András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten és 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió, a legfontosabb filmjét pedig, az 1982-ben Cserhalmi György főszereplésével bemutatott Dögkeselyűt Munkácsi Miklós Kihívás című kisregénye alapján készítette.
A Magyar Televíziótól az SZFE-ig
András Ferenc 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban kezdte a pályáját, majd dolgozott a filmiparban és mások mellett Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal, vagyis a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt.
Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű,
A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen.
A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt.
Miért különleges a Dögkeselyű?
„Nem András Ferenc találta fel a magyar bűnügyi filmet, de ő volt az, aki új alapokra helyezte” – olvassuk a Dögkeselyűről a Nemzeti Filmintézet honlapján.
Az idézett cikkből kiderül az is, hogy András Ferenc jelentősen átdolgozta az 1982-ben bemutatott játékfilmje alapjául szolgáló Munkácsi Miklós-kisregényt. A könyvben a főhős szálával párhuzamosan egy rokonszenves rendőr nyomozása is fut, a forgatókönyv viszont csak a Cserhalmi által megformált
„Simonra fókuszál, aki itt egy gyerekétől elszakított, elvált férfi; ezt a motívumot a saját életéből vette a rendező”.
A Berlinialén Arany Medvére jelölt és közönségdíjjal jutalmazott, idehaza is kedvező visszhangra talált, azóta pedig kultstátuszba került Dögkeselyű máig a magyar bűnfilmek etalonjának számít.
Forrás: MTI, NFI
Nyitókép: Stekovics Gáspár / Wikipedia