Először nyerték fekete írók a Brit Könyvdíjat

Először nyerték fekete írók a Brit Könyvdíjat

Idén először történt meg, hogy a legjobb első könyvért és a legjobb könyvért járó Brit Könyvdíjat is fekete szerző nyerte el, mégpedig Candice Carty-Williams és Bernardine Evaristo személyében.

Könyves Magazin | 2020. június 30. |

Még sosem fordult elő, hogy a Brit Könyvdíjat fekete író nyerje el, a legjobb debütáló könyv díját megkapó Candice Carty-Williams épp ezért mondta azt utóbb, hogy egyszerre büszke és szomorú emiatt. Mindenesetre hozzátette azt is, hogy a győzelme azzal a reménnyel kecsegteti, hogy a könyvszakma ezáltal ráébred majd arra, hogy talán nem ő lesz az utolsó, aki megkapja ezt a díjat. Nyertes könyvéről, a Queenie-ről (amely egy fiatal fekete nő útkereséséről szól) a zsűri egyik tagja azt mondta, hogy bár nehéz témákat érint (mint az identitás, faj, heteroszexualitás, mentális egészség), mindezt mégis egy könnyen fogyasztható, egyúttal rendkívül hatásos prózába ágyazva teszi.

Bernardine Evaristo, aki Girl, Woman, Other című regényéért tavaly Margaret Atwooddal megosztva kapta a Man Bookert, ezúttal kiütötte a shortlisten még szereplő kanadai szerzőt a nyeregből. Evaristo megtiszteltetésnek nevezte a díjat, egyúttal úgy vélte, érdekes kultúrtörténeti pillanatnak vagyunk tanúi, hiszen a Black Lives Matter-mozgalom soha nem látott mértékű önvizsgálatra sarkallta a könyvszakmát. Hozzátette: az elmúlt 20 hétben hozzászokott már ahhoz, hogy a neve a bestseller-listán szerepel, ám elég szürreálisnak nevezte az élményt, hogy az eladási listák élén látja a könyvét, hiszen első színes bőrű nőként érte el mindezt. Azt mondta, nagyon régóta foglalkozik írással, és nagy örömmel tölti el, hogy a műve végre eljut a szélesebb olvasóközönséghez. (Bernardine Evaristo könyve magyarul az Európa Könyvkiadónál fog megjelenni.)

Változást szeretnének a brit könyvpiacon a fekete írók - Könyves magazin

Több mint száz író, köztük a Booker-díjas Bernardine Evaristo, valamint Benjamin Zephaniah és Malorie Blackman is csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amely reformokat követel az Egyesült Királyság könyvkiadóitól, hogy a fehérek által uralt piacot inkluzívabbá tegyék.

Rajtuk kívül a krimikategóriának is fekete bőrű nyertese lett, mégpedig először a díj történetében, hiszen itt Oyinkan Braithwaite a Hugicám, a sorozatgyilkos című könyvével tarolt. Kritkánk a könyvről ITT olvasható.

Forrás: Guardian

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Margaret Atwood és Bernardine Evaristo kapta a Booker-díjat

...
Hírek

Amerikában továbbra is kelendőek a rasszizmusellenes könyvek

Amerikában kicsit emelkedett a könyvek eladása, a rasszizmusellenes kötetek emelkedőben, az életrajzi kiadványok értékesítése viszont visszaesett.

...
Nagy

Egy rasszizmussal vádolt író újraírta a regényét

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Kovács ikrek regényében az élők gürcölnek, a holtak mulatnak – Olvass bele!

Tovább vinni az évtizedek óta épített családi gazdaságot, vagy meglépni előle? Többek közt erről szól a Kovács ikrek különleges humorú, mágikus realista családregénye. Olvass bele a Lesz majd minden című könyvbe!

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

Az Ez senki nem mondta! a gyerekvállalás és az alkotás kapcsolatáról szól. A podcast legújabb epizódjában Ott Anna Szabó T. Annával és Dragomán Györggyel beszélgetett.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

A Tolkien-féle fantasy és a népmesék hangulata keveredik Magyar Katalin különleges könyvében, a Jeripuszban, melyben a gonosz legyőzése a cél.

...
Gyerekirodalom

Roma mesék a gyerekirodalomban – Mi történt az elmúlt években?

Hogyan jelennek meg a roma mesék, karakterek, hagyományok a gyerekeknek szóló kötetekben? Veszprémi Szilveszter költő, irodalmár négy, a közelmúltban megjelent könyvet vizsgált meg.

...
Gyerekirodalom

Berg Judit két kis dínója a Holdra téved – Olvass bele!

Berg Judit kis dínói visszatérnek, Artúr király udvara után most már Reginával kiegészülve a Holdra utaznak. Hogy hogyan kerültek oda és mit láttak ott, az kiderül a gyerekek kedvenc, időutazó őslényeinek legújabb kalandjaiból! Olvass bele!