Az elfojtott könnyek szobra című installáció április óta látható a Szabadság híd lábánál. A Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) kezdeményezésére kihelyezett alkotás arra hívja fel a figyelmet, hogy a férfiak hajlamosabbak elfojtani az érzelmeiket, hiszen részben a társadalmi elvárások is erre biztatják őket.
Az érzelmek azonban ettől függetlenül léteznek és ha nem foglalkoznak velük, akár szélsőséges viselkedésben is megnyilvánulhatnak.
Ilyen például a köztéri rongálás.
Romboló indulatok
Az összegörnyedve ülő férfialakot ábrázoló Az elfojtott könnyek szobra eredetileg csak egy hónapig lett volna látható, a LESZ azonban 2026 májusig meghosszabbította a kihelyezést, mivel úgy érzékelték, hogy Göröntsér Vera művét megkedvelte a közönség.
Az, hogy a napokban ismeretlenek megrongálták a szobrot, letörték a fejét, csak méginkább alátámasztja az eredeti üzenet fontosságát.
A szervezet a tervek szerint helyrállítja az alkotást, amennyiben sikerül megszerezniük az ehhez szükséges anyagi forrásokat, írja az Index.
A lapnak nyilatkozva azonban elmondták, hogy szeretnék a most történteket is jelezni valamilyen formában a szobron, hiszen már ez is hozzátartozik a történetéhez. Illetve megerősíti az üzenetüket, hogy nagy szükség van a kezeletlen érzemekkel és indulatokkal kapcsolatos párbeszédre.
Egy tavalyi cikkünkben mi is foglalkoztunk azzal, hogy míg a női érzelmek széles skálája megjelenik a könyvekben, az érzékenyebb férfiak mintha alulreprezentáltak lennének. Annak ellenére, hogy a filmekben például határozottan megfigyelhető egy érzékenyebb hőstípus megjelenése az olyan színészek alakításaiban, mint Paul Mescal, Timothée Chalamet vagy Tom Holland.
Két alapműt ajánlunk a témában, mindkettőből készült adaptáció is.
Sally Rooney: Normális emberek
Sally Rooney regényében Connell (a fiú főszereplő) Marianne (a lány főszereplő) hatására kerül kapcsolatba a lelke érzékenyebb oldalával. A fiú a középiskolában főleg arra koncentrál, hogy ne lógjon ki a többiek közül, focizik, lóg a srácokkal. A lány azonban megmutatja neki, hogy több van benne, mint amit a vidéki Írországban elvárnak egy férfitól. Ezt az érzékenységet a kötet szexjeleneteiben különösen szépen jeleníti meg az író.
André Aciman: Szólíts a neveden
André Aciman regényében a szexualitás kérdését is nyitottan és érzékenyen közelíti meg a szerző. A tizenéves Elio a családja olaszországi villájába érkező ösztöndíjas egyetemistával, Oliverrel együtt fedezi fel a szexualitását, egy mély és intim érzelmi viszony alakul ki közöttük.
A regény lezárásában bepillantást kaphatunk Elio és édesapja kapcsolatába is: egy elfogadó, bölcs, belátó, de mindenekelőtt a fiát teljsen elfogadó és szerető férfikép bontakozik ki a lapokon.
Az elfojtott könnyek szobra - forrás: Mediator Fb-oldala