájában nem az internet sötét jövőjét jósolta meg.
Nyitókép forrása: Wikipedia