Pataki Anett: Ahogy a víz mosta [Képalá]

Képalá |

Feri bácsi a régről örökölt nyugodt, ám gondterhelt arckifejezésével tekintett a horizontra. A Nap már egészen mögötte járt, a késő nyári estén korán sötétedett. Ez volt a rend, mióta világ a világ, Feri bácsi mégis szerette volna, ha nem bukik a hordaléksziget lombjai mögé a fényes korong. Utálta az estéket, de nem félt tőlük. Hatvan év felett az ember felhagy a félelemmel.
Csak ez a nyavalyás dialízis ne lenne. Nem fájt, nem az volt a baj. Még ha fájt volna.... De az a rémes mozdulatlanság abban a testen kívüli állapotban – az elviselhetetlen volt. Mert az a dializált test nem az övé volt éjszakánként, senkié sem volt. Csak figyelte kívülről, ahogy valaki elmossa belülről. Így mosta el régen a nagyanyja az aludttejes kancsót. Jó mélyen belenyúlt, megforgatta benne a vizet, az pedig alázatosan kimosta a szennyes, fehér foltokat az öblös kancsóból.
A délutánokat szerette, amikor a csendes folyóvízben ülhetett. A sebet nem érhette víz, csak a lábát hűsíthette benne. Ilyenkor nem érezte magát tejeskancsónak. Ilyenkor olyan volt, mint a barna üveges sörök, amit régen a sekély folyómederbe dugtak, hogy a sodrás lehűtse őket a fiatalság nyári napjain. Ahogy a víz mosta a palackokat, úgy szelídült meg a lelkük. Üveges sör szeretne lenni – pezsegni, habzani, túlcsordulni. Badarság, az öregemberek nem pezsegnek. Feri bácsi mégis inkább aludttejhez hasonlítaná magát, ha el kellene foglalni egy helyet az emlékek italokkal teli polcain.

Kapcsolódó cikkek
...
KÉPALÁ - Apa

J. Simon Aranka: Minden változik [Képalá]

...
KÉPALÁ - Apa

Kenyeres Boglárka: Mentőöv [Képalá]

...
KÉPALÁ - Apa

Kiss András: Tejpor, salakanyag, műanyagpálcika [Képalá]

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!

...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás regényében egy fizikusnőé a főszerep [KÖNYVRÉSZLET]

Szöllősi Mátyás új kötetének első része a család-, a bűnügyi és a lélektani regény emlékezetes ötvözete. Olvass bele!