Esterházy Marcell az interjúban arról beszélt, hogy az egész család boldog, hogy ilyen szép lett az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár, és hogy ilyen profi, lelkes stáb veszi körül a könyveket. Mint mondta, a legtöbbet ő a gerincéről ismeri, egyszerre furcsa és otthonos számára az intézményben viszontlátni őket.

„Nem találunk szavakat” – többek közt ez az idézet is olvasható az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárban, amelyet tegnap délután, a magyar kultúra napja alkalmából avattak fel. A megnyitón Esterházy könyvei, szövegei és a neki szóló dedikációk voltak a fókuszban. Prőhle Gergely arról beszélt, milyen szellemi környezetbe érkeztek meg a könyvek, Fekete Péter a könyvtár személyességét, intimitását emelte ki, Kemény István a könyvekben található ravasz, vicces, botrányos ajánlásokról beszélt, Fabiny Tamás pedig személyes emlékeket, gondolatokat osztott meg, majd megáldotta a könyvtárat.
Fotók: Valuska Gábor
Tovább olvasokMesélt arról is, hogy apja, Esterházy Péter hogyan olvasott: a dolgozószobájába gyűjtötte maga köré a könyveket, rendkívül gyorsan olvasott és nagyon sokat. Sok művet újraolvasott és alapvető volt számára, hogy figyelte az új megjelenéseket. „Minden érzékszervével szívta magába az irodalmat.” Arról is beszélt, hogy apjának első olvasója, hallgatója mindig az édesanyja volt.
Milyen könyvtára volt Esterházy Péternek? Vajon felfedezhető-e kapcsolat az írásaiban rejlő sűrű intertextuális háló és az általa birtokolt, forgatott könyvek között? Milyen magyar és világirodalmi kötetek sorakoztak a polcán, és milyen írók dedikálták neki a könyveiket? Utánajártunk, hogy milyen lesz az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár, és milyen kincsekre bukkanhatunk majd benne.
A Könyves Magazin, a Magvető Kiadó támogatásával május végén egyszeri és megismételhetetlen kiadványt jelentetett meg az öt éve elhunyt Esterházy Péterről, valamint szellemi és kulturális hagyatékáról. A magazint itt tudod megrendelni.
Tovább olvasokAz interjúban szó esett arról is, hogyan dolgozott Esterházy Péter a szövegekkel, mi volt a munkamódszere, és hogy melyik volt a kedvenc könyvesboltja. A teljes cikket ITT lehet elolvasni.