A Bruno Le Maire gazdasági miniszter által írt Fugue Américaine (Amerikai szökés) című regény kínos szexjelenete feldühítette az ellenzéki politikusokat, és kormányellenes szlogeneket és falfirkákat inspirált az utcai tüntetéseken is, miközben a kormány a nyugdíjkorhatár emelése miatt kialakult politikai válságot próbálja megfékezni. A regény néhány órával azelőtt jelent meg, hogy a Fitch Ratings leminősítette az országot a múlt héten, ezzel is táptalajt adva a vádaknak, melyek szerint
a regény írása elvonta Le Maire figyelmét a gazdaságról és az inflációról.
A miniszter könyve fiktív történet Vladimir Horowitz zongoraművészről két testvér perspektíváján keresztül, akik Kubába utaznak, hogy részt vegyenek a zenész egyik koncertjén. A kötetből a 11. fejezetben olvasható szexjelenet az, amely nagyon gyorsan hírhedtté vált, és arra késztette a francia humoristákat és a kormány tevékenységét bírálókat, hogy gúnyt űzzenek Le Maire miniszterből.
A France Info közszolgálati műsorszolgáltató azt mondta, hogy a Julia nevű karaktert felvonultató szexjelenetet „gúnnyal és elképedéssel fogadták”, míg a Huffington Post francia kiadása azt a címet adta a történetének, hogy
Bruno Le Maire egy ánuszról írt, és erre senki nem állt készen.
A humorista Sophia Aram felolvasta a szexjelenetet a legnépszerűbb francia rádióállomáson a Spandau Ballet zenéjére, miközben a térdre kényszerített gazdasággal viccelt. Olivier Varlan történész a Twitteren azzal élcelődött, hogy a kormánynak pszichológiai forródrótot kellene létrehoznia azok számára, akik véletlenül bukkantak a fejezetre. A díjnyertes francia regényíró, Nicolas Mathieu pedig felajánlotta, hogy újraírja a jelenetet.
A politikusok persze azonnal politikai síkra terelték a dolgot: „Egy olyan időszakban, amikor a franciák ennyire aggódnak az infláció miatt, tényleg van egy perc, egy óra, egy hét a gazdasági miniszter idejéből, amit erotikus jelenetek megírására kell szentelnie?” – tette fel a kérdést François Ruffin, a radikális baloldali párt, a La France Insoumise képviselője. Thomas Portes, ugyanannak a pártnak a tagja a Twitteren ezt írta: „Az infláció robbanásszerű, emberek milliói nem tudnak mit enni, nem tudják megtölteni a hűtőjüket, fizetni a lakbért. Franciaország ráadásul a nyugdíjreform ellen küzd. És ebben a válságos időszakban Bruno Le Maire miniszter regényeket ír. A végsőkig megvetnek mindenkit, ez nem jelenthet mást.”
Le Maire, aki megdöbbent a regényének szentelt médiaérdeklődésen, azt magyarázta, hogy az írás a hobbija. „Sokan kérdezik tőlem, hogyan találok időt az írásra, amikor miniszter vagyok” – írta a közösségi médiában. „Vannak, akik kertészkednek vagy kirándulnak, én pedig írok” – mondta, mikor egy tévéműsorban beszámolt róla, hogy kizárólag az ünnepek alatt, hétvégén és hajnali ötkor, közvetlenül ébredés után ír. Le Maire, aki korábban Nicolas Sarkozy jobboldali pártjához tartozott, és Macron 2017-es hivatalba lépése óta gazdasági miniszter, öt könyvet jelentetett meg a francia gazdaság irányítása mellett. A legutóbbi vita Macron kormánya körül egyébként szintén nagyon friss: április elején Marlène Schiappa szociális gazdasági államtitkár a Playboynak pózolt, éppen a nyugdíjtörvény elleni tüntetések csúcspontján.
A Liberation című baloldali napilap számításai szerint egyébként Le Maire többet írt 2017-es gazdasági miniszteri hivatalba lépése óta, mint közeli barátja, a megosztó regényíró, Michel Houellebecq ugyanebben az időszakban.
Forrás: The Guardian