Edith Eva Eger az Open Books gondozásában megjelenő új kötetében az újrakezdés egyszerre felemelő és embert próbáló útját ábrázolja egy kamaszlány életében.
Edithet a legsebezhetőbb korban taszítják a történelem poklába, de szüntelen bizakodása, felelősségtudata, nem utolsósorban pedig a szerelembe és a szeretetbe vetett hite megnyitják előtte a túlélés kapuját.
Egy nem mindennapi élet
„Ez a történet nagyon fontos számomra, hiszen az életemnek ez a korszaka megerősített engem, de sok mindent el is vett tőlem, amit szerettem és becsültem” – mondta új könyvéről Edith Eva Eger.
A 96 éves, magyar származású pszichológus kivételes személyiség, kivételes életúttal. Megnyugtató és inspiráló, ahogy életre és halálra, vezeklésre és megbocsátásra tekint,
ahogy önmagunk és mások szeretetére tanít.
Kivételes megpróbáltatások
Edith Eva Eger 1927-ben született Kassán, amely akkor Csehszlovákiához tartozott. Gyermekkorában balettozott és gimnasztikázott, tagja volt az olimpiai csapatnak. 1942-ben a magyar kormány zsidóellenes törvényei miatt kizárták a csapatból, 1944 márciusában nővérével és édesanyjával együtt a kassai gettóba kényszerítették. Majd szüleivel és nővérével Auschwitzba kerültek. Szüleit a hírhedt náci orvos, Josef Mengele küldte gázkamrába.
Edith Eva Eger több koncentrációs tábort is megjárt, végül a gunskircheni táborba került. 1945-ben az amerikai hadsereg szabadította fel a tábort, Edie-t először halottnak hitték, egy katona vette észre, hogy valaki mozog a holttestek között.
Mindössze 32 kilót nyomott, tífuszos volt, és számos egyéb betegséggel is küzdött.
Édesanyját, édesapját és a vőlegényét is elvesztette Auschwitzban, azonban Magda nővérével együtt túlélték a rettentő megpróbáltatásokat, hadikórházba kerültek, majd visszaköltöztek Kassára.
A kórházban ismerkedett meg későbbi férjével, Éger Bélával. 1949-ben úgy döntöttek, elhagyják Magyarországot, és az Amerikai Egyesült Államokba költöztek. Sokáig senkinek sem beszélt a vele történtekről és a háborúban szerzett pszichés traumákról.
A remény öröksége
A hatvanas években Edith Eva Eger barátságot kötött Viktor E. Frankl pszichiáterrel, aki terapeutája és mentora volt egyszerre. Edith 1978-ban szerzett diplomát klinikai pszichológiából, ma pedig többek között
bántalmazott nőknek, poszttraumás stresszel, függőséggel vagy gyásszal küszködőknek segít.
„Felelősséget érzek, hogy megosszam a történetem. Hogy elmondjam az igazságot mindarról, ami történt, hogy soha többé ne felejtsük el –, és átadjam a remény örökségét és az életöröm érzését, hogy a szüleim és több millió más ember halála ne legyen hiábavaló. Életben szeretném tartani az élet diadalát és ünnepélyét” – írja A balerina című új kötetében a szerző.