Az elmúlt napokban nagy hullámokat vert, hogy az egyik legnagyobb angol bestseller számos hazugságot tartalmazhat – Raynor Winn (valódi nevén Sally Walker) A tenger útja című memoárjáról a The Observer írt oknyomozó cikket.
A 2018-ban megjelent könyv (aminek alapján nemrég film is készült Gillian Anderson és Jason Isaacs főszereplésével) a házaspár életének egy különösen nehéz szakaszát meséli el. Azt az időszakot, amikor az ötvenes éveik elején komoly pénzösszeggel támogatták egy barátjuk befektetését, ami azonban befulladt, így elvesztették walesi otthonukat. Közben a férjet egy ritka neurológiai betegséggel, coritcobasalis degenerációval (CBD) diagnosztizálták.
A történet szerint minden vagyonukat hátizsákba gyömöszölve elindultak az egész Angliát átszelő South West Coast Path túraútvonalon; a tengerparti tájakat átszelő gyaloglás során sátorban aludtak, a helyiek kedvességére voltak utalva. Ettől állítólag a férfi betegsége is látszólag javult.
Az élményből Raynor Winn bestseller könyvet írt, kétmillió példányban kelt el. A filmes feldolgozás apropót adott, hogy az oknyomozó portál közelebbről is megvizsgálja a könyvben tett állításokat.
A The Observer újságírója egy kevésbé rózsás történetre bukkant, amikor meglátogatta a házaspár egykori lakhelyét és beszélt az ismerőseikkel.
A cikkben többek között azt állították:
- a házukat valójában azért vesztették el, mert a nő 64 ezer fontot sikkasztott korábbi munkaadójától, ami miatt le is tartoztatták;
- hogy a pénzt visszafizesék, a férj egyik rokonától kértek kölcsön 100 ezer fontot, azonban miután ezt sem tudták törleszteni, a tartozás miatt lefoglalták az otthonukat;
- nem lettek hajléktalanok, mert 2007-ben vásároltak egy házat Franciaországban, ami most is az övék;
- kérdéses, hogy a férfi valóban abban a betegségben szenved-e, mert a szakértők szerint nagyon valószínűtlen, hogy 18 évvel a diagnózis után is életben van.
A szerző továbbra is állítja, hogy minden úgy történt, ahogy azt leírta, és egészségügyi papírokkal bizonyítja a férje diagnózisát. Ennek ellenére érezni lehet a botrány hatását: elkezdték lemondani a könyvbemutatókat és az új kötete megjelenése is késik.
Ennek apropóján összeszedtük, milyen más könyvekről derült ki, hogy úgy ahogy vannak, kamuk.
Aki meggazdagodott Hitlerből
1983-ban a német Stern újság rekordösszeget fizetett Hitler állítólagos személyes naplóiért. A világszerte vezető hírként szereplő felfedezésről azonban pár héten belül kiderült, hogy hamisítvány, annak ellenére, hogy a lap egy szakértőt is megkért, hogy vizsgálja meg a szöveget.
Kiderült, hogy egy bizonyos Konrad Kujau hamisította meg jó pénzért a naplókat.
A botrányba belebukott a lap főszerkesztője és a közvetítő újságíró, Gerd Heidemann is, akire ráégett az ügy annak ellenére, hogy bebizonyosodott, nem vett részt az összeesküvésben és egy fillért sem látott az összegből.
Akit még a börtön sem állított meg
Clifford Irving író-újságíró 1970-ben azzal a szenzációs hírrel állt elő, hogy Howard Hughes filmmogul felkérte az emlékiratai megírására. Erre fel is vett 765 ezer dollár előleget egy kiadótól. Nem kispályás játékos volt: egy hazugságvizsgálót és egy írásszakértőt is sikerült megtévesztenie.
Feltehetően arra bazírozott, hogy a remeteéletet élő filmeshez el sem fog jutni a hír, hogy megjelent róla egy könyv. Howard Hughes azonban egy telefonkonferencián leplezte le az írót, ahol elmondta, hogy soha nem beszélt vele és nem adott neki megbízást.
Irvinget azonban sem ez, sem a 17 hónapnyi börtönbüntetés nem keserítette el, The Hoax címmel regényként megírta az egész ügyet.
A könyvből 2006-ban film is készült A beugratás címmel, ahol Richard Gere alakítja a szerzőt.
Akik Oprah Winfrey-t is megtévesztették
Külön említést érdemel Oprah Winfrey amerikai műsorvezető, aki különösen hiszékenynek bizonyult: az évek során a könyvklubjában több olyan regényt is ajánlott, amikről kiderült, hogy kamuk.
Az egyik ilyen Misha Defonseca 1997-ben megjelent Túlélni a farkasok közt című könyve, amiben azt írta meg, hogyan menekült meg a holokauszt borzalmaitól, amikor hétévesen megszökött és a farkasok között élt. A történet természetesen nem volt igaz. Ezt végül maga a szerző vallotta be, amikor beperelte a kiadóját, mert szerinte kevesebbet fizettek neki a kelleténél.
A Netflix dokumentumfilmben dolgozta fel az esetet.
James Frey Millió apró darabban című könyvét a narkósok Háború és békéjének is nevezték, ami nyers stílusával nyerte meg az olvasóit. Ebben a szerző a saját élményeinek állítja be a 23 éves, alkohol- és drogfüggő főhős elvonón töltött idejét. Oprah Winfrey ezt is beválogatta a könyvklubjába, ami megdobta az eladásokat.
A megjelenés után három évvel, 2006-ban azonban a The Smoking Gun (megint az oknyomozó újságírók!) számos csúsztatásra és hazugságra világított rá például arról, hogy mennyi időt tölthetett Frey a rehabon, illetve miért és mennyi időt a rendőrségen. Mint kiderült, utóbbi esetben egy néhány órás letartóztatást nagyított fel több hónapnyi fogvatartássá.
A szerző mellett eleinte kiállt Oprah is, később azonban behívta a műsorába, hogy nyilvánosan pirítson rá a hazugságok miatt.
A kiadó és a szerző peren kívül megállapodtak, az olvasók pedig ha akarták, visszakérhették a pénzüket. Ennek ellenére a könyv továbbra is elérhető, csupán egy megjegyzést fűztek a későbbi kiadásokhoz.
Amikor túl szép, hogy igaz legyen
2009-ben újabb holokauszttúlélő állt elő egy hamis, és ezúttal romantikus történettel – ismét Oprah műsorában. Herman Rosenblat a memoárjában arról írt, hogy gyerekként egy kislány segítségével élte túl a koncentrációs tábort, aki hónapokon keresztül csempészett neki ételt. Ezt követően elszakadtak egymástól, majd felnőttként egy vakrandin újra egymásra találtak és összeházasodtak.
Sajnos a történet valóban túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. Bár az író tényleg holokauszttúlélő, a szerelmi szál fikció. Amikor erre fény derült, a könyvet visszavonták a forgalomból, és a tervezett film sem készült el.
Az influenszer, aki rákosnak hazudta magát
Belle Gibson története az év elején a Netflixen jelent meg ismét az Apple, Cider, Vinegar című minisorozat ihletőjeként. Az ausztrál életmódblogger inspiráló online jelenlétével és csodás gyógyulásaival került be a köztudatba a 2000-es évek elején, azt állítva, hogy az egészséges életmóddal és a saját receptjeivel – amiket könyvben is megjelentetett – számos daganatos megbetegedésből kigyógyult.
A hagyományos orvosi kezeléseket teljesen elutasította.
Előbb az Instagramon épített ki magának követőbázist életmódra fókuszáló tartalmakkal, majd sikeres vállalkozás lett belőle.
Elindított egy étkezési tippeket adó applikációt és az Éléskamra című szakácskönyvére leszerződött a Penguin Kiadóval.
Őt is oknyomozó újságírók leplezték le, Beau Donelly és Nick Toscano a The Woman Who Fooled The World című könyvben írták meg a történetet. Kiderült, a hányatott családi háttér árnyaltabb volt, mint ahogy azt a nő lefestette, és már kamaszként furcsa történeteket mesélt a barátainak arról, hogy szívrohama volt, több műtéten is átesett és percekig halott volt.
Mindez azért volt különösen veszélyes, mert a példája hatására sokan elutasították a hagyományos gyógymódokat és a minden tudományos alapot nélkülöző módszerre bízták magukat.
A nőt többször bíróság elé állították, a büntetéseket máig nem rendezte. A leleplezés hatására a kiadó kihátrált a szerződésből és az Apple megvonta a támogatását.
(The Telegraph, BBC, The Guardian)
Belle Gibson, Raynor Winn, James Frey - forrás: Youtube és Wikipedia