Jászberényi: Halálfélelem elengedni egy szöveget

Jászberényi: Halálfélelem elengedni egy szöveget

A Varjúkirályban Jászberényi Sándort íróként az érdekelte, hogy rekonstruáljon egy végtelenül hiányos történetet. A Margó első napján magánmitológiáról és az írással kapcsolatos félelmeiről is mesélt.

Ruff Orsolya | 2020. október 16. |

  • A varjú központi metafora nemcsak Jászberényi prózájában, de az életében is. Elmesélte, hogy gyerekkora óta kapcsolata volt a szinti cigánysággal, az édesanyja például a szomszédban lakó cigányasszonytól tanult főzni. Pár éve pedig előkerült egy régi szakácskönyv, benne a varjúleves receptjével.
Jászberényi Sándor
A Varjúkirály
Kalligram, 2020, 320 oldal
  • A Levelek Háfiznak tárcasorozatában is megírta már azt a gyerekkori esetet, amikor a testvérével légpuskával akartak lelőni egy varjút (spoiler: nem sikerült). „A varjakhoz köthető, hogy megtanultam: ölni sosem egyszerű” (a teljes írást ITT elolvashatjátok).
  • A varjak időről időre megjelennek az életében: előző nap a házból kilépve az autó tetején károgott egy példány, de amikor 2015-ben elindult Szíriába, akkor a kairói lakásába repült be egy.
  • A embernek kialakul egy magánmitológiája, de magát nem tartja babonásnak, inkább racionális embernek.
  • Revelációként hatott rá Freud álomfejtése, mely szerint az álomban minden rész te vagy. Szerinte a novellákban is minden szó egy irányba mutat – mégpedig afelé, amit el akar mesélni. Ezért is baromi sokat kotlik a szövegei felett; ahogy fogalmazott: halálfélelem elengedni egy szöveget.
  • A Varjúkirály egy hároméves történet, és „van az a pillanat, amikor már le tudod írni”.
  • Számára nem jelent boldogságot és felszabadulást az írás. Az egyetlen szórakoztató benne, hogy íróként te tudod a rendszert, a kulcsot. Elementáris rettegést okoz, hogy hiába írt egy jó novellát, nem biztos, hogy a következő is az lesz. Semmi nem jelent garanciát semmire, íróként mindig mindent újra kell kezdeni, és rutinból nem lehet jó könyveket írni.
  • Most olvasta Térey önéletrajzát, és nagy igazságnak tartja, amit Térey is vallott: ha valamit nem írsz le, az elveszik.
  • A kötetben szereplő kisregény és 14 novella elbeszélésszinten családi történetek, veti fel Valuska László, de vajon máshogy nyúl ezekhez a nyugati történetekhez, mint az előzőekhez? Jászberényi szerint nagyon ritkán látunk túl a nagyszülők történeteinél, habár ezek a történetek, ha homályosan is, de megvannak. Íróként az érdekelte, hogy rekonstruáljon egy végtelenül hiányos történetet. Például a katolikus, paraszti családból származó nagypapáét, aki Budapesten egy zsidó lányba szeretett bele. Neki az apja mesélte el ezt a történetet, viszont a nagyanyja számára ez a sztori nem létezett.
  • A novellái, azt reméli, azért működnek, mert megfigyelhető bennük az univerzális morál hiánya, ami végső soron magát a morált jeleníti meg.

Nyitókép: Posztós János

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Jászberényinél a frontvonalak a szereplők lelkében nyílnak

Danis Lídia főszereplésével készült trailer Jászberényi Sándor új regényéhez. A varjúk félelmetesek.

...
Hírek

Jászberényi gimnazista olvasójának írt levelet: Ne félj gondolkodni!

Az író levelében egy magyar gimnazista elemzésvázlatára reagált, aki szerinte értelmi képességeiben túlmutat kritikusai nagy részén.

...
Nagy

Jászberényi Sándor: A láthatatlan trón az érdekes [Ady 100]

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Hírek
...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Így döntöttek ők

Nyáry Luca: Már egy hete szélcsend van

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmesélni a holokausztot a gyerekek nyelvén? – Olvass bele!

...
Alkotótárs

Kiderült, ki lett a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 10 döntőse

...
Hírek

3 új könyv áprilisban, amit szupersztárok írtak, és érdemes beszerezned

...
Hírek

Jane Austen bátyjának memoárját senki nem tudja elolvasni, pedig ritka kincseket rejthet

...
Hírek

Megdöbbentő ítéletet hozott a bíróság Harvey Weinstein, a hollywoodi csúcsragadozó ügyében

...
Hírek

Az Artportal nem egyszerűen megszűnt, hanem már el sem érhető az interneten

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!