Sally Rooney: Azt szeretném, hogy a következő dolog a legjobb legyen, amit valaha írtam

Sally Rooney két sikerlistás könyv szerzője és az ír kortárs irodalom egyik legfeltűnőbb jelensége, aki csavaros válaszaival mindig meg tudja döbbenteni a beszélgetőpartnereit. A Dublinban élő, Írország egy nyugati parti kisvárosában felnőtt szerző gyors és meghökkentő észjárását a fővárosi Trinity College diákjaként járatta csúcsra, amikor csatlakozott az egyetemi vitaklubhoz. Végül odáig jutott, hogy fölényesen nyerte az Európai Bajnokságot.  Utána két könyve is megjelent: már a Baráti beszélgetésekkel is befutott, de a Normális emberekkel világhírű lett, utóbbi még a Man Booker hosszúlistájára is felkerült, a Costa-díjat pedig el is nyerte vele.  A Normális emberekből azóta már sorozat is készült (épp a napokban mutatják be), de az első könyvének adaptációján is dolgoznak már. Sally Rooney most a Guardiannek adott interjút, amelyben a számára legfontosabb könyvekről beszélt, most ebből szemezgettünk.

Könyves Magazin | 2020. április 20. |

(Kép forrása)

A könyv, amit jelenleg olvas:

Margaret Drabble 1972-es regénye, a The Needle's Eye. Ez a harmadik Drabble-könyv, amit valaha olvasott, de mindegyiket csodálta. Rooney jelenleg egy messzi, vidéki helyen él, ahol nincs internet. És mivel a könyvesboltok bezártak, nekikezdett az eddig olvasatlanul maradt könyvek listájának.

A könyv, ami megváltoztatta az életét:

Szerinte így vagy úgy, de minden számára fontos könyv megváltoztatta az életét. Tavaly Emanuel Carrére The Kingdom című regénye vitte a gondolkodását új utakra, olyan irányokba, ahová magától nem feltétlenül merészkedett volna el.

Sally Rooney az y-generáció félelmeinek mélyére fúrt - Könyves magazin

Hogy lehet, hogy sokszor még a tehetséges, okos, szorgalmas fiatalok sem találják az életcéljukat? Mi okozza a huszonévesek elveszettségét, magányát, intimitástól való félelmét? Ezekre a kérdésekre kereste a választ Sally Rooney debütáló regénye, a Baráti beszélgetések, amely a Normális emberek sikere után végre magyarul is megjelent, és amely - ahhoz hasonlóan - a szerelem témáján keresztül boncolgatja az y-generáció félelmeit, életérzését.

A könyv, amit bárcsak ő írt volna:

Nem szokta azt kívánni, hogy bár ő írta volna meg mások könyveit. Az elvenné az olvasói élmény örömét. Egyszer szívesen írna valami olyan jót, mint James Joyce Ulyssese, bár magát az Ulyssest nem szívesen írná meg.

A könyv, ami a legnagyobb hatással volt az írásaira:

J. D. Salinger Franny és Zooey című története. Fiatalkorában rengetegszer olvasta.

A könyv, amin legutóbb elsírta magát:

George Eliot a Vízimalom című könyvén ejtett pár könnyet legutóbb, amikor Philip Wakem Maggie Tullivernek küldött levelét olvasta.

A könyv, amit nem tudott befejezni:

Thomas Hardy-tól az Egy tiszta nőt. Nem szerette, de nem tudja pontosan miért. Hamarosan megpróbálja még egyszer.

A könyv, amiről majd emlékezni fognak rá:

Nem igazán érdekli, hogy emlékezni fognak-e rá vagy sem. Soha nem gondol erre. De ahogy mindenki, úgy ő is azt szeretné, hogy a következő dolog, amit csinál, a legjobb legyen, amit valaha írt.

A teljes interjú ITT olvasható.

 

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Sally Rooney szerint a nők közötti barátság komoly bonyodalmakhoz vezethet

...
Kritika

Sally Rooney az y-generáció félelmeinek mélyére fúrt

A Baráti beszélgetések titka a jól felépített, sajátos testi-lelki sérüléseket cipelő karakterekben rejlik, és az izgalmasan megrajzolt kapcsolati dinamikákban, amelyek egy szerelmi négyszög hátterében húzódnak meg.

...
Hírek

Sorozat készül Sally Rooney debütáló regényéből

A Normális emberek után a Baráti beszélgetésből is tizenkét részes minisorozatot forgat a BBC. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

Szerzőink

...
Sándor Anna

A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?