Idén van 80 éve, hogy Auschwitzot felszabadították. (Olvasd el cikkünket a holokausztirodalom kevésbé ismert műveiről!) Edith Eva Eger, a 97 éves, magyar származású pszichológus, akit 2017-ben az egész világ megismert, amikor A döntés című könyvében megírta a koncentrációs tábor történetét, a múlt héten megindító Facebook-posztban emlékezett meg az évfordulóról.
Eger két képet osztott meg, amin dédunokáival látható. Angol nyelvű posztjában úgy fogalmazott:
80 évvel a felszabadítás után a legjobb bosszú, amit Hitleren állhatok, hogy a dédunokáimat fejükön csókolom.”
Az író A döntés című kötete itthon is nagy sikernek örvendett, ahogy a második, Az ajándék című írása is. Legújabb, A balerina című kötete pedig nálunk a hét könyve volt tavaly év végén. Kritikánkban egyebek mellett azt írtuk: „A balerina megmutatja, hogy minden a testtel kezdődik, az elnyomás, a túlélés, a feldolgozás.”
Edith Éva Eger sokáig nem beszélt a traumákról
Edith Eva Eger 1927-ben született Kassán, amely akkor Csehszlovákiához tartozott. Gyermekkorában balettozott és gimnasztikázott, tagja volt az olimpiai csapatnak. 1942-ben a magyar kormány zsidóellenes törvényei miatt kizárták a csapatból, 1944 márciusában nővérével és édesanyjával együtt a kassai gettóba kényszerítették. Majd szüleivel és nővérével Auschwitzba kerültek. Szüleit a hírhedt náci orvos, Josef Mengele küldte gázkamrába.
Több koncentrációs tábort is megjárt, végül a gunskircheni táborba került. 1945-ben az amerikai hadsereg szabadította fel a tábort, Edie-t először halottnak hitték, egy katona vette észre, hogy valaki mozog a holttestek között. Mindössze 32 kilót nyomott, tífuszos volt, és számos egyéb betegséggel is küzdött.
Születi elvesztette, Magda nővérével együtt azonban túlélték a rettentő megpróbáltatásokat, hadikórházba kerültek, majd visszaköltöztek Kassára. A kórházban ismerkedett meg későbbi férjével, Éger Bélával. 1949-ben úgy döntöttek, elhagyják Magyarországot, és az Amerikai Egyesült Államokba költöztek. Sokáig senkinek sem beszélt a vele történt traumákról.
Nyitókép forrása: Edith Eva Eger Facebook-oldala