Szellemek tették tönkre Houdini és a Sherlock Holmes írójának barátságát

Szellemek tették tönkre Houdini és a Sherlock Holmes írójának barátságát

Akár több mint 6000 fontért kelhetnek el  Sir Arthur Conan Doyle levelei egy angol aukción. Az írásokból kiderül, hogy mit gondolt a Sherlock Holmes írója a spiritualizmusról.

se | 2024. augusztus 07. |

Sir Arthur Conan Doyle levelet írt a nyugalmazott tengerésztisztnek, John Bartlett kapitánynak. Ebből kiderült, hogy a Sherlock Holmes szerzője lelkesedett a misztikumért és a halottakkal is megpróbált kapcsolatba lépni.

A Sherlock Holmes szerzője belebolondult a spiritualizmusba

A Canterbury Aukciós Galéria árverésre bocsátja Conan Doyle leveleit, amelyek akár több mint 6000 fontért (kb. 2,8 millió forint) is elkelhetnek – írta a BBC. 

Conan Doyle már a 19. században is megingathatatlanul hitt a túlvilágban, állítólag kopogó szellemekre vadászott és paranormális jelenségek után kutatott. A dolog furcsasága, hogy mindeközben orvosként dolgozott, fő karaktere, Sherlock Holmes egy kivételesen jó logikájú nyomozó. Az első világháborúban Doyle fia megsérült a somme-i csatában és bár az ütközetet túlélte, a lábadozás közben tüdőgyulladást kapott és meghalt. Az író ezután keveredett bele a spiritualizmusba, abban reménykedve, hogy így kapcsolatot teremthet a halottakkal. 

ARTHUR CONAN DOYLE
Sherlock Holmes kalandjai
Ford.: Boronkay Zsuzsa, Nikowitz Oszkár, Takácsy Gizella, Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó, 1987, 241 oldal
-

Ellentétes célok

Harry Houdini, a magyar származású amerikai Weisz Erik, az az íróval ellentétben meggyőzhetetlennek bizonyult a spirituális jelenségekkel kapcsolatban. A szabadulóművész pontosan ismerte az illúziókeltés fortélyait, ezért rendszeresen azon dolgozott, hogy leleplezze a sarlatánokat, de ezzel véglegesen elmérgesítette a barátságukat.

Houdini a csalások leleplezésére törekedett, amiből akkoriban rengeteg volt”

 – mondta Dave Parker az aukciósház vezetője, majd hozzátette, hogy a levelek várhatóan felkeltik mindazok érdeklődését, akik rajonganak a paranormalitásért.

Az író és a szabadulóművész barátságáról néhány éve 10 részes televíziós sorozat is készült Houdini & Doyle címmel.

Forrás: BBC

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mégsem Arthur Conan Doyle írta az új Sherlock-sztorit?

...

Irodalmi különlegességnek ígérkezik Conan Doyle hajónaplója

...

Melyik könyvvel érdemes belépni Sherlock Holmes fiktív univerzumába?

Mindig izgalmas kérdés, hogy hol lépjünk be egy írói életműbe, melyik legyen az az első mű, amelyet elolvasunk egy szerzőtől. A Sherlock-szüzeknek nyújthat fogódzót ez az összeállítás.

TAVASZI MARGÓ
...

„Ünnepeljünk, én azt mondom” – ilyen lesz április 11-én a költészet napja a Tavaszi Margón

Megkérdeztünk néhány fellépőt, hogy miért jó verset olvasni, és mit ajánlanának a „kezdőknek”.

...

„Nekem is hiányzik Cseh Tamás szellemisége, de ezek másfajta dalok” – ünnepeld te is Bereményi Gézát a Margón!

Bereményi-legendárium a Tavaszi Margón: Cseh Andrást kérdeztük.

...

Tavaszi Margó: még 10 könyv, amit nem érdemes kihagynod

Könyvekkel hangolódunk a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválra.

Olvass!
...

Egy diktatúra, ahol a mentális problémákat titokban kell tartani? - Olvass bele Juli Zeh regényébe!

Az egészség csak akkor jó, ha mérhető, szabályozható és objektív. Ez az egészségdiktatúra.

...

Ti méltók vagytok-e már megdögleni? – Olvass bele Fehér Renátó regényébe!

Te együtt tudsz érezni valakivel, aki merényletre készül?

...

Titokzatos utazás az emlékek labirintusában – Olvass bele Kovács Edward verseibe!

Hova vezetnek minket az emlékek? Mutatunk egy részletet Kovács Edward verseskötetéből.

Polc

A tudomány vagy a szerelem fontosabb? Öt regényt ajánlunk Jodi Picoult első kötete mellé

...

Az egészségdiktatúra jobb, mint a vallás vagy a nacionalizmus? – Juli Zeh: Corpus delicti

...

A halál közeledtével egyre erősebb az élni akarás? – Oravecz Imre új Alkonynaplójáról

...

Ha nem éltem át a népirtást, van jogom szenvedni?

...
A hét könyve
Kritika
Száz év háború és béke: Terék Anna családregénye visszaadja a szavak súlyát
Száz év háború és béke: Terék Anna családregénye visszaadja a szavak súlyát

Száz év háború és béke: Terék Anna családregénye visszaadja a szavak súlyát

Száz vers, 100 év és egy család több generációnyi története háborúban és békében. Terék Anna verses regénye, a Jég a hét könyve.