Spiró az Eötvös Collegium évei alatt érezte először otthon magát Budapesten

Spiró az Eötvös Collegium évei alatt érezte először otthon magát Budapesten

Egy vékony, de annál súlyosabb esszékötetben gondolkodott Spiró György, aki a Malaccal teljes éveinkben az Eötvös Collegiumban töltött éveket idézi meg, de reflektál a rendszerváltás időszakára is. A kötetet a Margón mutatták be.

Ruff Orsolya | 2020. június 04. |

  • Margócsy István a felvezetőben a kötet esszéinek különbözőségét emelte ki: az elsőt önéletrajzi-kortörténeti leírásnak nevezte, amely az Eötvös Collegiumba vezet (az időpont a hatvanas-hetvenes évek fordulója), egy szubjektív visszaemlékezés, a korszak realisztikus felfestése, míg a másik kettőben jóformán nincs konkrét történeti utalás, hanem nagyívű hosszmetszeteket adnak az elmúlt kétszáz év kelet-európai fejlődéséről.
  • Spiró válaszában elmondta, arra törekedett, hogy ha összeáll az esszékötete, az „legyen minél vékonyabb, de minél súlyosabb”. Azt viszont nem bánja, hogy az utolsó két rövid írás fejnehézzé tette a kötetet. Hozzátette még: mindhármat felkérésre írta, magától talán neki sem állt volna.
  • Ezek az írások valóban szinte olyanok, mintha marslakók számára készültek volna, nem kell hozzájuk külső tudás – ez is az oka, hogy általában hiányoznak belőlük a konkrétumok, Spiró viszont hozzátette, hogy mindez nem az ő természetéből fakad, ebben az esetben viszont a felkéréseknek akart minél magasabb színvonalon, és minél egyszerűbben megfelelni.
Spiró György
Malaccal teljes éveink
Magvető, 2020, 88 oldal
  • Az Eötvös Collegium is úgy jutott eszébe, hogy felkérték egy előadásra az ELTE Alumni sorozatában, és akkor jutott eszébe, hogy a kollégiumnak ezt a korszakát igazából még nem nagyon írták meg. Páran persze írtak róla, és született a témában egy kötet is, a Lustrum (a latin szó az öt évre utal, Spiró viszont nagy bánatára csak négy évig volt kollégista).
  • Az ott töltött időszak megírása sok ideig, fél évig tartott, rengeteg minden kimaradt belőle, sok kedves ember is, de nem tudta rövidebben elintézni, mert pár szót mindenképp akart szentelni annak a viszonylag komplex, ideológiai-politikai miliőnek, ami körülvette a kollégista létet.
  • Kiderült az is, hogy egy ilyen pár évig tartó életképet nem lehet megúszni az irodalom nélkül: „A korszakot mégiscsak az irodalom fejezte ki a legmélyebben”.
  • Szerinte látszólag fantasztikus lehetőségek rejlettek a korszakban, amiből később „különös elvakulás” lett, és ezek a törekvések szertefoszlottak.
  • Spiró eldöntötte, hogy mindazon kollégistáknak, akik bekerültek az esszébe, a későbbi életét nem keveri bele („ki ide vetődött, ki oda”), azt viszont hozzátette, hogy sokan nem futották ki magukat, ami még a Kilencek nagy tehetségű költőiről is elmondható. Példaként Rózsa Endrét és Utassy Józsefet említette, akiknek küzdelmes sors jutott.
  • Spiró saját bevallása szerint nem felülről, nem alulról, hanem „valamennyire oldalvást” nézte ezt a korszakot. Kettős látása volt, hiszen pesti létére kerülhetett a kollégiumba: a pesti lét nem volt számára idegen, emellett viszont megismerte a vidéki mentalitást is, és ez a kettő kitett egy egész világot. Abban az időben érezte először otthon magát Budapesten.
  • Olyan szellemiség uralkodott a kollégiumban és talán a korban is, ami magában hordozott valamit a magyar polgári fejlődésből, ezt viszont később sikerült szétverni.

Spiró Eötvös-kollégistaként is a kultúrában, nem pedig politikában gondolkodott - Könyves magazin

Az Eötvös Kollégium egykori tagjairól, '89-ről, betiltott lapokról és szilenciumban lévő írókról is olvashatunk Spiró György új kötetében, amelyben egy hosszabb és két rövidebb esszé kapott helyett. Olvassatok bele a címadó történetbe, és ismerjétek meg a kollégium belső szokásait, rítusait, mindennapjait!

  • A címben szereplő malac tulajdonképpen képzeletbeli volt, amit egy évig neveltek, majd ugyancsak képzeletben levágtak: „Véletlenül jött ki belőle ez a kisregény, novelláskötetbe túl terjengős lett volna”.
  • Spiró szerint nemcsak az Eötvös Collegiummal volt szerencséje, hanem azzal is, hogy orosz szakos lett. Emiatt máshonnan nézett a magyar történelemre, inkább keletről és nem nyugatról. Lassan jött rá, hogy szemléletbeli különbség van közte és a kortársai között: ami mások szerint kevés, azt ő fantasztikus vívmánynak tekintette, hiszen azt látta, hogy mehetnének olyan rémesen is a dolgok, mint a Szovjetunióban.
  • „Jobban megismerve a kelet-európai esélyeket, nem győztem örülni, hogy mi egy köztes területen vagyunk”. Nem mintha meg lett volna elégedve, csak a perspektívákat látta másképp, és ez a perspektívakülönbség erősen befolyásolta a szemléletét.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Spiró Eötvös-kollégistaként is a kultúrában, nem pedig politikában gondolkodott

Az Eötvös Kollégium egykori tagjairól, '89-ről, betiltott lapokról és szilenciumban lévő írókról is olvashatunk Spiró György új kötetében, amelyben egy hosszabb és két rövidebb esszé kapott helyett. Olvassatok bele a címadó történetbe, és ismerjétek meg a kollégium belső szokásait, rítusait, mindennapjait!

...
Nagy

Spiró minden viccéből dől a keserűség

...
Általános cikkek

Spiró György: A műveim szereplői nem az én nézeteimet mondják fel

Hírek
...
Szórakozás

Videó: hallgasd meg, ahogy Dwayne Johnson magyarul szaval!

...
Hírek

Esterházy Irodalmi Díjat alapítanak

...
Hírek

Az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményéből kiderül, milyen híreket olvastak régen

...
Hírek

Neil Gaiman és az eltörléskultúra: üzent a szerző képregényeit kiadó magyar Fumax

...
Szórakozás

Amanda Seyfried szereplésével készül sorozat Liz Moore thrilleréből

...
Hírek

Bíróság elé áll a Salman Rushdie elleni merénylet elkövetője

Gyerekirodalom
...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

...
Beleolvasó

Budapesten nyomoz a kalandor grófkisasszony – Olvass bele Orczy Mimi kalandjaiba!

Olvass bele Ruff Orsolya sorozatának kövekező kötetébe! 

...
Hírek

Sokatmondó, hogy a gyerekek szerint mi volt az év szava 2024-ben

Vajon mit akarnak üzenni?