Frida Kahlo körül az utóbbi időszakban komoly kultusz alakult ki, ez a kultusz valamelyest elfedi az életművét, ugyanakkor alapot is ad arra, hogy újra felfedezzük magunknak az alkotásait és többet megtudjunk a személyéről is. Tavaly például megjelent egy hiánypótló, grandiózus album a tengerentúlon, amelyben végre összegyűjtötték 152 festményét, emellett fényképek, valamint napló- és levélrészletek is találhatók benne. Nagy szó az is, hogy Frida Kahlo naplója idén végre megjelent magyarul (Szabó T. Anna fordításában), hiszen korábban még nem olvashattuk a teljes szöveget, pedig a feljegyzések sokat hozzáadnak ahhoz, hogy jobban érthessük a festő világát.
Kahlo 1907-ben született, így ő már azok közé a művészek közé tartozott, akinek nemcsak a művei és a naplója maradtak fenn, hanem néhány házi készítésű filmfelvétel is róla. Az Open Culture most egy cikkben összegyűjtötte azokat a videókat, amelyeken látható Kahlo, néhánynak a minőségét fel is javították, így egészen megelevenedik előttünk a művész alakja.
Az egyik ilyen felvételt Ivan Heisler amerikai fotográfus készítette. Ezen Frida Kahlo a férjével, Diego Riverával látható, mellettük pedig a száműzött Lev Trockij és felesége, Natalia Sedova. A Trockij-házaspár 1937 januárjától Kahlóék házában töltötte az idejét, miután kérésükre menedékjogot kaptak Mexikóban. A film 1938-ban készült:
Ezeken a feljavított, színes felvételeken láthatjuk Kahlót rajzolás közben. A képeken emellett férje, Rivera is szerepel, és persze itt is felbukkan Trockij. Egyes feltételezések szerint a fiatal nő 1:17-nél Chavela Vargas zenész, Kahlo szeretője. Kahlo olyan ezeken a felvételeken, mint egy filmsztár:
Ezeken a képeken szintén Kahlo szerepel a férjével. A felvételeket Kahlo szeretője, a magyar származású Muray Miklós készítette, akinek Kahlo egyik híres portréját is köszönhetjük:
Frida Kahlo hangját ezen a felvételen hallhatjuk, bár teljesen biztosan nem tudhatjuk, hogy valójában ő beszél:
A felvételek mellett könyveket is ajánlunk Kahlóról:
Frida Kahlo naplója
Idén jelent meg Poketként Frida Kahlo naplója Szabó T. Anna fordításában. A gazdagon illusztrált, különböző színű tintával írt naplót Kahlo az élete utolsó tíz évében vezette. A szenvedélyes és időnként meglepő feljegyzések sorában ugyanúgy találhatunk verseket, elmélkedéseket, mint leírt álmokat. A napló reflektál Kahlo és férje, Diego Rivera viharos kapcsolatára, és megcsodálhatunk benne 70 vízfestményt is. A naplóban felidézte a gyerekkorát, kifejtette a politikai nézeteit, valamint írt arról a több mint 35 operációról is, amit a 17 évesen elszenvedett balesetből származó sérülései miatt kellett elvégezni rajta.
F. G. Haghenbeck: Frida füveskönyve - Rejtélyek, vágyak, receptek
Egy kis fekete füzet áll a mexikói F. G. Haghenbeck regényének középpontjában, egy olyan notesz, amelybe a Halállal titkos egyezséget kötő Frida Kahlo összegyűjti a halottak napján bemutatott áldozati ételek receptjeit. A regény végigköveti a művész életének főbb eseményeit, és Diego Riverától Trockijig felbukkannak benne mindennapjainak fontosabb szereplői, az életrajzi elemeket ugyanakkor át- meg átszövi az a mágikus realizmus, amely Kahlo festményeiről is ismerős lehet.
Sophie Collins: Infografika - Kahlo
Sokan tudják, hogy Frida Kahlo (1907-1954) festőművész Mexikóban született, és gyerekkorában balesetet szenvedett. Arról azonban jóval kevesebben hallottak, hogy 143 ismert műalkotásából 55 önarckép; hogy a Két akt az erdőben című festménye 2016-ban 8 millió dollárért kelt el, és ezzel ez a legmagasabb összegért gazdát cserélő latin-amerikai műalkotás. Az sem közismert, hogy kétszer is hozzáment a férjéhez, és hogy első önálló kiállítására mentőautóval érkezett. Az Infografika - Kahlo segítségével közérthető infografikákon keresztül fedezhetjük fel Frida Kahlo világát.