Hemingway repülőgép-baleseteiről írott levele rekordáron kelt el

Az amerikai író négyoldalas levelet írt az ügyvédjének két egymás utáni napon történt repülőgép-balesetéről és az ezek során szerzett sérüléseiről. A levél most talált gazdára egy aukción.

ko | 2023. szeptember 05. |

Ernest Hemingway levele, amelyben gyötrelmes sérüléseit idézte fel, 237 055 dollárért ( körülbelül 84 millió forint) kelt el. Az ügyvédjének, Alfred Rice-nak írt levelében a regényíró arról is beszámolt, hogy az első oroszlánját Kenyában egy ragasztószalaggal összefogott fegyverrel lőtte le. 1954. január 23-án Hemingway és felesége, Mary egy szafari végén repülőútra indultak, hogy lefotózzák az ugandai Murchison-vízesést. A Cessna azonban lezuhant, amikor a pilóta kényszerleszállást kísérelt meg, nehogy telibe találjon egy íbiszcsapatot. Az éjszakát a dzsungelben töltötték, és a hírek arról számoltak be, hogy Hemingway meghalt. Másnap egy turistahajó felvette őket, és felszálltak egy második repülőre, amely indulás után kigyulladt, lezuhant és felrobbant. A pár súlyos sérüléseket szenvedett, amelyekből Hemingway soha nem épült fel teljesen.

Hemingway élete túlzás nélkül kész regény volt

Az öreg halász és a tenger, valamint a Búcsú a fegyverektől című kötetekkel indult újra a Hemingway-életműsorozat a 21. Század Kiadó gondozásában. Hemingway életére kicsit sem túlzás a regényes jelző - összeszedtünk öt érdekességet, ami ezt bizonyítja.

Tovább olvasok

Az 1954. április 17-én írt levélben az író kifejtette, hogy „a baj belül van, ahol a jobb vese megrepedt, a máj és a lép pedig megsérült.” Hozzátette, hogy „nem nagyon tudok írni a jobb karommal, amelyen harmadfokú égési sérüléseket szenvedtem, és amely folyamatosan görcsöl. De megégtek az ujjaim és a bal kezem is, így nem voltam képes gépelni.”

Hemingway azt is leírta, hogy „gyenge a sok belső vérzéstől”, és hogy „jó fiú, és megpróbál pihenni”. Felesége állapotáról így számolt be: „Maryt nagy sokk érte, és a memóriája még nem túl jó.” A velencei szálloda írószereivel írt levélben panaszok is szerepelnek az Abercrombie & Fitch, az akkor sörétes fegyvereket árusító amerikai kereskedő szállítási hibáival kapcsolatban. A cég helytelen nairobi címre küldte Hemingway rendelését, ami miatt az „első oroszlánt” egy kölcsönfegyverrel kellett lelőnie, amely „olyan régi volt, hogy szétesett, és ragasztószalaggal és ragasztószalaggal kellett összefogni.”

A cég „gondatlansága az életemet és a megélhetésemet is veszélyeztette”

– tette hozzá a regényíró. A levél csütörtökön a Nate D Sanders Aukciósháznál került kalapács alá, és 12 licit érkezett rá. Ez volt a kilenc tételből álló gyűjtemény központi eleme; egy másik levél, amely Hemingway gondolatait tartalmazza a Gazdagok és szegények című regényéről, 6875 dollárért (körülbelül 2,5 millió forintért) kelt el.

Forrás: The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hemingway szerint a legnagyobb küzdelem az, amit az ember önmagával folytat

Hemingway halhatatlan figurát keltett életre az idős, kubai halász, Santiago alakjában, aki három hosszú napon át viaskodik egy hatalmas kardhallal, hogy aztán a tetemet a hazafelé vezető tengeri úton felzabálják a cápák. A példázatos történet a kitartás, a büszkeség, a küzdelem és az öregedés regénye is egyben.

...

Hemingway regényéhez is figyelmeztetést mellékelnek a legújabb amerikai kiadásban

Hemingway Fiesta című regényéhez figyelmeztetéseket mellékel egy amerikai kiadó.

...

Először jelenik meg egy nemrég megtalált Hemingway-novella magyarul

Exkluzív, eddig magyarul még soha publikált novella jelent meg Hemingwaytől a 21. Század Kiadó gondozásában megjelenő Magazin21-ben. A világhírű író szövege Totth Benedek fordításában olvasható.

Hírek
...

A hiányos oktatásom miatt lettem író – árulta el Agatha Christie egy ritka interjújában

...

„A legrosszabb rémálom” – kisfiát gyászolja az egyik legismertebb nigériai írónő

...

Ezért a prágai szoborért őrülnek meg a booktokkerek

...

Spiró György 80, Lil Frakk és írói házasság is vár idén a Müpában!

...

Folytatást kap a hokis románc, a Heated Rivalry, és érkezik a magyar fordítás is

...

Rekordáron kelt el a világ első Superman-képregénye

Olvass!
...

Milyen a háború nyelve? Olvass bele a Donbaszi sárgabarackok című verseskötetbe!

A háború a szavak jelentését is megváltoztatja.

...

Olvass bele Freida McFadden thrillerébe, amiből a The Housemaid című film készült!

Mi az ára valójában egy háztartási alkalmazottnak?

...

Mi történik egy íróval és egy macskával egy eldugott házikóban karácsonykor?

Egy titokzatos macska, egy elvarázsolt házikó és egy nagyvárosi regényíró.

Kiemeltek
...

Az ufóhívő szerző, aki a börtönben is könyvet írt – ki volt Erich von Däniken?

Minden idők egyik legnépszerűbb és -megosztóbb svájci szerzőjére emlékezünk.

...

Mécs Anna: Zsákbamacska, kiből mit hoz ki az anyaság

Milyen változások zajlanak egy nő testében és főként a lelkében egy lombikprogram során? Interjú.

...

Tóth Krisztina csodálatos verssel búcsúzik Tarr Bélától

A friss költemény Tarr Béla szállóigévé vált mondatát is megidézi.