Fordítók és külföldi szerzők számára biztosít majd rezidenciaprogramot, és irodalmi eseményeknek is otthont ad az az alkotóház, amelyet Esterházy Péter író egykori otthonából alakítanak ki, de helyet kap benne egy emlékszoba is.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Esterházy Péter és családjának egykori otthonát közösségi összefogással mentették meg az eladástól, hogy alkotóházzá alakítsák, majd szintén felajánlásokból idén megkezdődött a ház helyreállítása.
Itt vannak a részletek
Az Emőd utcai ház sorsáról az író születésnapján (április 14-én lett volna 75 éves, olvasd el évfordulós cikkünket itt) tartott sajtótájékoztatón árultak el részleteket, illetve az alkotóház működtetésére létrehozott Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza (MIBA) alapítvány nevében Vámos Miklós osztotta meg levelét a Villa Esterházy Facebook-oldalán.
A rezidenciaprogram elsősorban a magyar irodalmat idegen nyelvekre fordító művészeknek szól majd, másodsorban olyan külföldi szerzőknek, akiknek éppen kötetük jelenik meg magyarul. A nyolcszobás épületben egyszerre két fordító tartózkodhat majd (a fürdőszobák számára tekintettel), a földszinti tér és tavasztól őszig a kert irodalmi rendezvényeknek, különösen könyvbemutatóknak adhat helyet.
Az író egykori dolgozószobáját emlékhelyként kívánják megőrizni, eredeti bútorzattal és tárgyakkal, csoportos látogatások számára korlátozottan.
A ház állapota nem kielégítő, hiszen hat éven keresztül üresen állt. Teljes tetőcserére, valamint egyes szerkezeti problémák megoldására is szükség van - írták, hozzátéve ugyanakkor, hogy biztató az a társadalmi összefogás, amely a felújítási munkálatok támogatására alakult ki.
A villa történelme
Az Esterházy-család 1957-ben költözött az Emőd utcai házba, amikor Esterházy Péter csak hétéves volt, később ő és családja rendezkedett be a villába. Az író 2016-os halála után a ház üres lett, a család pedig nem tudta köztulajdonba helyezni az ingatlant, így vetődött fel az eladás.
Ezt követően Dragomán György író és Vitézy Dávid egykori polgármester-jelölt és közlekedési államtitkár kezdeményezésére a házat megvásárolta a III. kerület, illetve a fenntartásra egy alapítvány is létrejött Dragomán György, Vámos Miklós és Daniel Kehlmann német író vezetésével.
Vámos és Dragomán korábban mesélt arról, hogy alkotóházat akarnak létrehozni, amiben konferenciák, műhelyek és művészeti programok kapnak majd helyet.
Nyitókép: Vámos Miklós Facebook-oldala