96 évesen elhunyt II. Erzsébet brit uralkodó, aki 1952. február 6-i koronázása óta az Egyesült Királyság királynője és további 14 nemzetközösségi állam, valamint az anglikán egyház vezetője. A 70 évvel ő volt a második leghosszabb ideig uralkodó személy a világon, az első helyen a francia XIV. Lajos maradt 72 évnyi uralkodással. A brit trónon viszont II. Erzsébet ült a leghosszabb ideig - a koronázása 70. évforulóját idén fényes rendezvénysorozattal ünnepelték a szigetországban.
Az Egyesült Királyság négynapos rendezvénysorozattal ünnepli II. Erzsébet uralkodásának 70. évfordulóját. Ő az első brit uralkodó, aki hetven évet töltött a trónon, életéről számos könyv jelent meg, most kettőt ajánlunk. Könyvek hírek mellé.
Erzsébet (teljes születési nevén Elizabeth Alexandra Mary) 1926. április 21-én született Londonban York hercegének és hercegnéjének elsőszülött gyermekeként. Apja, VI. György brit király 1936-ban lépett a trónra, miután bátyja, VIII. Eduárd lemondott.
Első hivatalos nyilvános szerepvállalásaira a II. világháború idején került sor, a háborúban katonai teherautósofőrként vett részt, miután csatlakozott a Női Kisegítő Területi Szolgálathoz (Women's Auxiliary Territorial Service), és Londonban megtanulta az autószerelést. Később sem engedte meg magának, hogy eltávolodjon a jelenétől:
1976-ben egy katonai bázisról küldte el élete első e-mailjét.
1947-ben ment férjhez Philip Mountbatten, egykori görög és dán királyi herceghez, akivel harmad-unokatestvérek voltak. 73 évig voltak házasok, Fülöp herceg 2021-ben hunyt el 99 évesen. Négy gyerekük született: a trónörökös Károly walesi herceg, Anna királyi hercegnő, András yorki herceg és Eduárd wessexi gróf. A családról, illetve Erzsébet uralkodásának évtizedeiről szóló netflixes sorozat, A korona nagy szakmai és nézői nemzetközi sikerrel fut, csupán az első négy évada 63 Primetime Emmy-díjat kapott.
1926-ban ezen a napon született II. Erzsébet. Ebből az alkalomból most három olyan könyvet ajánlunk, amiből jobban megismerheted nemcsak őt, de A korona világát is.
Apja 1952-es halálát követően, mindössze 25 évesen lett az Egyesült Királyság és hat nemzetközösségi ország királynője, ezek Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Afrika, Pakisztán és Ceylon.
A XX. század tanúja, hiszen látta működni és megbukni a náci és a szovjet birodalmakat, és olyan, a legújabb kori brit történelem fontos eseményei esnek az uralkodása idejére, mint az észak-írországi konfliktus, a falkland-szigeteki háború, az Európai Közösségekhez való csatlakozás, az Európai Unióból való kilépés. Uralkodása alatt eddig tizenöt (+1: Liz Truss) miniszterelnök szolgált Churchilltől Johnsonig és tizennégy amerikai elnök kormányzásának volt tanúja Trumantól Bidenig. Címeinek száma folyamatosan változott az évekkel, ahogyan birodalmának országai köztársasággá váltak.
A Buckingham-palota csütörtök délután adott ki nyilatkozatot, hogy a királynő orvosi felügyelet alatt áll, miután orvosai "aggasztónak" találták az egészségi állapotát. A királynő nyári rezidenciáján, a Londontól 800 kilométerre lévő, skóciai Balmoral kastélyában tartózkodott, és hozzá utazott Károly herceg és felesége, valamint Vilmos cambridge-i herceg és Harry sussexi herceg is, továbbá András és Eduárd hercegek.
II. Erzsébet királynő gyengélkedésének árulkodó jele volt, hogy kedden Balmoralban bízta meg formálisan Liz Truss új miniszterelnököt a kormányalakítással, és ugyanitt fogadta el Boris Johnson volt miniszterelnök lemondását, jóllehet az utóbbi évtizedekben ez a ceremónia kormányváltások idején mindig a Buckingham-palotában zajlott.
Gyerekként nem kérdés, hogy ha valakinek, egy királynak biztos, hogy aranyélete van. Neki aztán senki sem parancsolhat, azt csinálhatja, amihez csak kedve van, palotában él, szép ruhákban szép kocsival jár, rajong érte a fél világ – van ennél jobb? Igen. Az, ha nem vagy király.
Az udvar akkori tájékoztatása szerint a királynő hónapok óta mozgásproblémákkal küszködött, és ezért született az a döntés, hogy nem utazik Londonba, hanem Balmoralban fogadja Johnsont és utódját.
Az utóbbi hónapokban a királynő több jelentős hivatalos programját is törölték. Tavaly ősszel nem utazott el Észak-Írországba - jóllehet, ezt a hónapokon át előkészített látogatást kiemelt várakozás előzte meg -, és nem volt jelen a skóciai Glasgow-ban tavaly novemberben megrendezett ENSZ-klímacsúcs nyitófogadásán sem, pedig a rendezvénynek ő volt a hivatalos vendéglátója.
Komoly feltűnést keltett, amikor október második felében az udvar részletek ismertetése nélkül bejelentette, hogy a királynő egy éjszakát kórházban töltött "bizonyos előzetes jellegű vizsgálatok elvégzése céljából". E kivizsgálás okáról és eredményéről azóta sem került nyilvánosságra hivatalos tájékoztatás.
(Forrás: MTI, Wikipedia, People)