Nemrég megírtuk, hogy a BBC háromrészes dokumentumsorozatot forgatott a 250 évvel ezelőtt született Jane Austen angol írónőről. A Jane Austen: Rise of a Genius (kb. Jane Austen: Egy zseni felemelkedése) című filmben, ami a prózaíró magánéletéből, a sikereiből és a kudarcaiból is sok mindent megmutat, Zsigmond Emőke, az Örkény István Színház társulatának tagja alakítja Austent, akiről mi szuper podcastsorozatot készítettünk.
Először egy másik szerepre jelentkezett
Zsigmond Emőkét először Cassandra, Austen testvérének szerepe miatt hallgatták meg az angol nyelvű castingon, de végül az írónő szerepét kapta meg, mesélte a Könyves Magazinnak a színésznő.
„Magyarországon jó szaktudású stábot lehet összehozni, és ráadásul a nyugat-európai munkaerő sokkal drágább lenne. Nagyon jól használható helyszíneket is lehet találni, mint például a Szabó Ervin Könyvtár. A Zoom Casting megírta a lehetőséget, én meg elkészítettem az angol self-tape-t (otthon felvett castingjelenetet), ami alapján elhívtak egy castingra, ahol már a rendezővel dolgoztam a jeleneteken” – folytatta.
A dokumentumfilm dramatizált jeleneteiben, amelyek segítenek elképzelni a nézőknek Austen korának világát, a színészek angolul vagy magyarul improvizáltak. A képi anyagot ugyanis nem az általuk elmondottak, hanem a dokumentumfilmes interjúk szövege kíséri.
Jane Austen bőrébe bújni izgalmas feladat volt. „Ő egy rendkívüli személyiség volt. A maga idejében páratlan volt, hogy nem házasodott meg, hanem karriert épített, és egyedül élte le az életét, a saját döntései alapján, kompromisszumok nélkül” – mondja Zsigmond Emőke.
A forgatás tempója nagyon feszes volt. A dramatizált jelenetekben az írónő 16 és 40 éves kora között, háromféle külsővel szerepel, és ez rengeteg átállást, jelmezváltást jelentett. Minden életkorhoz a megfelelő kosztümök, smink, frizurák társultak, volt olyan forgatási nap, amikor háromszor-négyszer is át kellett öltözni.
Pontos és kegyetlen kép a társadalomról
Zsigmond Emőke tinikorában olvasott Austent, az Értelem és érzelem és a Büszkeség és balítélet mellett a könyvekből készült adaptációkat is szereti. Jane Austenre véleménye szerint ma már onnan izgalmas tekinteni, hogy a saját korában mennyire előremutató volt.
Amit a színésznő legjobban kedvel, az Austen „könyörtelen” karakterábrázolása.
„Nagyon pontos, kegyetlen képet mutatott arról a társadalomról, ahol mozgott. Nagyon gazdag emberek között is megfordult, de ugyanakkor a szegényebb rétegeket is ismerte, látta az emberek jó és a rossz tulajdonságait is, és ezt eléggé könyörtelenül, fanyar humorral írta le. Ma már ez teszi izgalmassá – hiszen ma már nem mondják meg előre, ki, kivel házasodjon” – fejti ki a színésznő.
A Bridget Jones szerzője és más magyar színésznők is szerepelnek
A dokumentumfilm az írónő fennmaradt leveleiből, az életmű és a korszak kutatóinak segítségével készült, és számos kortárs írót is megszólaltat. Szerepel benne Helen Fielding, a Bridget Jones naplója-könyvsorozat szerzője, Candice Carty-Williams, a Queenie írója és Kate Atkinson, akitől a Szent lányok kötetet ismerhetjük. Több angol akadémikus és színész, ane Austen életrajzi kutatója is szerepel a sorozatban, ezenkívül más magyar színésznők, Rujder Viven és Jordán Adél is megjelennek.
Nemcsak a 250 éves évforduló kapcsán foglalkoztunk Jane Austennel. Podcastsorozatunkban, az Austen-projektben az életmű fontosabb állomásait beszéltük ki. Hosszasan írtunk az adaptációkról, és arról is, hogy valójában az író megrögzött antiromantikus lehetett. És készül a legújabb Büszkeség és balítélet adaptáció, a Netflix-sorozatról itt írtunk.
Nyitókép és fotó: BBC