A kézirat 650 000 euróért (nagyjából 253 millió forint) kelt el egy párizsi aukción, annak ellenére, hogy úgy tűnik, a szöveget Camus már publikált könyvéből másolta ki és dátumozta vissza, feltehetően azért, hogy a náci megszállás alatt pénzt gyűjtsön.
Szüksége volt pénzre a nehéz történelmi időszakban
A Nobel-díjas szerző most eladott kézirata nem hordozza magán az első kéziratokra jellemző javításokat, firkálásokat, megjegyzéseket. Úgy tűnik, Camus kézzel írta 1944-ben, két évvel a könyv franciaországi megjelenése után. Soha nem sikerült rendesen megmagyarázni, hogy Camus, aki 1957-ben elnyerte a Nobel-díjat,
miért másolta le kézzel, fekete tollal saját, már kiadott könyvét.
Mindenesetre a jelek szerint ez történt, majd 1940 áprilisára vissza is dátumozta, valamint nyilakkal, pár firkával és humoros jegyzetekkel egésztette ki.
Mivel Párizs akkoriban náci megszállás alatt állt, feltételezik, hogy Camus csak úgy tudta előteremteni a megélhetéshez szükséges forrásokat, hogy hamisított egy kéziratot egy gazdag rajongó számára.
Ha Camus másolta, akkor hamisítvány vagy nem?
„Története és pontos keltezése titokzatos, akárcsak ez a furcsa, megmagyarázhatatlan regény” – áll az aukciósház jegyzeteiben. Camus hamis kéziratának első vásárlóját nem ismerjük, de utána még ketten lehettek tulajdonosai a könyvnek, hiszen később kétszer, 1958-ban és 1991-ben is aukción kelt el a kötet. A Közöny megjelenésekor 4400 nyomtatott példányban kelt el, de hamar bestseller lett, majd a francia irodalom klasszikusává válva több millió példányt értékesítettek belőle.
„Ma meghalt az anyám. Vagy talán tegnap, nem is tudom.” A francia irodalom jól ismert mondatai, melyekkel kezdetét veszi Meursault, az algíri francia hivatalnok történetének kibontása. Újraolvasó rovatunkban Orwell, Kafka és Hemingway után most az irodalmi Nobel-díjas író, Albert Camus Közöny című regényét vettük elő.
Tovább olvasokAlice Kaplan, a Yale professzora, Camus egyik életrajzírója a Le Figarónak elmondta, hogy nem látta a kéziratot, de az első gondolata különös volt. „Nagyon tetszik a filozófiai rejtvény ötlete, amelyet ez a dokumentum felvet.
Ha Camus kézzel másolja ki a saját szövegét, akkor az hamisítvány?
– tette fel a talányos és elgondolkodtató kérdést a kutató.
(Guardian)