Először nyerték fekete írók a Brit Könyvdíjat

Először nyerték fekete írók a Brit Könyvdíjat

Idén először történt meg, hogy a legjobb első könyvért és a legjobb könyvért járó Brit Könyvdíjat is fekete szerző nyerte el, mégpedig Candice Carty-Williams és Bernardine Evaristo személyében.

Könyves Magazin | 2020. június 30. |

Még sosem fordult elő, hogy a Brit Könyvdíjat fekete író nyerje el, a legjobb debütáló könyv díját megkapó Candice Carty-Williams épp ezért mondta azt utóbb, hogy egyszerre büszke és szomorú emiatt. Mindenesetre hozzátette azt is, hogy a győzelme azzal a reménnyel kecsegteti, hogy a könyvszakma ezáltal ráébred majd arra, hogy talán nem ő lesz az utolsó, aki megkapja ezt a díjat. Nyertes könyvéről, a Queenie-ről (amely egy fiatal fekete nő útkereséséről szól) a zsűri egyik tagja azt mondta, hogy bár nehéz témákat érint (mint az identitás, faj, heteroszexualitás, mentális egészség), mindezt mégis egy könnyen fogyasztható, egyúttal rendkívül hatásos prózába ágyazva teszi.

Bernardine Evaristo, aki Girl, Woman, Other című regényéért tavaly Margaret Atwooddal megosztva kapta a Man Bookert, ezúttal kiütötte a shortlisten még szereplő kanadai szerzőt a nyeregből. Evaristo megtiszteltetésnek nevezte a díjat, egyúttal úgy vélte, érdekes kultúrtörténeti pillanatnak vagyunk tanúi, hiszen a Black Lives Matter-mozgalom soha nem látott mértékű önvizsgálatra sarkallta a könyvszakmát. Hozzátette: az elmúlt 20 hétben hozzászokott már ahhoz, hogy a neve a bestseller-listán szerepel, ám elég szürreálisnak nevezte az élményt, hogy az eladási listák élén látja a könyvét, hiszen első színes bőrű nőként érte el mindezt. Azt mondta, nagyon régóta foglalkozik írással, és nagy örömmel tölti el, hogy a műve végre eljut a szélesebb olvasóközönséghez. (Bernardine Evaristo könyve magyarul az Európa Könyvkiadónál fog megjelenni.)

Változást szeretnének a brit könyvpiacon a fekete írók - Könyves magazin

Több mint száz író, köztük a Booker-díjas Bernardine Evaristo, valamint Benjamin Zephaniah és Malorie Blackman is csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amely reformokat követel az Egyesült Királyság könyvkiadóitól, hogy a fehérek által uralt piacot inkluzívabbá tegyék.

Rajtuk kívül a krimikategóriának is fekete bőrű nyertese lett, mégpedig először a díj történetében, hiszen itt Oyinkan Braithwaite a Hugicám, a sorozatgyilkos című könyvével tarolt. Kritkánk a könyvről ITT olvasható.

Forrás: Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Margaret Atwood és Bernardine Evaristo kapta a Booker-díjat

...
Hírek

Amerikában továbbra is kelendőek a rasszizmusellenes könyvek

Amerikában kicsit emelkedett a könyvek eladása, a rasszizmusellenes kötetek emelkedőben, az életrajzi kiadványok értékesítése viszont visszaesett.

...
Nagy

Egy rasszizmussal vádolt író újraírta a regényét

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Az Egy ropi naplója szerzője szerint az új rész az eddigi legjobb és legviccesebb

Az Egy ropi naplója 19. részében egy féltve őrzött családi titokra derül fény. 

...
Gyerekirodalom

Illusztrált gyerekkönyvben adják ki Bródy János dalszövegeit

Így a legfiatalabb generációk is megismerhetik Bródy János kisebbeknek szóló dalait.

...
Gyerekirodalom

Az 1956-os forradalom eleinte csak heccnek tűnik a Vagányoknak – Olvass bele az ifjúsági regénybe!

Riki és barátai, a Vagányok szabadidejükben a budai várban bandáznak, amikor 1956 őszén kitör a forradalom. A kis csapat egy része úgy dönt, csatlakozik a harcokhoz. Részlet Monica Porter kamaszokat célzó könyvéből.