Agatha Christie vagy Tüdős Klára ‒ 4 könyv példaadó női sorsokról

Agatha Christie vagy Tüdős Klára ‒ 4 könyv példaadó női sorsokról

Nők, akik sosem vesztették szem elől a céljaikat. Nők, akik nem mindig jártak sikerrel, de sosem adták fel. Empatikusak és emberségesek. Példaképek és ikonok. Agatha Christietől Zsindelyné Tüdős Kláráig összegyűjtöttünk 4, női sorsokról szóló kötetet. Ezek a portrék és önéletrajzok egyaránt a szellem szabadságát hirdetik.

vn | 2024. szeptember 09. |

Katharina von Bora, a reformáció legtehetségesebb topmenedzsere, Agatha Christie, a krimi koronázatlan fejedelme, Zsindelyné Tüdős Klára, a 20. század első felének ünnepelt divattervezője vagy épp egy hitvalló órásmester, Corrie ten Boom. Az alábbi kötetekből inspiráló női sorsok bontakoznak ki.

Mörk Leonóra: Saját utakon ‒ 15 vagány nő igaz története 3 évszázadból

mörk leonóra
Saját utakon
Jaffa, 2024, 239 oldal
-

Lánynak születtek, de meg sem fordult a fejükben, hogy emiatt be kellene érniük a fiúkénál szűkebbre szabott lehetőségekkel. Ha kellett, elfogadták, hogy csak függöny mögé rejtve vehetnek részt az egyetemi előadásokon, hogy kigúnyolják őket a férfiak, hogy álruhába kell bújniuk, hogy megállás nélkül gyereket várnak, mégsem tévesztették szem elől a céljukat. Nem mindig jártak sikerrel, de soha nem adták fel. Tanítottak, írtak, festettek, muzsikáltak, gyógyítottak, dolgoztak. Valóban a saját útjukon jártak, rendíthetetlenül és bocsánatkérés nélkül.

A kötet lapjain tizenöt nő portréja bontakozik ki, az 1500-as évek elejétől az 1800-as évek közepéig. Olyan személyiségeké, mint Katharina von Bora, Luther felesége és a reformáció legtehetségesebb topmenedzsere; Anna Maria van Schurmann, a 17. századi Európa legokosabb asszonya; Maria Sibylla Merian, a rovartan tudományának megalapozója és lélegzetelállító illusztrációk alkotója; Johanna Schopenhauer, az első sikeres hivatásos írónő; vagy épp a rézrozsdazöld festéket termelő montpellier-i nők, akik a 18. században felszámolták a két nem fizetése közötti bérszakadékot.

A modern női történetírás szerint Anna Melanchthon élete azt példázza, hogy a szellem szabadságát hirdető, az embert önállóan dönteni és gondolkodni képes lénynek tekintő humanizmus kizárta a nőket abból, hogy ennek az ideálnak megfelelően éljenek és válasszanak hivatást. Annát, aki a képzettségénél és az adottságainál fogva feltehetően legalább annyira alkalmas lett volna professzornak, mint a férje, még csak hallgatónak sem vették volna fel.

Az első, német egyetemen doktoráló nő (és egyben az első német orvosnő), Dorothea Christiane Erxleben, 1754-ben Halléban kapta meg a diplomáját, miután Nagy Frigyes porosz király felszólítására az egyetem kénytelen volt levizsgáztatni őt. Ám ő sem hivatalos medikushallgatóként, hanem orvos édesapjától sajátította el a szakmája elméleti és gyakorlati tudnivalóit. A társadalmi elvárások és a biológiája foglyaként Anna Melanchthon soha nem tudta bebizonyítani, mire lett volna képes, ha akadémiai karriert futhat be.

Mörk Leonóra író, újságíró, szerkesztő, műfordító, éveken át az Elle főszerkesztő-helyetteseként, illetve a Nők Lapja vezető szerkesztőjeként dolgozott. A regényeiben megszokott módon a Saját utakon lapjain is fordulatos kultúrtörténeti utazásra hív, ám ezúttal kitalált alakok helyett valós múltbeli személyiségekkel.

Zsindelyné Tüdős Klára: Csizma az asztalon ‒ Egy XX. századi női ikon önéletrajza

zsindelyné tüdős klára
Csizma az asztalon
Harmat, 2024, 132 oldal
-

Zsindelyné Tüdős Klára a második világháború előtti békeévek ünnepelt divat- és jelmeztervezője, hazánk egyik első filmrendezőnője, akit a történelem tragikus eseményei arra késztetnek, hogy a szalonok és a művészet világából átlépjen a gyakorlati segítségnyújtás terepére. Budapest ostroma alatt államtitkár férjével menekülőknek és kibombázottaknak nyújt menedéket ‒ politikai meggyőződésükre való tekintet nélkül. A világégést követően istenhegyi villájukban szervez konferenciákat, hogy új reményt adjon veszteségeket szenvedett asszonyok százainak. Kitelepítése után is a Gondviselésbe vetett bizalommal néz szembe az újabb és újabb kihívásokkal és fordul a nélkülöző emberek felé.

Aki igazat akar olvasni életről, hitről, női sorsról, egyházról és világról Magyarországon, az nem tudja majd letenni ennek a szókimondó, bátor asszonynak az önéletrajzát.

Agatha Christie: Életem

agatha christie
Életem
Helikon, 2024, 687 oldal
-

„Agatha Christie legelragadóbb rejtélye nem más, mint a saját élete. Ebben a könyvben mindent elmesélt: fiatalkori románcait, a tönkrement és a boldog házasságát, élete különös eseményeit a viharos sikerhez vezető úton...” – írta az Életemről a Daily Mail.

Agatha Christie önéletrajzi könyve időutazásra hívja az olvasót. Az író könnyed stílusban, ugyanakkor mély őszinteséggel meséli el saját és családja életét. Az első történetek egészen a viktoriánus korig nyúlnak vissza, bemutatva az angliai közép- és felsőosztály életmódját és szokásait.

A fiatal Agathával átélhetjük a táncestek kellemes hangulatát, a párválasztás korabeli nehézségeit, a társadalmi elvárásoknak való megfelelés kényszerét. Az ifjúkori kellemes élmények után megjelennek a háborús borzalmak is, hiszen Agatha ápolónőként közvetlen közelről tapasztalhatta meg a frontról a kórházba került sebesültek szenvedéseit. Az önéletrajz nem csak a korabeli Angliát mutatja be, hiszen az írónő élete során rengeteget utazott, szinte az egész világot bejárta.

Első férjével tett világkörüli útját érdekes történetekkel és elragadó természeti leírásokkal eleveníti meg. Időről időre betekintést nyerhetünk egy-egy könyv vagy karakter születésének folyamatába, megismerhetjük a személyt vagy a helyszínt, amely az írót ihlette. A könyvben hangsúlyosan szerepelnek Agatha közel-keleti élményei, ezen belül a második férjével végzett régészeti munkássága. A közvetlen hangnemben elmesélt történetek sorozata egy egész világot nyit meg az olvasó számára, ugyanakkor átfogó képet, összegzést nyújt a krimi királynőjének gazdag munkásságáról.

Corrie Ten Boom: A menedék

corrie ten boom
A menedék
Harmat, 2024, 256 oldal
-

Corrie Ten Boom (1892‒1983), az első hivatalos engedéllyel rendelkező holland órásmesternő békés polgári élete gyökeresen felfordul, amikor a nácik megszállják Hollandiát. A hitvalló keresztény család azonnal az üldözöttek mellé áll, és haarlemi házukban, a Beje-ben rejtekhelyet alakítanak ki, zsidókat bújtatnak és együttműködnek a földalatti ellenállással. Corrie óriási leleményességgel szerez élelmet és iratokat, tevékenysége kiterjedt mentőhálózattá alakul.

A mélyen hívő nő a koncentrációs tábort túlélve idős koráig a megbékélés fáradhatatlan nagyköveteként járta a világot. Nevét feljegyzik Jad Vasemben, a Világ Igazai között.

Az ő lélegzetelállító, igaz történe végső soron arról beszél, hogyan győzedelmeskedik a hit, a remény és a megbocsátás az elképzelhetetlen gonosz felett.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Mörk Leonóra 15 vagány nő igaz történetét írta meg – Olvass bele a kötetbe!

A Saját utakon lapjain az 1500-as évek elejétől az 1800-as évek közepéig élt nők portréja rajzolódik ki. Mörk Leonóra a regényeiben megszokott módon ezúttal is fordulatos kultúrtörténeti utazásra hív, ám most kitalált alakok helyett valós múltbeli személyiségről ír.

...
Beleolvasó

Agatha Christie mindent tudott korának bűnüldözési módszereiről

Carla Valentine könyvéből kiderül, hogy a krimi nagyasszonya, Agatha Christie naprakészen ismerte a kriminalisztikai szakirodalmat. Sőt, olykor a bűnüldözés jövőjét is sikerült megjósolnia. Olvass bele a Gyilkolni nem könnyű című kötetbe!

...
Szórakozás

Kicsoda Agatha Christie főfelügyelője, akiről két sorozat is készül?

A kevésbé ismert nyomozó, Battle csupán Agatha Christie öt regényében szerepelt. De mit lehet tudni róla?

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Nagy

A Mona tekintete arról mesél, hogy a művészet mindig az élet szolgálatában áll

Francia könyvsiker művészetről, egy nagypapa és unokája kapcsolatáról, valamint életleckékről.

Szerzőink

...
Ott Anna

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

...
ki

Gyuricza Gergely: Azt szerettem volna, hogy a könyvem művészetterápiához is használják

...
Valuska László

Darvasi László: A neandervölgyi beszélni nem, de sírni tudott - Könyves Podcast

A hét könyve
Kritika
Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet
...
Nagy

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Elindult az Ezt senki nem mondta! című podcastunk második évada, a második epizód vendége Gyurkó Szilvia volt. A beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...

Pálos Hanna: Beképzeltség nélkül tudom, ki az a lány, akit Halász Rita a Mély levegőben megírt

...

Ha minden mágikus és fantasztikus, épp a lényeg veszik el Tolkienból [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/2.]

...

Gyurkó Szilvia: Talán a síromon is az lesz a mottó, hogy ezt senki nem mondta előre [Podcast]