Pénteken reggel elhunyt II. Erzsébet brit királynő férje, Fülöp edinburgh-i herceg. A királyi család hivatalos közleményében az állt, hogy a herceg „békében távozott el ma reggel, a winsdori kastélyban.” A brit uralkodó férje februárban került szívpanaszokkal kórházba, március közepén engedték haza.
Fülöp Görögországban született, de családját csecsemőkorában kiűzték az országból. Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban végzett tanulmányai után 1939-ben, 18 éves korában belépett a Brit Királyi Haditengerészetbe. 1939 júliusától kezdett levelezni a 13 éves Erzsébet hercegnővel, akivel máskülönben 1934-ben találkozott először. A második világháború alatt a Földközi-tenger és a Csendes-óceán flottáin szolgált. A háború után VI. György engedélyt adott Fülöpnek arra, hogy feleségül vegye a lányát. Mielőtt 1947 júliusában hivatalosan bejelentették eljegyzésüket, lemondott görög és dán királyi címeiről, brit állampolgárságúvá vált és az anyai nagyszülők vezetéknevét, a Mountbatten nevet vette fel. 1947. november 20-án feleségül vette Erzsébetet. Közvetlenül az esküvő előtt ő lett Edinburgh hercege, Merioneth grófja és Greenwich bárója. Fülöp elhagyta az aktív katonai szolgálatot, amikor Erzsébet 1952-ben királynő lett. 1957-ben hivatalosan is brit herceg lett.
A királyi párnak összesen négy gyermeke született. A királyi család élete a Crown sorozatnak köszönhetően került ismét a figyelem középpontjába. Bár Harry herceg és Meghan Markle párosáról és a botrányos Megxitről az elmúlt években több könyv is született (ITT írtunk róla), akit jobban érdekel a brit királyi család élete, az Tom Levine könyvében (A Windsor-ház - Egy majdnem normális család tündöklése és tragédiája) kaphat választ olyan kérdésekre, minthogy
- miért olyan fontos a királyi család a brit társadalom és kultúra számára?
- mitől érdekes a királyi család?
- hogyan működik a monarchia?