George Saunders az amerikai Kongresszusi Könyvtár legújabb díjazottja

ro | 2023. július 07. |

Az amerikai Kongresszusi Könyvtár szépirodalmi díját 2023-ban George Saunders kapja. A díjat olyan írók elismerésére hozták létre, akik szépirodalmi munkásságukkal, eredeti gondolkodásmódjukkal emelkednek ki. George Saunders a zsűri értékelése szerint írásaiban hátborzongató képességgel tárja fel az élet és a halál komplexitását. Saunderst idén több mint 88 jelölt közül választották ki.

Korábban olyan szerzők kapták meg a díjat, mint Toni Morrison, Don DeLillo, Colson Whitehead vagy Jesmyn Ward:

Jesmyn Ward kapta az amerikai Kongresszusi Könyvtár díját
Jesmyn Ward kapta az amerikai Kongresszusi Könyvtár díját

Minden idők legfiatalabb szerzőjeként Jesmyn Ward kapta idén az amerikai Kongresszusi Könyvtár szépirodalmi díját (az elismerés pontos neve: Library of Congress Prize for American Fiction ~ a Kongresszusi Könyvtár díja az amerikai szépirodalomért).

Tovább olvasok

Az elsősorban novellistaként ismert George Saundersnek eddig tizenkét könyve jelent meg, 2013-ben elnyerte a PEN Malamud-díjat, 2017-ben pedig a Lincoln és a bardo című első regényével a Man Bookert.

A mű cselekménye Abraham Lincoln fiának, William Wallace Lincolnnak a halála után játszódik, fő témái a veszteség és a gyász. A kötet a hét könyve is volt nálunk, és azt írtuk, hogy a regényben Saunders "elmerészkedik a túlvilág határáig, megemeli a kalapját Gogol és az amerikai gótikusok előtt, és felteszi az egyetlen igazán fontos kérdést: hogyan élhető túl ép ésszel a végesség". A teljes kritikát itt olvashatjátok:

Abraham Lincoln a temetőben lett nagy elnök
Abraham Lincoln a temetőben lett nagy elnök
Tovább olvasok

Saundersről legutóbb akkor írtunk, amikor a Netflix bemutatta A pók feje című filmet, amely az amerikai író disztópikus novelláján (Escape from Spiderhead ) alapul. Utóbbi még 2010-ben jelent meg a New Yorkerben, később pedig a 2013-as Tenth of December című kötetben jelent meg - apró poén, hogy a könyvet a filmbe is becsempészték az alkotók:

-

Az amerikai Kongresszusi Könyvtár díját Saunders augusztus 12-én veszi át.

Forrás: LoC

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Lezárult a jelentkezés – 35 könyvet neveztek idén a Margó-díjra!

Idén már a kilencedik alkalommal keresi a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötet szerzőjét. Idén először az Erste támogatásának köszönhetően különdíjjal is jutalmazzák a legjobb tíz szerző valamelyikét.

...
Hírek

Krasznahorkai László művének francia fordítása Laure Bataillon-díjat nyert

Az év legjobb francia irodalmi fordításának járó Laure Bataillon-díjat 2023-ban Krasznahorkai László Báró Wenckheim hazatér című regényének francia fordítása nyerte el. 

...
Zöld

Brit nyertese van az újonnan alapított ismeretterjesztő díjnak

Eddigi ismeretterjesztő munkásságáért díjazták a brit Robert Macfarlane-t, ráadásul ő az újonnan alapított - amúgy pedig kanadai kötődésű - Weston International Award első nyertese.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

...
Nagy

Bognár Péter: Nyílt sisakkal

Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen, ez a záró rész.

...
Kritika

Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját

A Füveskert merész vágásokkal élő, lírai hangú, látomásos prózakötet. Andrei Dósa ágbogas pop- és magaskulturális hivatkozáshálózattal dolgozik, és utat vesztett szereplőinek beállástörténetein keresztül voltaképp a művészi indulást meséli el. Ez a hét könyve.

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

A hét könyve
Kritika
A háborúból nincs visszatérés, ez az élet
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

...

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

...

Benedek Ágota felboncolt teste és az irodalmi striciskedés

...

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]