„A Varjúkirály egyszerre szól a mai Magyarország még megmaradt viharvert tanyavilágáról, valamint a perspektíva nélküli, perifériára került, befolyásolható fiatalokról, mindez egy misztikus, már-már horrorisztikus köntösben, sokszor játékos és groteszk humorral. A történet és a figurák keménysége ellenére a szöveg mégsem moralizál, nem állítja, hogy a szereplők jót vagy rosszat cselekedtek, nem mondja meg, hogy mi lett volna erkölcsileg helyes” – mondta a történetről Jászberényi Gábor.
Jászberényi Sándor a Facebook-oldalán így kommentálta a bejelentést: „Az ismert színművész, Jászberényi Gábor (aki gyerekkoromban több játékomat is eltörte, és részt vett egy varjúgyilkosságban) színpadra állítja a Varjúkirályt. Amikor elkérte az öcsi, úgy adtam oda, hogy ha siker lesz, akkor az elejétől benne voltam a művészi folyamatokban, inspiráltam stb, ha bukik csak látásból ismerjük egymást.”
A Varjúkirály című kötet 2020-ban jelent meg, a könyv több rövidebb és hosszabb, valamint egy nagyon hosszú elbeszélést tartalmaz, összesen 15 szöveget, amelyek mindegyikére jellemző, hogy nagyon itt és most történnek. A kötet címadó szövege, A varjúkirály egy százoldalas elbeszélés, amelynek varjak, Csontos Tamás és Csabi a főszereplői, és amely a migránsválság első szakaszában játszódik. Jászberényi a déli határnál, a lehetőségek és jövőképektől mentes kietlenségben két, a nevelőintézet óta barátságban lévő srácot hoz össze, akik a köztük lévő mindenféle távolság ellenére is felelősséget éreznek egymás iránt.
“Hiába a sötétség, a fekete szín, a varjú, az ördög, az erőszak, a halál jelenléte, Jászberényi által felépített világ jellemzői, a szereplők mindig a jót keresik, és a szerző soha nem csinál ezért viccet belőlük. Mert ebben a prózavilágban minden megtört és esendő szereplő motivációja egy pillanatra érthetővé válik. Ez a fajta, a moralitást a középpontba helyező próza számomra teljesen szokatlan, és talán pont ezért szeretem” - írtuk A varjúkirályról, amikor a hét könyvének választottuk. A kötet bemutatója a Margón volt, illetve jelölték Libri irodalmi díjra is, mi pedig elmondtuk, miért érdemelné meg.
Jászberényivel idén májusban podcasteltünk is Tíz év háború című könyve kapcsán. Beszélgettünk arról, hogyan találkozott először a háborúval, milyen idegennek lenni más kultúrákban, van-e olyan téma, amit nem tud lefényképezni és arról, hogyan lehet az embertelenséget feldolgozni. A podcastet ITT tudod meghallgatni.
Forrás: Kultúra.hu