Idén januárban jelent meg angolul Bret Easton Ellis új regénye - 13 év óta az első -, ami nem más, mint egy fiktív memoár Ellis utolsó gimnáziumi évéről. A The Shards 1981-be vezet, amikor egy sorozatgyilkos tinédzserekre vadászik Los Angelesben: a végzős Bret mellett kulcsszereplője egy új diák, a karizmatikus Robert Mallory, aki valamilyen titkot őrizget, ám ezzel együtt is egy szoros baráti kör tagja lesz. Malloryt megszállottan foglalkoztatja egy szabadlábon lévő sorozatgyilkos, aki mintha egyre közelebb kerülne Bret baráti köréhez. A regényben van szex és féltékenység, megszállottság és gyilkos düh, paranoia és a fantázián keresztül szűrt valóság, meg sötét humor is. (Magyarul a Helikon gondozásában fog megjelenni - az idei megjelenésekből válogató év eleji listánkon is szerepelt. Ellisnek legutóbb egy esszékötete jelent meg, erről ITT írtunk.)
A Deadline most arról ír, hogy az HBO sorozatot tervez forgatni a regényből, a forgatókönyvet mások mellett maga a szerző írja, aki produceri feladatokat is el fog látni. Amúgy a regény kezdetben szintén sorozatnak indult, igaz, hangoskönyvként, amit 2020 és 2021 között Ellis felolvasásában lehetett meghallgatni egy podcast-csatornán.
Ellisnek már az első regényét is adaptálták: ez volt a Nullánál is kevesebb, amelyből 1987-ben Andrew McCarthy és Robert Downey Jr. főszereplésével készült film. Egy időben arról lehetett hallani, hogy Tarantino szeretne egy remake-et készíteni belőle, pár éve pedig felröppent az is, hogy a Hulu készítene tévésorozatot a regényből, de végül ezek egyike sem valósult meg. Bret Easton Ellis leghíresebb adaptációja viszont vitán felül az Amerikai psycho, amiben Christian Bale alakította Patrick Batemant.
A filmeket (akárcsak a könyveket) sokféleképpen lehet osztályozni, egy brit magazin szerkesztői pedig most arra vállalkoztak, hogy ötvenes listába szedjék a legstílusosabb filmeket, ami ez esetben nemcsak a megjelenést vagy a ruhákat jelenti, hanem a világépítést is. A lista tele van irodalmi feldolgozásokkal.
Tovább olvasok