- Az Agatha Christie-krimi receptje viszonylag könnyen összefoglalható: szép helyszínek, elegáns emberek, borzalmas bűncselekmények, sötét titkok. Már ezt alkalmazta első könyvében is – ez volt A titokzatos stylesi eset, ami pont száz éve jelent meg.
- 1976-ban bekövetkezett haláláig évente két könyvet jelentetett meg, Agatha Christie eladott könyveinek példányszáma milliárdos számra rúg. (Erről bővebben itt írtunk.)
- Ő büszkélkedhet a legrégebb óta futó színdarabbal is, Az egérfogót 1952 óta játsszák, és márciusban is csak a koronavírus-járvány miatt függesztették fel az előadást.
- Az első olyan filmet, amely egy Christie-könyvön alapult, 1928-ban mutatták be (The Passing of Mr. Quin). Természetesen ez még némafilm volt. Minden idők egyik legsikeresebb Agatha Christie-adaptációja a Gyilkosság az Orient-expresszen (az 1974-es változat); a főszereplőt, Albert Finney-t Oscarra jelölték Hercule Poirot megformálásáért. Rajta kívül még négy színész alakította a belga detektívet (Charles Laughton, Peter Ustinov, David Suchet és Kenneth Branagh). A legújabb adaptációban, a Halál a Níluson című filmben megint Branagh alakítja Poirot-t, és ő is rendezi a filmet, amelyet várhatóan télen mutatnak be.
- Utóbbi meg is nevezte azt a három AC-krimit, amit vétek lenne kihagyni, ezek a következők: Halál a Níluson, Gyilkosság a paplakban, Paddington 16.50.
- Christie krimijeire jellemző, hogy míg pazar környezetben játszódnak, érezni némi osztálytudatos kárörömöt is: a gyönyörű arisztokraták módszeresen kicsinálják egymást, miközben a korábban lenézett, vagy alkalmatlannak vélt személy megoldja a bűnügyet. A lovaggá ütött író szocialista lett volna? Nem egészen, adja meg a cikk a választ, hiszen aki nagyon akar, talál olyan elemeket a könyveiben, amelyek ma már sokak számára sértőnek hathatnak. (Nem véletlen az sem, hogy az egyik leghíresebb regénye világszerte új címmel jelenik meg.)
Száz éve az életünk része az Agatha Christie-krimi
Száz éve már, hogy Agatha Christie kitörölhetetlenül a mindenkori popkultúra része lett – akkor jelent meg ugyanis az első krimije, amely nemcsak egy hallatlanul sikeres írói pálya első könyve volt, de egy komplett univerzum első építőkockája is, amelyre aztán adaptációk egész sora épült. Az Entertainment Weekly nagy cikkben vizsgálta meg a Christie-jelenséget, mi pedig kigyűjtöttük a legérdekesebb megállapításokat.