A 45 éves Jesmyn Ward regényeivel (Hallgasd a holtak énekét!, A csontok megmaradnak) kétszer is elnyerte az amerikai Nemzeti Könyvdíjat. A Kongresszusi Könyvtár díját 2008-ban hozták létre olyan írók elismerésére, akik szépirodalmi munkásságukkal, eredeti gondolkodásmódjukkal emelkednek ki. Korábban olyan szerzők kapták meg a díjat, mint Toni Morrison, Don DeLillo, Marilynne Robinson vagy Colson Whitehead. Indoklásában a zsűri most aláhúzta, hogy Jesmyn Ward irodalmi víziója egyre kiterjedtebb és áthatóbb, és műveiben olyan égető kérdéseket érint, mint a rasszizmus és a szociális igazságtalanságok; Ward prózáját egyúttal pontosnak, ugyanakkor mágikusnak nevezték.
Ward - aki jelenleg Mississippiben él, és kreatív írást tanít a Tulane Egyetemen - egyike annak a hat írónak, aki eddig kétszer kapta meg az amerikai Nemzeti Könyvdíjat; közülük is az egyetlen nő, és az egyetlen afroamerikai szerző. 2018-ban szerepelt a Time Magazine legbefolyásosabb száz embert összegző listáján. A Hallgasd a holtak énekét! szerepelt a 2018-as év végi listánkon, A csontok megmaradnak pedig tavaly került fel az ötvenes listánkra. Utóbbiról azt írtuk, hogy sűrű, metaforákkal és költői képekkel gazdagon felvirágozott szöveg, aminek saját lüktetése van, és a súlya ellenére sem nehezül el. Olvassátok végig itt:

A tikkasztó nyári hőségben a feszültség is lomhább és mégis egyre élesebb: apa idegesen szerel és hallgatja a híreket, a fiúk kutyaviadalra járnak, a kamaszlány narrátorunk a gyilkos varázslónő, Médeia mítoszát olvasgatja. A csontok megmaradnak Jesmyn Ward második regénye, amivel megnyerte az Egyesült Államok Nemzeti Könyvdíját is. Ward a Mississippi állambeli nyomor és kilátástalanság szívébe vezet: egy olyan család tizenkét napját követjük végig, akik nem tudnak elmenekülni a Katrina hurrikán elől. Mégsem Katrina-regény ez, vagy nem csak az, családról, a vérségi kötelék erejéről, a szeretet sokféle arcáról is szól univerzális erővel. A csontok megmaradnak a hét könyve.
Tovább olvasokForrás: LitHub