Ernest Hemingway levele, amelyben gyötrelmes sérüléseit idézte fel, 237 055 dollárért ( körülbelül 84 millió forint) kelt el. Az ügyvédjének, Alfred Rice-nak írt levelében a regényíró arról is beszámolt, hogy az első oroszlánját Kenyában egy ragasztószalaggal összefogott fegyverrel lőtte le. 1954. január 23-án Hemingway és felesége, Mary egy szafari végén repülőútra indultak, hogy lefotózzák az ugandai Murchison-vízesést. A Cessna azonban lezuhant, amikor a pilóta kényszerleszállást kísérelt meg, nehogy telibe találjon egy íbiszcsapatot. Az éjszakát a dzsungelben töltötték, és a hírek arról számoltak be, hogy Hemingway meghalt. Másnap egy turistahajó felvette őket, és felszálltak egy második repülőre, amely indulás után kigyulladt, lezuhant és felrobbant. A pár súlyos sérüléseket szenvedett, amelyekből Hemingway soha nem épült fel teljesen.
Az öreg halász és a tenger, valamint a Búcsú a fegyverektől című kötetekkel indult újra a Hemingway-életműsorozat a 21. Század Kiadó gondozásában. Hemingway életére kicsit sem túlzás a regényes jelző - összeszedtünk öt érdekességet, ami ezt bizonyítja.
Az 1954. április 17-én írt levélben az író kifejtette, hogy „a baj belül van, ahol a jobb vese megrepedt, a máj és a lép pedig megsérült.” Hozzátette, hogy „nem nagyon tudok írni a jobb karommal, amelyen harmadfokú égési sérüléseket szenvedtem, és amely folyamatosan görcsöl. De megégtek az ujjaim és a bal kezem is, így nem voltam képes gépelni.”
Hemingway azt is leírta, hogy „gyenge a sok belső vérzéstől”, és hogy „jó fiú, és megpróbál pihenni”. Felesége állapotáról így számolt be: „Maryt nagy sokk érte, és a memóriája még nem túl jó.” A velencei szálloda írószereivel írt levélben panaszok is szerepelnek az Abercrombie & Fitch, az akkor sörétes fegyvereket árusító amerikai kereskedő szállítási hibáival kapcsolatban. A cég helytelen nairobi címre küldte Hemingway rendelését, ami miatt az „első oroszlánt” egy kölcsönfegyverrel kellett lelőnie, amely „olyan régi volt, hogy szétesett, és ragasztószalaggal és ragasztószalaggal kellett összefogni.”
A cég „gondatlansága az életemet és a megélhetésemet is veszélyeztette”
– tette hozzá a regényíró. A levél csütörtökön a Nate D Sanders Aukciósháznál került kalapács alá, és 12 licit érkezett rá. Ez volt a kilenc tételből álló gyűjtemény központi eleme; egy másik levél, amely Hemingway gondolatait tartalmazza a Gazdagok és szegények című regényéről, 6875 dollárért (körülbelül 2,5 millió forintért) kelt el.
Forrás: The Guardian