A háború öröksége, hogy még elpálinkázgatsz az orosz marsallal, mielőtt elvisznek

Hogyan alakult az egyszerű katona sorsa a két nagy háborúban és az 1956-os szabadságharcban? Horváth László Imre regénye a legendás somogyi Rosseb-ezreddel tart az első világháború frontjain, utódalakulatával a Don-kanyarban és Budapest ostromában, majd a felkelőkkel a Corvin-közben.

Horváth László Imre 1981-ben született, Pilisszentivánon él. Ez az első könyve a Cser Kiadónál.

Horváth László Imre
Rosseb
Cser, 2024, 379 oldal
-

Horváth László Imre: Rosseb (részlet)

Előszó

 

Március eleje volt, hűvös reggel, de már látszott a fényen, érződött a szagokon hogy meleg nap ígérkezik.

Kis János felkelt, a présház előtti rönkasztalhoz ült, kávét ivott, egy cigarettát is sodort hozzá. Nem gondolta, hogy eddig húzódnak ezek a napok, de ha már így volt, rajta ne múljék. Kicsit üldögélt, élvezte a reggeli csípős levegőt. Aztán bement a metsziollóért és a kötényért.

Tíz hosszú sor maradt az övék a nagy diófák alá kuporodott présház mellett, amiben élt, a Somogysámson fölötti szőlőhegyen. Külön tőkés művelés, az utóbbi két hétben nyitotta ki őket göcsörtös nyelű kapával, egymaga. Amíg Pesten volt, még az ősszel, a húga rendelt szántóembert, aki behúzta ekével, ne fagyjon el a télen a tőke, bármi is legyen.

Túl a nyitáson, a kiszabadult tőkék lélegeztek, ő meg kezdhetett metszeni. Ezt szerette a legjobban, a fárasztó nyitás után levenni a felesleget, alul a meglazított földön elpihennek a venyigék, az apró maradék ágakon apró rügyekből, a csapokból majd új vesszők születnek, nyárra már erősen kihajtanak. A metszéssel rend is lesz a szőlőben, bár a venyigét össze kell szedni, de azt meg jól el lehet tüzelni, fütyörészik miközben ég.

Alig néhány tőkével haladt, mikor a motorzúgást meghallotta. Még távolról szólt, de közeledett. Na, mondta. Más nem lehet, másnak nemigen van ilyen hangja, traktor vagy teherautó minek jönne a hegyre márciusban.

Ahogy közeledett a hang úgy ide is értek. Addigra Kis János megint a rönkasztalnál ülve cigarettázott, előtte az összecsukott metsziolló.

A házat nem zárta be, úgyis felforgatják, padlástól pincéig.

Egy parancsnoki dzsip és két páncélozott csapatszállító parkolt le a földúton. Ősszel ilyeneket gyújtottak fel és lőttek szét Pesten a körúton, lángoltak benne az orosz kiskatonák. Megcsóválta a fejét. Bár addigra azok is a kenyérért sorba álló tömegbe lövöldöztek géppuskával, de a látvány akkor se volt szép. Kis János nem örült, hogy ezen a reggelen eszébe juttatják, de már úgyse lehetett sokáig halogatni a dolgot. Korábbra várta őket, jöhettek volna a nyitás előtt, azt hatvan év alatt sem sikerült megszeretnie, még akkor se, ha talán ő nyitott szőlőt a legjobban a világon, bár ilyesmiből nem rendeznek olimpiát.

Három orosz tiszt és tucatnyi katona ugrált ki a kocsikból. A katonák kezében dobtáras géppisztoly vagy puska. A tisztek nyugodtak voltak. Különösen az egyikük, százados a csillag alapján, egyszerűen leült Kis János elé, és maga is cigarettára gyújtott. A gazda bólintott. A tiszt legényeiből három a magyarra fogta a fegyverét, de az legyintett, semmi szükség rá. A másik két tiszt a többiekkel már a présházat szedte szét. Összetört cserép zaja szűrődött ki, Kis János nem mozdult, a tiszt oroszul kiabált valamit a ház felé, onnantól több csörömpölés nem hallatszott.

Némán szívták el a cigarettát, Még volt maradék kávé, Kis János odakínálta, a tiszt mosolyogva rázta a fejét. Vagy húsz évvel lehetett fiatalabb nála, szép európai orosz, az egyenruhája se pecsétes vagy szétmosott mint a többinek. Aztán kijöttek, felsorakoztak, az egyik tiszt jelentett, nem valami hosszasan. 

Nem találtak fegyvert, robbanóanyagot, se könyvet, röpiratot vagy egyebeket.

A százados bólintott, aztán intett. Kis János felkelt, együtt mentek a kocsikhoz. A százados beszállt a dzsipbe, a sofőr gyújtást adott, a katonák erre az öreg magyart belökték a csapatszállítóba. Abban még két civil ült, ismerte őket, a falu plébánosa meg egy tanító a környékről, akivel együtt szolgáltak a Donnál. Jó reggelt, köszöntek egymásnak.

Kaposvárra vitték őket a szovjet laktanyába.

Két nap telt el egy vakolatlan, cementfalú helyiségben, itt már többen voltak. Megosztoztak a szálkás fapriccseken, az ürítésre szánt vödrön, a napi kétszer beadott moslékon.

A harmadik nap vitték kihallgatásra. Nem ő volt az első, akit elvittek, előtte a többi azzal jött vissza, még nem verik őket, legalábbis egyelőre.

Folyósokon vitték, két idősebb orosz silbak, az egyik ázsiai vonásokkal. Tábori csendőrfélék lehettek, nem tegnap vonultak be. Éppen az ilyen katonákat szerette, nem volt bennük semmi romantika.

A kihallgatás rendes berendezésű, szép teremben zajlott. Két másik őr posztolt a fal mellett, tiszti egyenruhában, az asztalnál cingár szemüveges figura ült kopott öltönyben, mellette, ahogy nézte, nagyjából maga korabeli, de igen magas rangú katonatiszt. A következő másodpercben fel is ismerte újságok fényképiről, amiket korábban látott, persze élőben a férfi kopottabb volt.

A tolmács felállt, de felállt a másik is.

Ez itt Georgíj Konsztantyinovics Zsukov, a Szovjetunió marsallja, mondta a tolmács. Kis János bólintott. Kis János vagyok, mondta.

Zsukov elmosolyodott. Intett hogy üljenek le. Aztán a tolmácsra nézett. Összeszokott párosnak tűntek, a tolmács nem feszengett.

A marsall meg akarta ismerni magát. Átnézték a lázadó terroristák aktáit, és nem sok olyat találtak, aki magához hasonló. Ilyen régi fasiszta katona.

Nem voltam én fasiszta.

De harcolt a fasiszta hadseregben.

Meg a monarchiáéban is. A marsall meg a cáréban, ha jól tudom.

A tolmács habozott, Zsukov mordult egyet, mire sápadtan lefordította amit Kis mondott. Akkor Zsukov hangosan elnevette magát. Aztán oroszul beszélt. Kis valamennyire tudta követni, de nem teljesen.

A marsall szerint magának van töke. Erre is volt kíváncsi. Valóban harcolt a cári hadseregben. Arrafelé, amerre maga is járt. Fiatalon még találkozhattak is.

Galíciában? Lehet, hogy még lőttünk is egymásra.

Zsukov már a térdét csapkodta a fordítás után.

Igen ott. Járt a Zbudow-i erdőben? A Cserenhán?

Éppenséggel igen.

Az orosz megint kérdezett.

Hogyhogy maga nem szökött meg?

Voltam hadifogoly Olaszországban és Szibériában. Ennyi elég is volt a külföldi utazásokból. 

Zsukov megint nevetett.

Gondolom, maga se menne sehova a helyemben.

A tolmács már haraggal nézett rá, de lefordította. Az orosz bólintott, mosolyogva fenyegette meg Kis Jánost az ujjával. Aztán ő beszélt.

A maguk kis háborúját Budapesten nem is volt olyan könnyű letiporni. De mindannyian parancsokat követünk. Az ilyet, mint maga, kirakatba fogják állítani, mint bűnözőt, ahogy azt szokták a katonákkal. 

Nagy gyalázat.

Zsukov a fejét csóválta. Kis János mosolygott. Nagyobb mészárosról sem hallott életében, mint aki előtte ült és éppen sajnálkozott. Zömök kis őszes szláv paraszt, minden másodiknak ilyen volt az arca a fronton. Egyszerre ravaszkodó és megingathatatlanul elszánt.

Mielőtt átadjuk a magyaroknak, még iszik velem egyet. A régi nagy idők emlékére.

Zsukov intett, az egyik őr kiment, majd tálcát hozott be, rajta kancsóban vodka és finom metszésű üvegpoharak. Zsukov maga töltötte ki, elé tette. Koccintottak és lehúzták. Kis János nem bonyolította a helyzetet, bár eszébe jutott, mit szólnának a Corvin köziek, hogy ő itt ezzel vodkázik. Dehát úgyis teljesen mindegy volt már.

A magyarok meg fogják verni, vallatni fogják, csóválta a fejét a marsall.

Töltött még egy pohárral. Azt is megitták.

Persze mi is ezt tennénk. De aztán meg felkötik. Ez nem helyes így. Örökké az az átkozott politika.

Zsukov sóhajtott.

Egy ilyen régi katonának kijárna a golyó. Ha lenne igazság, mi lőnénk agyon, tisztességgel, ahogyan kell.

Látszott rajta a valódi felháborodás. Harmadjára is töltött, megint kiitták a poharukat. Aztán megvonta a vállát, intett és Kis Jánost kivezették a szobából, vissza a cellájába.

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Budapest polgármestere vagy Horthy rúgott először focilabdába hazánkban?

Bárczy István egykori főpolgármester nagy sportember volt. Most elolvashatsz egy részletet Csillag Péter és Dénes Tamás foci- és kultúrtörténeti kötetéből, a Budapest futballkönyvéből. 

...
Beleolvasó

Jeleket hagy a nő, akit 30 éve nyelt el a mocsár – Olvass bele a Lápvidék című krimibe!

Egy sarkköri kisváros, egy nyom nélkül eltűnt anya és a múltból váratlanul felbukkanó nyomok a svéd író Lápvidék című regényének lapjain. Mutatunk egy részletet a könyvből.

...
Beleolvasó

A furcsa intézetből szinte túl könnyű a szabadulás – Olvass bele Hegedüs Vera novelláskötetébe!

Hegedüs Vera kötetében különös dolgok történnek: minden kicsit torz és baljós. Most elolvashatod a kötet egyik novelláját.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

Knausgard a halálról beszél, miközben fordulatos cselekményt alakít, kiváló karaktereket épít és hatalmas műveltséganyagot is játékba hoz. A Hajnalcsillag-sorozat második része, Az öröklét farkasai lett a hét könyve, melyből most öt izgalmas idézetet mutatunk. 

Szerzőink

...
hhz

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
ko

A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

...
Vass Norbert

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ian McKellen: Ha szeretnétek viszontlátni A Gyűrűk Ura Gandalfjaként, siessetek!

A legendás színész szívesen eljátszaná még egyszer Gandalfot, ezért azt üzente A Gyűrűk Ura-franchise gyártóinak, hogy a forgatókönyv megírásával ne teketóriázzanak túl sokat.

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasták a Jóbarátok szereplői

A Jóbarátok egy egész televíziós korszakot határozott meg és több mint huszonöt évvel a bemutatója után is az egyik legnépszerűbb sorozat a világon. Több mint 200 epizódon keresztül követhettük Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler és Ross életét, most pedig megmutatjuk, milyen könyveket olvastak. 

...
Szórakozás

Miért olyan ellentmondásos az It Ends With Us fogadtatása?

Colleen Hoover világszerte népszerű, ám ellentmondásos regénye Blake Lively főszereplésével debütált a mozikban, ám az It Ends With Us – Velünk véget ér adaptációjának vegyes a fogadtatása.