Közleményében a 81 éves művész azt írta, az évek során minden autogramot saját kezűleg írt. „2019-ben szédülni kezdtem, ami a pandémia alatt is folytatódott. Ötfős csapatra van szükség szorosan a közelemben, hogy dedikálni tudjak, és amíg a vírus tombolt, nem tudtuk biztonságosan végrehajtani az aláírást” – folytatta. „A járvány alatt lehetetlen volt bármit dedikálni, a szédülés pedig nem segített. Ahogy a határidő közeledett, felmerült a gépi autogram ötlete, miközben biztosítottak, hogy az ilyesmit a művészvilágban »mindig« így csinálják” – írta. „Téves döntés volt a gép használata, a Simon and Schuster kiadóval dolgozom a helyrehozásán” – tette hozzá. A kiadó már a múlt héten elnézést kért, és minden elégedetlen vevőnek kártérítést ajánlott fel.
Hallgasd meg, milyen dalokról fog írni Bob Dylan A modern dal filozófiájában!
Tovább olvasokEzek után Dylan aláírásának érvényességét a műnyomatain – amelyek közül sok jelenleg több mint 12 000 fontért kerül a kiskereskedelembe – szintén sokan megkérdőjelezték. A Castle Fine Art, a Dylan festményeiről készült nyomatokat értékesítő brit művészeti kiskereskedő azt mondta, hogy „egyáltalán nem volt tudomásuk az autopen használatáról”, és csak két sor nyomatot találtak – mindkettőt idén adták ki –, amelyeket kézzel helyett autopennel írtak alá.
„Megerősíthetjük, hogy az ezeket a kiadványokat megelőző összes többi kiadást egyenként, kézzel, maga Bob Dylan írta alá” – írták közleményükben, és visszatérítést ajánlottak a vásárlóknak – azzal, hogy az eredetiségigazolást „az autopen aláírást tükrözőre” cserélik.
Az úgynevezett autopen használata politikai körökben igen elterjedt. Barack Obama volt az első amerikai elnök, aki 2011-ben autopennel fogadott el törvényt. Úgy tűnik, hogy a politikusoknak ezt elnézik, ám annál nagyobb felhördülést vált ki, ha más hírességek használják: az év elején Dolly Parton amerikai countryzenészt vádolták meg vele, Sinéad O'Connor ír énekesnő pedig tavaly elismerte, hogy visszaemlékezéseit bélyegzővel írta alá.
Forrás: MTI/Guardian