Sajnálatos események

Sajnálatos események

Két tragédia és egy közjáték szerepel Spiró György új kötetében. A jegyzőkönyvek, emlékiratok, naplók szövegeiből felépített írások szereplői a XX. század második felének jól ismert magyar történelmi alalakjai. Olvass bele!

Könyves Magazin | 2020. december 09. |

 2019 novemberétől – részben már a járvány idején – írtam két tragédiát és egy közjátékot a XX. század második felének magyar történetéből. Történészek és levéltárosok több évtizedes munkája kellett hozzá, hálával tartozom nekik. Elképedtem, mi minden történt az én életem idején, hihetetlen fordulatokkal szembesültem, amelyekről fogalmam sem volt, annak ellenére, hogy a szereplők közül párat személyesen ismertem. Arra kellett ráébrednem, hogy ezek a történelmi alakok nem kevésbé érdekesek, mint a Shakespeare-figurák, és hogy voltaképpen a XV. századi Everyman (Akárki) című angol moralitás modern változatán dolgozom. A jegyzőkönyvek, emlékiratok, naplók szövegét igyekeztem minél teljesebben megőrizni.
Remélem, előadják e darabokat egyszer. Addig is olvassák úgy, mint egyetlen sötét kalandregényt." – Spiró György

A kötetben olvasható művek:

  • Főtitkárok
  • Brioni közjáték
  • Sajnálatos események 
Spiró György
Sajnálatos események
Scolar Kiadó, 2020, 192 oldal
-

Spiró György: Sajnálatos események – tragédia (részlet)

HUSZADIK JELENET

Tábla: A Parlamentben. 1958. április 2. Jön Hruscsov, Kádár, Erdélyi Károly.


HRUSCSOV Kádár elvtárs, rögtön a tárgyra térek. (Erdélyi Károly fülbe súgva fordít mind Kádárnak, mind Hruscsovnak.)
Úgy döntöttünk, hogy a szovjet csapatokat kivonjuk Romániából és Magyarországról. Az előkészületek megtörténtek, összes csapatunk kivonását három hónapon belül be tudjuk fejezni. Mi a válasza erre, Kádár elvtárs? (Csönd.)
Ez a csapatkivonás a Szovjetunió békés szándékait és erejét bizonyítja, a nemzetközi munkásmozgalomra jótékonyan fog hatni, és a világbékét közelebb hozza. A tudományban és a technikában megelőztük a Nyugatot, és Magyarország, amióta kivonultunk Ausztriából, nem határos NATO-országgal. Rakétáinkkal a szövetségeseinket meg tudjuk védeni. Gheorghiu-Dej már hozzájárult, hogy kivonuljunk Romániából.
(Erdélyi halkan fordít. Csönd.)
KÁDÁR Tegnap írta alá Gromiko és Révész Géza az egyezményt a szovjet csapatok ellátásáról és a költségek megosztásáról!
HRUSCSOV Majd aláírnak valami mást.
KÁDÁR Egy évet dolgoztak rajta a szovjet és a magyar szakértők!… Bonyolult számításokat végeztek…
(Erdélyi halkan fordít.)
Minálunk a nép már megszokta, hogy jelen vannak a szovjet csapatok… A magyarok megszerették a szovjet katonákat!… Jól tudják, hogy a szovjet hadsereg másodszor is felszabadított minket!
(Erdélyi halkan fordít.)
Nem azt kéri a magyar nép, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki, hanem a parasztok, az értelmiségiek egyaránt azt kérik, hogy ne hozzák vissza a nyakukra a Szovjetunióból Rákosit és a többi sztálinistát!
(Erdélyi halkan fordít.)
HRUSCSOV Sokba kerülnek nekünk ezek a hadosztályok. Másra akarjuk költeni azt a pénzt. Hiába vagyunk tudományban és technikában a világ élén, sok nálunk a szegény.
KÁDÁR Tudom, hogy sokba kerülünk a Szovjetuniónak, sőt most éppenséggel még több hitelt szeretnénk kérni… Sokkal többet… Nekünk is az a politikánk, hogy emeljük az életszínvonalat… nem megy másképp… De a nagylelkű szovjet hitelt csak békés viszonyok között tudjuk törleszteni, akkor, ha a rendet a szovjet hadsereg jelenléte garantálja…
HRUSCSOV Mi van Nagy Imrével és a többivel?
KÁDÁR Nem indítottuk újra a pert…
HRUSCSOV Egy túlságosan súlyos ítélet nem nézne ki jól, amikor mi a békés együttélésre teszünk javaslatokat… Én most lepihenek a vacsora előtt…
KÁDÁR Pihenjen le, drága Nyikita Szergejevics, a vacsoránál találkozunk…
(Hruscsov kimegy. Csönd.)
Engem november elsején este elraboltak! Én nem tudtam, hogy Münnich mit akar, amikor áthívott a Belügybe!… Ott beszélt telefonon Andropovval, aki kérte, hogy mind a ketten menjünk a Bajza utcába… A szovjet nagykövetség előtt átültettek egy másik kocsiba, Münnich is átült, és még akkor éjjel elrepültünk Munkácsra… Onnét engem különgéppel vittek tovább, Brezsnyev volt a kísérőm, és még Moszkvában sem volt se felöltőm, se meleg zoknim, egy szál zakóban dideregtem, ott már el voltam különítve, senki se állt szóba velem másfél napig! Később kiderült, hogy már október 31-én döntött a szovjet PB a bevonulásról, csak hát ezt mivelünk nem közölték… Mi még az október 30-i szovjet PB-határozat alapján álltunk… Aztán belöktek egy terembe, ott ült az egész elnökség, és Hruscsov közölte, hogy a jugoszlávok javaslatára nekem kell vinnem az ügyeket… Tito és Mićunović ragaszkodik hozzám… Münnich is jó lenne, de én nem voltam moszkovita, Münnich igen, és én ültem Rákosi alatt, Münnich nem ült, ez volt a jugoszlávok döntő érve, és Hruscsov elfogadta, pedig hangoztatta, hogy nem ismer eléggé… Ők november harmadikán egyeztek meg Brioni szigetén, Hruscsov odarepült Titóhoz…
ERDÉLYI Megbeszélte Titóval?
KÁDÁR Meg… És szovjet tanácsra azért csalták Nagy Imrééket a jugoszláv nagykövetségre, hogy kivonják őket a forgalomból… A jugoszláv tiltakozás az ENSZ-ben a szovjet beavatkozás ellen, az a színjáték része… Azóta is ezt játsszák… Titónak önálló arculatot kölcsönöz, és Hruscsov úgy tesz, mintha bosszantaná… De nem ezt akarom mondani, Karcsi! Tudja, hogy ki fogalmazta a Kádár-kormány első programját? Tudja, hogy ki állította össze az első Kádár-kormányt? Rákosi, Gerő és Hegedűs! Ott kushadtak a Kremlben eldugva egy másik szobában, és mielőtt én megérkeztem volna, már egytől egyig megvoltak a minisztereim, és már megvolt az első Kádár-kormány programja, a teljes szöveg! Ők fogalmazták, Rákosi, Gerő és Hegedűs! És én attól nem térhettem el!
(Csönd.)
Miután vállaltam, csak akkor kaptam végre felöltőt, sapkát és meleg zoknit… Tudja, ki javasolta, hogy Nagy Imre és társai lépjenek be a Kádár-kormányba? Én! Nagy Imréék ott csücsültek a jugoszláv nagykövetségen, én pedig azt üzentem nekik, hogy társuljunk! És ki gyakorolt rám nyomást, hogy ezt az irányvonalat ejtsem? A szovjetek, a keletnémetek és a románok! És tudja, hogy miért? Mert úgy tervezték, hogy ha én mégse muzsikálok elég jól, akkor vagy Rákosit, vagy Nagy Imrét állítják a helyemre! Jobbról is egy moszkovita, balról is egy moszkovita! Érti, Karcsi?!
ERDÉLYI Értem, Kádár elvtárs…
KÁDÁR Ott tartották ellenem Nagy Imrét talonban! És Malétert is talonban tartották, és őt is énellenem!… Nem csinált Maléter októberben semmit, de népszerű lett attól, hogy nem lövetett a tömegre, és ami a lényeg, szovjet partizán volt, kommunista, nem zsidó, és oroszul is tud! Azért tartóztatták le a szovjetek mindenkinél hamarább, csak énnálam nem hamarább, hogy biztonságba helyezzék, hogy ne csináljon további hülyeséget, ne bratyizzon a néppel, hanem ő legyen a diktátor, ha úgy adódik, mert Münnich már öreg! Érti? A többi tábornokunk pedig el van hülyülve!
ERDÉLYI Én azt hittem, hogy a szovjetek külön meg vannak sértve Maléterre, amiért ellenük fordult…
KÁDÁR Hol él maga, Karcsi? Megsértve?! A politikában?! Maléter egy tiszta ember, ezért kellene nekik! Mondja meg nekem, hol vannak nekem olyan szovjet kapcsolataim, mint Nagy Imrének?! Még magának sincsenek olyan kapcsolatai, pedig maga ott tanult náluk! Én mindenbe mindig belementem, én szolgáltam a Pártot, szolgáltam a nemzetközi munkásmozgalmat, én a piszkos munkát elvégeztem, és akkor azt mondják: kivonjuk a szovjet csapatokat, téged pedig tépjenek szét a magyarok?! Tépjenek szét a fasiszták, a sztálinisták, a revizionisták, akárki?! Ezt mondta most nekem Hruscsov: jól szolgáltál, nesze a selyemzsinór!
(Csönd.)
És majd megint előveszik, hogy köptem! Miért, Rákosi 25-ben, amikor letartóztatták, nem súgott be senkit?! Besúgott az mindenkit! Miért, Rajk nem működött együtt a nácikkal? Nem volt nyilas a bátyja? Ezért úszta meg! Ott van leírva a per anyagában, ez speciel igaz! Én meg ítéletvégrehajtó lettem, én lettem a hóhér, de ahogy rend lett, oda is vetnek koncnak?!
(Csönd.)
Most február 5-én, hogy a Radó Zoltán doktor elkezdte tárgyalni a Nagy Imre-ügyet, rögtön szaladtak a jóakaróim a szovjetekhez, és leállíttatták az egészet! A Radó Zoltán becsületes kommunista, ott kezdte az ügyvédeskedést Tabon, a szomszéd faluban voltam gyerek, és már bizonyított tavaly, amikor halálra ítélte a Tóth Ilonát és a társait! Eddig nyolc ellenforradalmárt ítélt halálra, és akkor február 6-án közölni kellett vele, hogy nem tárgyalhatja a Nagy Imre-ügyet tovább! Kapott is egy akkora infarktust, hogy a fal adta a másikat! Egy becsületes ember! A légynek sem ártott, az igazságnak él! Ő is a Pártnak adta mindenét, és akkor pofon vágják az övéi!
ERDÉLYI Beszélni kell még Hruscsovval, Kádár elvtárs… Iljicsovval is érdemes beszélni… Őrá hallgat… Én beszélek Adzsubejjel, a vejével, ismerem… El kell bűvölni Hruscsovot, fogékony a hízelgésre… Szeret elérzékenyülni, az a gyengéje, ha kegyet gyakorolhat… Nálunk tölt még nyolc napot, azalatt sok mindent el lehet érni…
(Csönd.)
Szedje össze magát, Kádár elvtárs…
KÁDÁR Mást sem teszek egész életemben.
(Kimennek.)
(Jön sietve Ságvári Ágnes.)
SÁGVÁRI ÁGNES Erdélyi elvtárs! Karcsi!
ERDÉLYI (Visszajön.) Mit parancsol, Ágnes?
SÁGVÁRI ÁGNES Van a Hruscsov elvtársnak szánt ajándékok között egy Medgyessy-szobor… Egy fiatal lány aktja…
ERDÉLYI Igen?
SÁGVÁRI ÁGNES Kapjon helyette mást…
ERDÉLYI Miért?
SÁGVÁRI ÁGNES Mert akt! A meztelenségre fújnak! Erkölcstelen…
ERDÉLYI Igaza van…
SÁGVÁRI ÁGNES Amúgy is túl értékes…
ERDÉLYI A szovjetek minden egyes politikai bizottsági tagnak hoztak egy-egy Volga személykocsit… Az is drága…
SÁGVÁRI ÁGNES Kicserélhetem? Van egy felöltözött vájárom, egy salgótarjáni fafaragó műve…
ERDÉLYI Persze, Ágnes, cserélje ki. Köszönöm.
(Kimennek.)

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Vékony, de súlyos Spiró új esszékötete

Tavasszal jelent meg Spiró György esszékötete, a Malaccal teljes éveink (olvass bele ITT), amelyben többek között az Eötvös Collegiumról olvashatunk szubjektív visszaemlékezést. A kötetet a Margó Irodalmi Fesztiválon mutatták be, ahol a szerzővel Margócsy István beszélgetett. Hallgassátok vissza a beszélgetést!

...
Nagy

Spiró az Eötvös Collegium évei alatt érezte először otthon magát Budapesten

Egy vékony, de annál súlyosabb esszékötetben gondolkodott Spiró György, aki a Malaccal teljes éveinkben az Eötvös Collegiumban töltött éveket idézi meg, de reflektál a rendszerváltás időszakára is.

...
Nagy

Spiró minden viccéből dől a keserűség

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

...

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
Még több olvasnivaló
...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.