Sajnálatos események

Sajnálatos események

Két tragédia és egy közjáték szerepel Spiró György új kötetében. A jegyzőkönyvek, emlékiratok, naplók szövegeiből felépített írások szereplői a XX. század második felének jól ismert magyar történelmi alalakjai. Olvass bele!

Könyves Magazin | 2020. december 09. |

 2019 novemberétől – részben már a járvány idején – írtam két tragédiát és egy közjátékot a XX. század második felének magyar történetéből. Történészek és levéltárosok több évtizedes munkája kellett hozzá, hálával tartozom nekik. Elképedtem, mi minden történt az én életem idején, hihetetlen fordulatokkal szembesültem, amelyekről fogalmam sem volt, annak ellenére, hogy a szereplők közül párat személyesen ismertem. Arra kellett ráébrednem, hogy ezek a történelmi alakok nem kevésbé érdekesek, mint a Shakespeare-figurák, és hogy voltaképpen a XV. századi Everyman (Akárki) című angol moralitás modern változatán dolgozom. A jegyzőkönyvek, emlékiratok, naplók szövegét igyekeztem minél teljesebben megőrizni.
Remélem, előadják e darabokat egyszer. Addig is olvassák úgy, mint egyetlen sötét kalandregényt." – Spiró György

A kötetben olvasható művek:

  • Főtitkárok
  • Brioni közjáték
  • Sajnálatos események 
Spiró György
Sajnálatos események
Scolar Kiadó, 2020, 192 oldal
-

Spiró György: Sajnálatos események – tragédia (részlet)

HUSZADIK JELENET

Tábla: A Parlamentben. 1958. április 2. Jön Hruscsov, Kádár, Erdélyi Károly.


HRUSCSOV Kádár elvtárs, rögtön a tárgyra térek. (Erdélyi Károly fülbe súgva fordít mind Kádárnak, mind Hruscsovnak.)
Úgy döntöttünk, hogy a szovjet csapatokat kivonjuk Romániából és Magyarországról. Az előkészületek megtörténtek, összes csapatunk kivonását három hónapon belül be tudjuk fejezni. Mi a válasza erre, Kádár elvtárs? (Csönd.)
Ez a csapatkivonás a Szovjetunió békés szándékait és erejét bizonyítja, a nemzetközi munkásmozgalomra jótékonyan fog hatni, és a világbékét közelebb hozza. A tudományban és a technikában megelőztük a Nyugatot, és Magyarország, amióta kivonultunk Ausztriából, nem határos NATO-országgal. Rakétáinkkal a szövetségeseinket meg tudjuk védeni. Gheorghiu-Dej már hozzájárult, hogy kivonuljunk Romániából.
(Erdélyi halkan fordít. Csönd.)
KÁDÁR Tegnap írta alá Gromiko és Révész Géza az egyezményt a szovjet csapatok ellátásáról és a költségek megosztásáról!
HRUSCSOV Majd aláírnak valami mást.
KÁDÁR Egy évet dolgoztak rajta a szovjet és a magyar szakértők!… Bonyolult számításokat végeztek…
(Erdélyi halkan fordít.)
Minálunk a nép már megszokta, hogy jelen vannak a szovjet csapatok… A magyarok megszerették a szovjet katonákat!… Jól tudják, hogy a szovjet hadsereg másodszor is felszabadított minket!
(Erdélyi halkan fordít.)
Nem azt kéri a magyar nép, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki, hanem a parasztok, az értelmiségiek egyaránt azt kérik, hogy ne hozzák vissza a nyakukra a Szovjetunióból Rákosit és a többi sztálinistát!
(Erdélyi halkan fordít.)
HRUSCSOV Sokba kerülnek nekünk ezek a hadosztályok. Másra akarjuk költeni azt a pénzt. Hiába vagyunk tudományban és technikában a világ élén, sok nálunk a szegény.
KÁDÁR Tudom, hogy sokba kerülünk a Szovjetuniónak, sőt most éppenséggel még több hitelt szeretnénk kérni… Sokkal többet… Nekünk is az a politikánk, hogy emeljük az életszínvonalat… nem megy másképp… De a nagylelkű szovjet hitelt csak békés viszonyok között tudjuk törleszteni, akkor, ha a rendet a szovjet hadsereg jelenléte garantálja…
HRUSCSOV Mi van Nagy Imrével és a többivel?
KÁDÁR Nem indítottuk újra a pert…
HRUSCSOV Egy túlságosan súlyos ítélet nem nézne ki jól, amikor mi a békés együttélésre teszünk javaslatokat… Én most lepihenek a vacsora előtt…
KÁDÁR Pihenjen le, drága Nyikita Szergejevics, a vacsoránál találkozunk…
(Hruscsov kimegy. Csönd.)
Engem november elsején este elraboltak! Én nem tudtam, hogy Münnich mit akar, amikor áthívott a Belügybe!… Ott beszélt telefonon Andropovval, aki kérte, hogy mind a ketten menjünk a Bajza utcába… A szovjet nagykövetség előtt átültettek egy másik kocsiba, Münnich is átült, és még akkor éjjel elrepültünk Munkácsra… Onnét engem különgéppel vittek tovább, Brezsnyev volt a kísérőm, és még Moszkvában sem volt se felöltőm, se meleg zoknim, egy szál zakóban dideregtem, ott már el voltam különítve, senki se állt szóba velem másfél napig! Később kiderült, hogy már október 31-én döntött a szovjet PB a bevonulásról, csak hát ezt mivelünk nem közölték… Mi még az október 30-i szovjet PB-határozat alapján álltunk… Aztán belöktek egy terembe, ott ült az egész elnökség, és Hruscsov közölte, hogy a jugoszlávok javaslatára nekem kell vinnem az ügyeket… Tito és Mićunović ragaszkodik hozzám… Münnich is jó lenne, de én nem voltam moszkovita, Münnich igen, és én ültem Rákosi alatt, Münnich nem ült, ez volt a jugoszlávok döntő érve, és Hruscsov elfogadta, pedig hangoztatta, hogy nem ismer eléggé… Ők november harmadikán egyeztek meg Brioni szigetén, Hruscsov odarepült Titóhoz…
ERDÉLYI Megbeszélte Titóval?
KÁDÁR Meg… És szovjet tanácsra azért csalták Nagy Imrééket a jugoszláv nagykövetségre, hogy kivonják őket a forgalomból… A jugoszláv tiltakozás az ENSZ-ben a szovjet beavatkozás ellen, az a színjáték része… Azóta is ezt játsszák… Titónak önálló arculatot kölcsönöz, és Hruscsov úgy tesz, mintha bosszantaná… De nem ezt akarom mondani, Karcsi! Tudja, hogy ki fogalmazta a Kádár-kormány első programját? Tudja, hogy ki állította össze az első Kádár-kormányt? Rákosi, Gerő és Hegedűs! Ott kushadtak a Kremlben eldugva egy másik szobában, és mielőtt én megérkeztem volna, már egytől egyig megvoltak a minisztereim, és már megvolt az első Kádár-kormány programja, a teljes szöveg! Ők fogalmazták, Rákosi, Gerő és Hegedűs! És én attól nem térhettem el!
(Csönd.)
Miután vállaltam, csak akkor kaptam végre felöltőt, sapkát és meleg zoknit… Tudja, ki javasolta, hogy Nagy Imre és társai lépjenek be a Kádár-kormányba? Én! Nagy Imréék ott csücsültek a jugoszláv nagykövetségen, én pedig azt üzentem nekik, hogy társuljunk! És ki gyakorolt rám nyomást, hogy ezt az irányvonalat ejtsem? A szovjetek, a keletnémetek és a románok! És tudja, hogy miért? Mert úgy tervezték, hogy ha én mégse muzsikálok elég jól, akkor vagy Rákosit, vagy Nagy Imrét állítják a helyemre! Jobbról is egy moszkovita, balról is egy moszkovita! Érti, Karcsi?!
ERDÉLYI Értem, Kádár elvtárs…
KÁDÁR Ott tartották ellenem Nagy Imrét talonban! És Malétert is talonban tartották, és őt is énellenem!… Nem csinált Maléter októberben semmit, de népszerű lett attól, hogy nem lövetett a tömegre, és ami a lényeg, szovjet partizán volt, kommunista, nem zsidó, és oroszul is tud! Azért tartóztatták le a szovjetek mindenkinél hamarább, csak énnálam nem hamarább, hogy biztonságba helyezzék, hogy ne csináljon további hülyeséget, ne bratyizzon a néppel, hanem ő legyen a diktátor, ha úgy adódik, mert Münnich már öreg! Érti? A többi tábornokunk pedig el van hülyülve!
ERDÉLYI Én azt hittem, hogy a szovjetek külön meg vannak sértve Maléterre, amiért ellenük fordult…
KÁDÁR Hol él maga, Karcsi? Megsértve?! A politikában?! Maléter egy tiszta ember, ezért kellene nekik! Mondja meg nekem, hol vannak nekem olyan szovjet kapcsolataim, mint Nagy Imrének?! Még magának sincsenek olyan kapcsolatai, pedig maga ott tanult náluk! Én mindenbe mindig belementem, én szolgáltam a Pártot, szolgáltam a nemzetközi munkásmozgalmat, én a piszkos munkát elvégeztem, és akkor azt mondják: kivonjuk a szovjet csapatokat, téged pedig tépjenek szét a magyarok?! Tépjenek szét a fasiszták, a sztálinisták, a revizionisták, akárki?! Ezt mondta most nekem Hruscsov: jól szolgáltál, nesze a selyemzsinór!
(Csönd.)
És majd megint előveszik, hogy köptem! Miért, Rákosi 25-ben, amikor letartóztatták, nem súgott be senkit?! Besúgott az mindenkit! Miért, Rajk nem működött együtt a nácikkal? Nem volt nyilas a bátyja? Ezért úszta meg! Ott van leírva a per anyagában, ez speciel igaz! Én meg ítéletvégrehajtó lettem, én lettem a hóhér, de ahogy rend lett, oda is vetnek koncnak?!
(Csönd.)
Most február 5-én, hogy a Radó Zoltán doktor elkezdte tárgyalni a Nagy Imre-ügyet, rögtön szaladtak a jóakaróim a szovjetekhez, és leállíttatták az egészet! A Radó Zoltán becsületes kommunista, ott kezdte az ügyvédeskedést Tabon, a szomszéd faluban voltam gyerek, és már bizonyított tavaly, amikor halálra ítélte a Tóth Ilonát és a társait! Eddig nyolc ellenforradalmárt ítélt halálra, és akkor február 6-án közölni kellett vele, hogy nem tárgyalhatja a Nagy Imre-ügyet tovább! Kapott is egy akkora infarktust, hogy a fal adta a másikat! Egy becsületes ember! A légynek sem ártott, az igazságnak él! Ő is a Pártnak adta mindenét, és akkor pofon vágják az övéi!
ERDÉLYI Beszélni kell még Hruscsovval, Kádár elvtárs… Iljicsovval is érdemes beszélni… Őrá hallgat… Én beszélek Adzsubejjel, a vejével, ismerem… El kell bűvölni Hruscsovot, fogékony a hízelgésre… Szeret elérzékenyülni, az a gyengéje, ha kegyet gyakorolhat… Nálunk tölt még nyolc napot, azalatt sok mindent el lehet érni…
(Csönd.)
Szedje össze magát, Kádár elvtárs…
KÁDÁR Mást sem teszek egész életemben.
(Kimennek.)
(Jön sietve Ságvári Ágnes.)
SÁGVÁRI ÁGNES Erdélyi elvtárs! Karcsi!
ERDÉLYI (Visszajön.) Mit parancsol, Ágnes?
SÁGVÁRI ÁGNES Van a Hruscsov elvtársnak szánt ajándékok között egy Medgyessy-szobor… Egy fiatal lány aktja…
ERDÉLYI Igen?
SÁGVÁRI ÁGNES Kapjon helyette mást…
ERDÉLYI Miért?
SÁGVÁRI ÁGNES Mert akt! A meztelenségre fújnak! Erkölcstelen…
ERDÉLYI Igaza van…
SÁGVÁRI ÁGNES Amúgy is túl értékes…
ERDÉLYI A szovjetek minden egyes politikai bizottsági tagnak hoztak egy-egy Volga személykocsit… Az is drága…
SÁGVÁRI ÁGNES Kicserélhetem? Van egy felöltözött vájárom, egy salgótarjáni fafaragó műve…
ERDÉLYI Persze, Ágnes, cserélje ki. Köszönöm.
(Kimennek.)

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Vékony, de súlyos Spiró új esszékötete

Tavasszal jelent meg Spiró György esszékötete, a Malaccal teljes éveink (olvass bele ITT), amelyben többek között az Eötvös Collegiumról olvashatunk szubjektív visszaemlékezést. A kötetet a Margó Irodalmi Fesztiválon mutatták be, ahol a szerzővel Margócsy István beszélgetett. Hallgassátok vissza a beszélgetést!

...
Nagy

Spiró az Eötvös Collegium évei alatt érezte először otthon magát Budapesten

Egy vékony, de annál súlyosabb esszékötetben gondolkodott Spiró György, aki a Malaccal teljes éveinkben az Eötvös Collegiumban töltött éveket idézi meg, de reflektál a rendszerváltás időszakára is.

...
Nagy

Spiró minden viccéből dől a keserűség

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Zöld

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

Kleinheincz Csilla a hazai spekulatív irodalom egyik kiemelkedő alakja, a Gabo Kiadó szerkesztője, fordító. Új regényében visszanyúlt a tanulmányaihoz, és ember és föld kapcsolatán keresztül beszél napjaink égető kérdéseiről. Podcast.

...

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

...

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

...

Závada Péter: A szövegekbe visszavonulás is politika

...

Pál Sándor Attila: Kiküldtek a József Attila-óráról, mert fantasyt olvastam

Polc

Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében

...

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

...

Elveszve, mégis megtartva – Tompa Andrea új regényében a történelem fehér foltokkal büntet

...

Az embermentő labdarúgó ‒ dédunokája írt könyvet a válogatott első gólszerzőjéről

...
Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.