Kiállítják Shakespeare Első Fólióját Londonban

Kiállítják Shakespeare Első Fólióját Londonban

ko | 2023. április 28. |

Kiállítják William Shakespeare drámáinak 1623-ban megjelent gyűjteményét, az úgynevezett Első Fóliót (címe: Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies, azaz William Shakespeare úr vígjátékai, királydrámai és tragédiái). A londoni Guildhall Library abból az alkalomból mutatja be a könyvritkaságot, hogy idén ünnepeljük kiadásának 400. évfordulóját. A költő és drámaíró halála után hét évvel megjelent könyv Shakespeare összes drámáját tartalmazza. A kiállításon megtekinthető lesz egy másik kiadás, valamint a IV. Henrik első részének, illetve az Othellónak két kisebb eredeti példánya is.

A Guildhall főkönyvtárosa, Peter Ross a BBC-nek elmondta: "Az Első Fólióból  körülbelül 750 példányt adtak ki, és ezekből 235 napjainkig fenn is maradt. A példányoknak azonban csak a negyede teljes, és a nálunk megtekinthető darab az egyik legjobb a világon a teljessége és a papír minősége miatt."

Hozzátette, hogy bár ez a példány a könyvtárban marad, "az Első Fólió egy másik példánya körülbelül 8 millió fontért kelt el 2020 októberében".

Az Első Fóliót John Heminge és Henry Condell színészek állították össze az író tiszteletére és emlékére. A szakértő szerint, ha két barátja nem gyűjtötte volna össze darabjait a hírneves kötet számára, akkor jó részük, köztük a Macbeth, a Vízkereszt, vagy amit akartok, illetve A vihar is örökre elveszett volna.

A City Corporation példányát 1760 körül vásárolta meg William Petty Fitzmaurice, aki később miniszterelnök lett, így 1806-ban a London Institutionhoz került az értékes irodalmi ritkaság. A könyv 1913-ban került át a Guidhallba, és kényes természete miatt ritkán szerepel kiállításon.A First Folio 400 ünnepség részeként öt értékes órán keresztül mindenki megkapja a lehetőséget, hogy testközelből megtekinthesse ezt a figyelemre méltó könyvet. 

Ebben a videóban megnézheted a híres kötet egyik példányát:

Azt, hogy Shakespeare a mai napi mennyire érdekli a világot, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy egy angol professzor, James Shapiro most nyerte el a nagy presztízsű, a legjobb nonfiction könyvnek járó Baillie Gifford-díjat egy különleges kötettel (1599: Egy év William Shakespeare életében), mely a drámaíró életének egy sorsfordító évét mutatja be. Érdekesség, hogy Shapiro 2006-ban egyszer már elnyerte a díjat (ugyanezzel a könyvével), amelynek akkor még Samuel Johnson-díj volt a neve. Most azonban, az elismerés alapításának 25. évfordulóján az összes eddigi nyertes közül választották ki a professzort, aki így a díj Győztesek Győztese (Winner of Winners) kitüntetését érdemelte ki az angol költőről írt biográfiájával. Könyve azt az esztendőt mutatja be, melyben Shakespeare befejezte az V. Henriket, megírta a Julius Caesart, és elkészítette a Hamlet első vázlatát. Shapiro, aki a Columbia Egyetem angol professzora, díjnyertes könyvében azt vizsgálja, hogy az akkori politikai és társadalmi kontextus hogyan befolyásolta az alkotó munkáját. 

Forrás: BBC/ The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Új Shakespeare Múzeum nyílik Londonban

A William Shakespeare életét és korát bemutató új múzeum jövő tavasszal nyílik - írta a BBC nyomán az MTI.

...

Belendült az MI: Shakespeare-rel, Austennel és Szókratésszel is csetelhetsz

Még van hova fejlődnie a mesterséges intelligenciának, de ez a cset jó szórakozás egy kávé mellett.

...

Eladják az egyetlen Shakespeare-portrét, amit állítólag még életében festettek róla

A képet hitelesíti a dátum, a művész aláírása, valamint az is, hogy a festő Robert Peake közeli kapcsolatban volt a drámaíróval.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.