Borges Bábeli könyvtára megjósolta az internet sötét jövőjét?

Borges Bábeli könyvtára megjósolta az internet sötét jövőjét?

Jorge Luis Borges 83 évvel ezelőtt írt novellája ma aktuálisabb lehet, mint valaha. 

ta | 2024. december 03. |

Jorge Luis Borges elképzelt egy könyvtárat, amely a világon létező összes szöveget tartalmazza. Minden könyv azonos terjedelmű, nagyságú és kötésű. A könyvek – valószínűleg végtelen számú – hatszögletű könyvtárszobákban találhatók, minden hatszög minden falának öt polc felel meg.

Minden polcon harminckét azonos nagyságú könyv, minden könyv négyszáztíz oldalas, minden oldalon negyven sor, minden sorban mintegy nyolcvan fekete betű.” 

A betűkészlet 22 betűből áll, ezen kívül van még két írásjel: a vessző és a pont, na meg a szóköz. Ez az 1941-ben megjelent Bábeli könyvtár

Jorge Luis Borges
Bábeli könyvtár - Válogatott prózaművek
Európa, 2011, 285 oldal

Áldás és átok egyszerre

A lakók úgy gondolják, hogy a köteteknek a betűk és írásjelek minden lehetséges változatát tartalmazniuk kell, így elsőre megörülnek, hiszen ez azt is jelenti, hogy a könyvtárban ott vannak a világ legfontosabb könyvei is, amelyek az emberiség jövőjéről és az élet értelméről szólnak.

De hamar rájönnek, hogy lehetetlen feladattal szembesülnek, ha valami értékeset szeretnének kibányászni egy ekkora szöveghalmazból. Rengeteg olyan könyvet találnak ugyanis, ami tele van értelmetlen betűkombinációkkal.

Hogyan lehet ilyen körülmények között megtalálni a hasznost, az értékeset, az igazat?

Ez az internet jövője?

Ez a kétségbeejtő dilemma ma talán aktuálisabb, mint valaha – a memphisi egyetem dékánhelyettese és pszichológia professzora, Roger J. Kreuz párhuzamot vont az argentin szerző által elképzelt világ és az internet jövője között. A The Conversation oldalán megjelent cikkében levezeti, hogy az internetet gyakran az emberiség legnagyobb vívmányaként emlegetik, de ugyanekkora fegyver is lehet. 

Már most látjuk annak a tendenciának a jeleit, hogy a megbízható, leellenőrzött, minőségi információkért fizetnünk kell, idővel kiváltságot jelenthet ezekhet hozzáférni, mindenki másnak pedig ottvannak a mindenféle blogok meg a közösségi média, és az ezeken megfékezhetetlenül terjedő álhírek és félinformációk. 

A szerző arra is felhívta a figyelmet, hogy a chatbotok betanítása az interneten fellelhető tartalmakból történik, amelyek mégis csak végesek: 

előrejelzések szerint 2026-ra eljuthatunk oda, hogy az információra kiéhezett chatbotokat már nincs milyen megbízható adattal táplálni.

Ekkor fennállhat az a forgatókönyv, hogy nem ellenőrzött, az internet úgynevezett „második generációs” szövegeiből építkeznek tovább. „Ha egy chatbot rossz emberekkel lóg együtt az interneten, akkor átveheti annak nézeteit. A Mirosoft 2016-ban ezt a saját bőrében tapasztalta meg, amikor le kellett állítani a Tay nevű chatbotot, mert rasszista és szexista tartalmakat ismételgetett” – írja a szerző.

Hogy az internetes tartalmak minősége hová és meddig silányul, az a jövő zenéje, mi csak őszintén remélni tudjuk, hogy Borges a 83 évvel ezelőtti novellájában nem az internet sötét jövőjét jósolta meg. 

(The Conversation)

Nyitókép forrása: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Borges vaksága örökletes volt

Az argentin író, Jorge Louis Borges éppen akkoriban veszítette el a látását, amikor az Argentin Nemzeti Könyvtár Igazgatója lett. Közel egymillió könyvért lett felelős akkor, amikor már nem tudta elolvasni őket. A megvakulással kapcsolatos szorongását egy új nyelv megtanulásával igyekezett kezelni. 

...
Zöld

Miért rettenetes mindenre emlékezni? Borges nyomán egy agykutató ad választ

Mi köze van az álomnak a felejtéshez? Miért jó a bonobóknak? Miért látjuk a fától az erdőt? A Felejtés című könyv az orvostudomány friss és paradigmaváltó tudását adja át az egészséges felejtés jótékony hatásairól.

...
Hírek

Jorge Luis Borges műveinek szerzői jogai meglepő helyre kerültek

Bizonytalan volt az életmű sorsa.

Hírek
...
Hírek

Besokalltak a szellemírók: ki akarnak végre jönni a sztárok árnyékából

...
Hírek

A Szex és New York sztárja lesz a Booker-díj 2025 egyik zsűrije

...
Hírek

Paul McCartney és Isaac Asimov UFÓS musicalen dolgoztak!

...
Hírek

Könyvtár lett az év budapesti épülete

...
Hírek

Eltűnt Süsü Csukás István sírjáról

...
Szórakozás

Megvannak a Golden Globe-jelölések: több adaptáció is az esélyesek között

...

Kovács ikrek: Mindig is radikálisan érdekelt bennünket a múlt

...

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...

Ács Dániel: Radnóti Miklós mintha a kommunista Jézus Krisztus lett volna

Kiemeltek
...
Podcast

A jövő hangjai: Beszélgetés Fenyvesi Orsolyával (Podcast)

Hallgasd még két 11. osztályos kamasz beszélgetését Fenyvesi Orsolyával! 

...
Hírek

A Nobel-díjas Han Kang: Amikor írok, a testemet használom

Han Kang számára az írás intenzív folyamat. 

...
Nagy

Mit tudhatott Alice Munro férje pedofilügyeiről?

Alice Munro sokkal többet tudhatott férje sötét ügyeiről, mint gondolnánk. Még egy lány meggyilkolásával is megvádolta a férfit.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

2024 legjobb könyvei 40-31.

 Így olvastunk mi 2024-ben.