Jesmyn Ward kapta az amerikai Kongresszusi Könyvtár díját

Jesmyn Ward kapta az amerikai Kongresszusi Könyvtár díját

Minden idők legfiatalabb szerzőjeként Jesmyn Ward kapta idén az amerikai Kongresszusi Könyvtár szépirodalmi díját (az elismerés pontos neve: Library of Congress Prize for American Fiction ~ a Kongresszusi Könyvtár díja az amerikai szépirodalomért).

ro | 2022. július 04. |

A 45 éves Jesmyn Ward regényeivel (Hallgasd a holtak énekét!, A csontok megmaradnak) kétszer is elnyerte az amerikai Nemzeti Könyvdíjat. A Kongresszusi Könyvtár díját 2008-ban hozták létre olyan írók elismerésére, akik szépirodalmi munkásságukkal, eredeti gondolkodásmódjukkal emelkednek ki. Korábban olyan szerzők kapták meg a díjat, mint Toni Morrison, Don DeLillo, Marilynne Robinson vagy Colson Whitehead. Indoklásában a zsűri most aláhúzta, hogy Jesmyn Ward irodalmi víziója egyre kiterjedtebb és áthatóbb, és műveiben olyan égető kérdéseket érint, mint a rasszizmus és a szociális igazságtalanságok; Ward prózáját egyúttal pontosnak, ugyanakkor mágikusnak nevezték.

Ward - aki jelenleg Mississippiben él, és kreatív írást tanít a Tulane Egyetemen - egyike annak a hat írónak, aki eddig kétszer kapta meg az amerikai Nemzeti Könyvdíjat; közülük is az egyetlen nő, és az egyetlen afroamerikai szerző. 2018-ban szerepelt a Time Magazine legbefolyásosabb száz embert összegző listáján. A Hallgasd a holtak énekét! szerepelt a 2018-as év végi listánkon, A csontok megmaradnak pedig tavaly került fel az ötvenes listánkra. Utóbbiról azt írtuk, hogy sűrű, metaforákkal és költői képekkel gazdagon felvirágozott szöveg, aminek saját lüktetése van, és a súlya ellenére sem nehezül el. Olvassátok végig itt:

A gyilkos viharra először csak a bolondok figyelnek fel
A gyilkos viharra először csak a bolondok figyelnek fel

A tikkasztó nyári hőségben a feszültség is lomhább és mégis egyre élesebb: apa idegesen szerel és hallgatja a híreket, a fiúk kutyaviadalra járnak, a kamaszlány narrátorunk a gyilkos varázslónő, Médeia mítoszát olvasgatja. A csontok megmaradnak Jesmyn Ward második regénye, amivel megnyerte az Egyesült Államok Nemzeti Könyvdíját is. Ward a Mississippi állambeli nyomor és kilátástalanság szívébe vezet: egy olyan család tizenkét napját követjük végig, akik nem tudnak elmenekülni a Katrina hurrikán elől. Mégsem Katrina-regény ez, vagy nem csak az, családról, a vérségi kötelék erejéről, a szeretet sokféle arcáról is szól univerzális erővel. A csontok megmaradnak a hét könyve.

Tovább olvasok

Forrás: LitHub

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

A gyilkos viharra először csak a bolondok figyelnek fel

Jesmyn Ward regénye nem Katrina-regény, vagy nem csak az, családról, a vérségi kötelék erejéről, a szeretet sokféle arcáról is szól univerzális erővel. A csontok megmaradnak nálunk a hét könyve. 

...
Nagy

2018 legjobb könyvei: 40-31.

...
Nagy

2021 legjobb könyvei: 30-21.

Itt az év vége, így elkezdtük összegyűjteni kedvenc olvasmányainkat. A listánk vegyes, ahogy ez lenni szokott, a 30-21. helyezettek között akad verseskötet, elbeszélés, non-fiction és nagyregény is. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Polc

Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté

...

Az árulást a legnehezebben saját magának bocsátja meg az ember

...

Ménes Attila regényében egy ír úr meséli el a romlásnak indult magyarság történetét

...

McCarthy sötét világában a szerelem és a zsenialitás sem képes világot gyújtani

...
A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

Hírek
...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás szerint Roderik Six világa lágy, nedves, szürke purgatórium

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

...
Gyerekirodalom

Hétlábú paripák és jó boszorkányok bújnak elő Zalka Csenge Virág mesekönyvéből

...
Hírek

Margó Könyvek néven indít könyvsorozatot a Margó Irodalmi Fesztivál és a Helikon Kiadó

...
Hírek

Meghalt Szirtes András

...
Hírek

Egy vesszőhiba miatt ugorhat a Líra 12 milliós büntetése

...
Hírek

Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

...
Gyerekirodalom

Mesés böngészők, varázslatos népmesék, kalandos történetek - Tíz gyerekkönyv a Könyvfesztivál kínálatából