A Random House sajtóközleménybe szerint szinte napra pontosan ugyanakkor dobják piacra Harry herceg életrajzi kötetét az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban.
Az a hír, hogy nincs hír
A kötettel kapcsolatos legfontosabb hírnek látszólag nincs hírértéke. A kiadó bejelentése szerint ugyanis változatlan tartalommal és ugyanazon borítóval hozzák forgalomba az új kiadást.
Márpedig a paperbackek megjelenésekor nemcsak a címlapot cserélik le, hanem rendszerint extra fejezetekkel is megfejelik a példányokat. A Kirkus szerint a tény, hogy a Tartalék esetében mindez elmarad, mintha azt jelentené,
hogy a herceg tűzszünetet kötött a brit uralkodói családdal.
A tartalék
Amint Harry életrajzának első megjelenésekor írtuk, Diana haláláig Harry volt a kisebbik fiú, aki a nyilvános fotókon látszólag gondtalanul síelt, kirándult, vidámparkban szórakozott az anyjával és a testvérével.
A tragédia utáni években ugyanez a fiú elszabadult ágyúgolyóként borzolta a családja és a közvélemény idegeit, a bulvárlapok pedig tobzódtak a részeges bulik, a balhék,
drogozások meg a náci jelmezes beöltözés részleteiben.
A királyi család tartotta magát a királynői jelmondathoz (Never complain, never explain – azaz soha nem panaszkodunk, soha nem magyarázkodunk), Harry gyűlölete viszont a bulvár- és általában a sajtó ellen csak még erősebb lett.
Ugyanez a sajtó néhány évvel később, még ha csak egy rövid időre is, lelkesen üdvözölte a herceg mellett az amerikai Meghan Markle-t, és a királyi család fiatal tagjait a Beatles-tagoknak kijáró Fab Four, azaz Mesés Négyes néven emlegették. Harry herceg – bátyja sorban születő gyerekei miatt – akkor már tényleg a sokadik lett az öröklési sorban, ráadásul a sajtó hamarosan teljes támadásba lendült át,
és csípős kritikával illette Meghan Markle megnyilvánulásait.
Guinness-rekorderből kidobott kötet
A Tartalék című könyvvel Harry herceg hetekig lényegében önként és dalolva látta el munícióval azt a bulvársajtót, amelynek a folyamatos kritikája, zaklatása, figyelő szeme elől egészen Amerikáig távozott. Olyan már-már kínos részleteket osztott meg az olvasóival, amelyek megjelentetésére a szerkesztők legfeljebb legvadabb álmukban számíthattak.
A Tartalék letarolta a könyvpiacot, és több mint 6 millió példányban kelt el.
A Guinness Rekordok Könyve a történelem leggyorsabban fogyó tényirodalmi művének minősítette.
Aztán, mert minden csoda csak három napig tart, egy idő után elkezdtek megszabadulni a példányaiktól az emberek. Amint arról beszámoltunk, tavaly nyáron rengetegen „felejtették” a hotelszobájukban a kötetet.
A vendéglátásban dolgozó szakemberek szerint a szállodákat annyi hátrahagyott példány árasztotta el, hogy elkezdték elajándékozni a könyveket – de egy idő után a helyi könyvesboltok és könyvtárak sem vették át őket.
A Tartalék papírkötéses kiadása a tervek szerint október 22-én jelenik meg Nagy-Britanniában.
Nyitókép: NARA & DVIDS Public Domain Archive