Alföldi Róbert, Csáki Judit, Cseke Eszter, Cserhalmi György, Kemény Zsófi, Kepes András, Szentesi Éva és Ungváry Krisztián – csak néhány szerző neve, akik aláírták az Open Books kiadó állásfoglalását, amelyben felszólalnak az átláthatósági törvény tervezete ellen.
Ha a május 14-én nyilvánosságra került jogszabályt elfogadják, minden külföldről érkező pénz veszélyt jelenthet az ország szuverenitására, a gyanús, állami érdekek ellen dolgozó szervezetek listázásáról a Szuverenitásvédelmi Hivatal tesz majd javaslatot a kormánynak.
Többek között a támogatás összegének huszonötszörösével megegyező bírságra, az egyszázalékos adófelajánlások eltörlésére, gyakorlatilag tevékenységük és működésük teljes ellehetetlenítésére számíthatnak a célba vett civil szervezetek, sajtótermékek.
A nyilvánosság szabadsága nem gyengíti, erősíti egy nemzet szuverenitását
A tervezet veszélyeire az Open Books is felhívta a figyelmet, állásfoglalásban vállalt szolidaritást azokkal, akiket a törvénytervezettel megfélemlítenek.
A kiadó Facebook-oldalán megjelent állásfoglalásban többek között az olvasható, hogy „a kritikus gondolkodás, a nyilvánosság szabadsága és a független civil társadalom nem gyengíti, hanem éppen erősíti egy nemzet szuverenitását”.
Az átláthatósági törvényhez hasonló intézkedések nem európai jogállamhoz, hanem félelemkeltéshez és öncenzúrához vezetnek, írták.
Súlyos aggodalomra ad okot, hogy egy európai uniós tagállamban az alkotói függetlenséget és a civil társadalmat nem értékként, hanem nemzetbiztonsági kockázatként kezelik.
A kritikus újságírás, a tudományos kutatás vagy az irodalom – ha nem illeszkedik az uralkodó narratívába – könnyen „külföldi befolyásolási kísérletként” bélyegezhető. A megfélemlítés nem elméleti. Azonnali – és szándékolt” – folytatták.
Hangsúlyozták azt is, hogy az Open Books olyan szerzők műveit publikálja, akik szembenéznek a társadalmi tabukkal, akik kérdeznek és vitáznak, és arra buzdítják az olvasót, hogy a saját nézőpontjukon túl mást is lásson a világból.
Büszkék vagyunk rá, hogy ezek a művek nemcsak szórakoztatnak, de hozzájárulnak egy szabadabb, igazságosabb és tudatosabb társadalomhoz”
– írták még.
Ezért kiadóként, szerzőik és olvasóik nevében kiállnak a civil társadalom szabadsága, az alkotói és véleményszabadság, a független sajtó és az európai értékek mellett. Úgy összegeztek: „A magyar irodalmi és szellemi hagyomány gazdag, bátor és szókimondó. Nem hagyhatjuk, hogy egy irányított történetmondás lábjegyzetévé silányuljon.”
A teljes poszt itt olvasható:
Nyitókép: Alföldi Róbert, Cserhalmi György - Fotó: Open Books, Wikipedia