A Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön jogerősen 7 év börtönbüntetésre ítélte Gyárfás Tamás korábbi médiavállalkozót, sportvezetőt és sportdiplomatát felbujtóként elkövetett emberölés bűntette miatt a Fenyő János médiavállalkozó 1998-as meggyilkolása miatt indult büntetőperben, számolt be az MTI.
A másodrendű vádlott, Portik Tamás életfogytig tartó fegyházbüntetést kapott szintén felbújtóként elkövetett emberölés miatt.
Ez azt jelenti, hogy a büntetés mértékét tekintve helybenhagyták a tavaly februárban kihirdetett első fokú döntést, de a jogerős ítélet szerint Gyárfás Tamást nem bűnsegédként, hanem felbújtóként mondták ki bűnösnek, és esetében mellőzték a szabadlábra helyezés legkorábbi időpontjának meghatározását.
Gyárfás Tamás személyesen vett részt az ítélethirdetésen, Portik Tamás még videókapcsolaton keresztül sem volt jelen.
A Fővárosi Ítélőtábla 27 évvel a gyilkosság után hozott ítéletet az ügyben.
A bíróság szerint Portik Tamás Gyárfás Tamás felkérésére bízta meg Jozef Rohac szlovák bérgyilkost Fenyő Jánosnak, a Vico médiabirodalom fejének, Gyárfás Tamás üzleti riválisának 1998. február 11-én végrehajtott meggyilkolásával. A kivégzésszerű gyilkosság Budapesten, az utcán történt, Fenyőt a Margit körút és a Margit utca sarkán lőtték le, amikor kocsijával a piros lámpánál állt.
Könyvek a témában
Ha jobban meg szeretnéd érteni Portik maffiózói pályáját, olvasd el Dezső András Nagyfőnök című könyvét. Nem portrét írt, hanem megragadta egy olyan korszak tablóját, aminek szerinte „történelmi jelentősége” van. Portik példájából kirajzolódik az alvilág hálózata, de az is, hogy hogyan épül fel a szervezett bűnözés rendszere, és hogyan szövi át a társadalmunkat (az oknyomozó újságíró kötetéről itt olvashatsz még többet).
Szlavicsek Judit Doszpot nyomoz című regénye is részben érinti a kilencvenes években történt gyilkosságot. De vajon lehet-e krimiregényt írni valós események alapján, hogy a hitelesség se sérüljön, de regényként is működjön? Olvasd el erről szóló interjúnkat itt!
Nyitókép forrása: pexels.com