Főzd meg Poirot kedvenceit! – Olvass bele Szederkényi Olga: Krimik és krémek könyvébe!

Főzd meg Poirot kedvenceit! – Olvass bele Szederkényi Olga: Krimik és krémek könyvébe!

Ha épp nincs otthon szarvasgomba vagy homár akkor próbálkozz a tojásreceptekkel! Poirotnak csak egyforma tojásokból! Pillants bele Szederkényi Olga irodalmi szakácskönyvében  a krimikirálynő kulináris portréjáért vagy a szakácskirály legendás receptjeiért!

Könyves Magazin | 2024. november 15. |

Mi volt Agatha Christie kedvenc koktélja? Mit reggelizik Miss Marple? És mi baja van Poirot-nak (a belga detektívről bővebben itt írtunk) az ötórai teával? Szederkényi Olga (az írónővel készült interjúnk itt olvasható) rendhagyó irodalmi szakácskönyvében egyszerre van jelen a francia és az angol kulinária művészete, no meg a méregkeverés tudománya. E különleges kötetnek éppoly szerves része a jégből faragott hattyúban feltálalt Pêche Melba, mint a romantikus körülmények közt odaégetett sült hering, és persze az arzénes curry. Írni, főzni és gyilkolni: e könyv lapjain e háromszöget járjuk be Agatha Christie életén és regényein (itt a recept a tökéletes Christie-regényhez), valamint a francia „szakácskirály” Auguste Escoffier receptjein keresztül.

„A Halál a Nílusonból kiderül, hogy gyomorbajos ember nem tud gyilkolni. A Gyöngyöző ciánból megtudjuk, hogy a brit lányokban azért nincs már elég életerő, mert kevés spenótot esznek. A Holttest a könyvtárszobában felütésében Miss Marple egyik ismerőse először megállapítja, hogy a konyhából sült szalonna illata száll, és csak utána közli, hogy egy hulla fekszik a könyvtárszobában."

Szederkényi Olga
Krimik és krémek - Agatha Christie és Escoffier mester randevúja Gourmandiában
Helikon Kiadó, 2024, 173 oldal

Szederkényi Olga: Krimik és krémek
Agatha Christie és Escoffier mester randevúja Gourmandiában

Vive La France, avagy egy angol úrilány kalandjai a franciák földjén

Kevéssé ismert tény, hogy Agatha Christie-t, a világhírű brit írónőt igen szoros kapcsolat fűzte Franciaországhoz, mert éveket élt Gallföldön. A krimi királynője kitűnően beszélt franciául. Második (amúgy kedvelt) anyósa is Alexandre Dumas hazájából származott. Nem véletlenül jellemzem Franciaországot Dumas hazájaként. A nagy romantikus író személye ugyanis pont azt a fajta francia szellemiséget testesíti meg, amely Agathát is rabul ejtette. Ráadásul a két szerző sokban hasonlít egymásra, például az evés és a főzés iránti szeretetükben. Nemcsak gourmand-ok, vagyis torkosak, hanem gourmet-k, azaz ínyencek is voltak

Honnan ered Christie franciás műveltsége?

A hatéves Agatha még nem járt iskolába. Addig teljesen felhőtlen életét pillanatok alatt kimozdította nyugalmi állapotából édesapja szívbetegsége és a famíliát fenyegető pénzügyi csőd réme. Az események hatására összeülő családi kupaktanács döntésének részleteire így emlékezik vissza Christie: „Világossá vált számunkra, hogy takarékoskodnunk kell, és az kínálkozott a legjobb megoldásnak, hogy egy kis ideig külföldön éljünk. Külföldön jóval alacsonyabbak voltak a megélhetési költségek. Jó pénzért, teljes személyzettel és felszereléssel

bérbe kellett tehát adni a házat, elutazni Dél-Franciaországba, és ott beköltözni egy viszonylag olcsó szállodába.”

Otthonukat, az Ashfield-villát tehát kiadták gazdag amerikaiaknak, a Miller család pedig elköltözött a dél franciaországi Pau-ba. A kisváros a Pireneusok lábánál új élményekkel szolgált a kislánynak és két testvérének. Ezen kalandok közül az egyik első gasztronómiai jellegűt idézzük most fel Agatha memoárjából: „Egyedül jól nevelt, engedelmes és illedelmes gyerek voltam, de más gyerekek társaságában azonnal belevetettem magam mindenféle rendetlenkedésbe. Hármasban különösen a közös ebédlőben felszolgáló pincérek életét keserítettük meg. Egy este például cukorra cseréltük a sót az összes sótartóban, máskor malacpofákat vágtunk ki narancshéjból, és az étkezésre szólító csengőszó előtt mindenkinek betettünk egyet a tányérjába. Azonban ezeknél a francia pincéreknél kedvesebb embereket nem sokat láttam egész életemben. Közöttük Victor volt a legkedvesebb, a mi saját felszolgálónk: egy alacsony, vállas, reszkető orrcimpájú férfi, akit borzasztóan rossz szagúnak éreztem – ez volt első találkozásom a fokhagymával.”

Ekkoriban ugyanis a fokhagyma fogyasztása úri társaságban illetlenség volt.

1873-ban megjelent irodalmi szakácskönyvében Alexandre Dumas úgy fogalmaz: mindenki tudja, milyen a fokhagyma illata, kivéve azt, aki ette. Hozzáteszi: a dél-francia konyha egyik alapfűszere a jótékony fokhagyma, sőt Provence-ban a levegőnek egyenesen fokhagymaillata van.

Közben Agatha édesanyja rájön, hogy kislányának nevelőnőre van szüksége, egy hamisítatlan francia nörszre. A kiváló megérzésű mama Pau-ban egy varrószalon ifjú szabásznőjét szemeli ki a feladatra. Az írónő önéletrajzából a részletek is kiderülnek: „Anyám megtudta, hogy a lány huszonkét éves, a neve Marie Sije, az apjának van egy kis kávéháza, neki pedig egy szintén varrólány nővére, két bátyja és egy kishúga. Amikor anyám könnyeden megkérdezte tőle, hogy lenne-e kedve Angliába jönni, Marie-nak egy pillanatra elakadt a lélegzete, majd csak dadogott az örömtől és a meglepetéstől.”

Az üzlet megköttetett, és Marie innentől hosszú évekig a Miller család tagjaként élt. Anglia előtt a família még Bretagne-ba költözött. Az ifjú nevelőnő itt gyorsan meg is tanította Agathát franciául. Ezután csakis franciául beszélgettek egymással. Dinard környékén közös kulináris kalandba is keveredtek, amire Christie így emlékszik: „azelőtt még nem találkoztam ilyen nagy, fekete és hihetetlenül finom ízű szederrel. Marie-val kosárszámra szedtük, és közben marékszámra ettük is. E paradicsomi bőségnek az volt az oka, hogy a helybeliek mérgezőnek tartották, és nem nyúltak hozzá. – Ils ne mangent pas de mûres – csóválta a fejét hitetlenkedve Marie. – Azt mondják nekem, vous allez vous empoisonner. – Nekünk nem voltak ilyen aggályaink, így minden délután degeszre mérgeztük magunkat.”

A kis Agatha Dinard-ban ismerkedik meg a legfőbb francia életvezetési aranyszabályokkal is. Elsőként azzal, hogy az embernek nemcsak a hasát kell jóllakatnia, hanem a szellemét is táplálnia kell. Vallomása szerint a francia irodalmon kívül itt kedveli meg például a színház világát is. A második gall aranyszabály így hangzik: mindennap sétálj vagy mozogj! Nos, Agatha Marie-val óriásikat csavarog, és még úszni is megtanul – mindkettő örökre a hobbija marad. És végezetül a harmadik, francia földön megfigyelt aranyszabály:

amilyen sűrűn csak teheted, járj piacra, és edd az évszaknak megfelelő ételeket!

Még akkor is, ha a piacon veszélyek leselkedhetnek rád, teszi hozzá az írónő az önéletrajzában. „Az első tisztán megjelenő emlékkép hétéves korom tájáról merül fel bennem, amint anyámmal megyünk Dinard utcáin a piacra, és belém rohan nagy zöldségeskosarával egy fiú, végighorzsolja a karomat, s majdnem ledönt a lábamról.” Majd elmélázik a múlton, a felmerülő képek természetén: „Mi irányítja egy-egy emlék felbukkanását? Az élet olyan, mint a mozi. Egy villanás: ott vagyok, amint fánkot eszem a születésnapomon.”

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Agatha Christie vagy Tüdős Klára ‒ 4 könyv példaadó női sorsokról

Nők, akik sosem vesztették szem elől a céljaikat. Nők, akik nem mindig jártak sikerrel, de sosem adták fel. Empatikusak és emberségesek. Példaképek és ikonok. Összegyűjtöttünk 4, női sorsokról szóló kötetet. Ezek a portrék és önéletrajzok egyaránt a szellem szabadságát hirdetik.

...
Hírek

Gyönyörű térképekkel járhatod végig Agatha Christie és mások regényhelyszíneit

Egy kis angol kiadó különleges, információkban gazdag irodalmi térképeket készít. Olyan helyekre kalauzolnak, amelyeknek fontos szerepe volt bizonyos írók életében vagy műveiben.

...
Beleolvasó

Agatha Christie mindent tudott korának bűnüldözési módszereiről

Carla Valentine könyvéből kiderül, hogy a krimi nagyasszonya, Agatha Christie naprakészen ismerte a kriminalisztikai szakirodalmat. Sőt, olykor a bűnüldözés jövőjét is sikerült megjósolnia. Olvass bele a Gyilkolni nem könnyű című kötetbe!

...
Szórakozás

A Poirot-t alakító színész ered Agatha Christie nyomába egy ötrészes dokumentumfilmben

A korábban Agatha Christie híres nyomozóját, Poirot-t alakító David Suchet egy dokumentumfilm-sorozatban az író 1920-as években, az egykori Brit Birodalom területén tett utazásait dolgozza fel.

Kiemeltek
...
Nagy

Mit tudhatott Alice Munro férje pedofilügyeiről?

Alice Munro sokkal többet tudhatott férje sötét ügyeiről, mint gondolnánk. Még egy lány meggyilkolásával is megvádolta a férfit.

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 10-1.

Így olvastunk mi 2024-ben.

...
Hírek

Luigi Mangione megtervezte a gyilkosságot: mit értünk meg indítékairól, ha tudjuk, miket olvasott?

Az egyik legnagyobb amerikai egészségbiztosítási cég igazgatójának gyilkosát különösen érdekelte a technológiai fejlődés és a társadalmi elégedettlenség. 

SZÓRAKOZÁS
...
Hírek

Fekete színész játszhatja Piton professzort a készülő Harry Potter-sorozatban

Az HBO állítólag Paapa Essiedut szánja Piton professzor szerepére a készülő Harry Potter-sorozathoz.

...
Szórakozás

4 Stephen King-film és egy könyv érkezik 2025-ben

Előzménysorozatot kap az AZ, sorozat készül Az intézetből és film A majomból és a The Life of Chuckból. 

...
Szórakozás

8 dolog, amit nem tudtál A vándorló palotáról

A vándorló palota a tökéletes kezdés, ha ismerkedni szeretnék a japán animékkel.

Olvass!
...
Beleolvasó

„Nincs párkapcsolatom, és nem is akarok addig, amíg anyu él” – Olvass bele Bibók Bea Ellopott felnőttkor című kötetébe!

Bibók Bea újabb gondolatébresztő könyvvel jelentkezett.

...
Beleolvasó

„Halott létedre kurva jó formában vagy” – Lorrie Moore könyve kimondhatóvá teszi az öngyilkosságot

Az Otthontalan vagyok, ha nem ez az otthonom bátor könyv, olvass bele!

...
Beleolvasó

Lengyel marad az ember, ha a háború után Amerikába emigrál? – Olvass bele Hanna Krall legújabb kötetébe!

A lengyel riportirodalom kiemelkedő alkotójának legújabb kötete őszintén beszél autizmusról, traumáról és emigrálásról.

Listák&könyvek
...
Nagy

Mi a közös Shakespeare-ben, Szabó Magdában és Karinthyban? 4 könyv a nagy riválisokról

...
Hírek

Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről

...
Szórakozás

Decemberben is lenyűgöző adaptációkat nézhetünk, jön a Gyűrűk Ura új animés verziója is